Anasayfa   /    Güncel    /    Demir: “Öğrencilerimizin eğitim hakkı için mücadeleye devam edeceğiz”

Demir: “Öğrencilerimizin eğitim hakkı için mücadeleye devam edeceğiz”

-

GÜNCEL      15 Aralik 2020 - 12:09     530     0

Demir: “Öğrencilerimizin eğitim hakkı için mücadeleye devam edeceğiz”

Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Özer Demir yaptığı yazılı açıklamada eğitimde yaşanan eşitsizliklerin pandemi döneminde daha da derinleştiğini söyledi. Çocukların yaşadığı sorunları sürekli olarak gündemde tutmaya çalıştıklarını belirten Demir, şunları söyledi: “Milli Eğitim Bakanının yaptığı son açıklamalar uzunca bir süredir dile getirdiğimiz eleştirilerde ne kadar haklı olduğumuzu göstermektedir. Eğitimin ayrıcalık değil bir hak olduğu gerçeğinden hareketle yaşanan eşitsizliklere sürekli olarak dikkat çekmeye çalıştık. Eşitsizliklerin pandemiden önce de olduğunun, ancak pandemi ile birlikte bu eşitsizliklerin daha da derinleşerek etkisini arttırdığının altını sürekli olarak çizmeye çalıştık. Uzaktan eğitime erişim başta olmak üzere yaşanan pek çok sorunun yoksullukla ilişkisini kurduk. Yoksulların, çocuk işçilerin, mülteci çocukların, mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocuklarının, kız çocuklarının, anadili Türkçe olmayan çocukların ve özel eğitime gereksinimi olan çocukların yaşadıkları eşitsizlikleri sürekli olarak gündemde tutmaya çalıştık.”

Bir sorunun çözülebilmesi için öncelikle onun sorun olarak kabul edilmesi gerekmektedir

“Milli Eğitim Bakanının yaptığı açıklamada yaşanan eşitsizliklerin MEB tarafından yok sayıldığını, sorun olarak kabul edilmediğini bir kez daha gördük. Bir sorunun çözülebilmesi için öncelikle onun sorun olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanı, sanki tüm öğrenciler eşit koşullara ve olanaklara sahipmiş gibi, öğrencilerin tüm kazanımlardan sorumlu olacağını belirtti. Özellikle LGS’ de öğrencilerin tüm kazanımlardan sorumlu olacak olması öğrencilerin geleceklerini olumsuz etkileyecektir. Uzaktan eğitime erişimi olmayan öğrencilerin LGS’ de durumunun ne olacağı sorulduğunda ise EBA altyapısının güçlendirildiğini ve EBA TV’de her konunun bulunduğunu, bundan dolayı da sınavda sorun olmayacağını anlatmaya çalıştı.  Sayın Bakan bu düşüncesinin eğitimcilerin ortak görüşü olduğunu ve bu konuda bir mutabakat oluştuğunu belirtti.”

Bakanla aynı görüşü paylaşmadığımızı ifade etmemiz gerekmektedir

“Milli Eğitim Bakanı hangi eğitimcilerle görüştü ve nasıl bir mutabakat sağladılar bilemeyiz. Ancak Bakanla da, onunla aynı görüşte olan eğitimcilerle de mutabık olmadığımızı, aynı görüşü paylaşmadığımızı ifade etmemiz gerekmektedir. Tarafımız öğrencilerimizin ve halkımızın yanıdır. Öğrencilerimizin üstün yararını gözetmeyen, eşitsizlikleri yok sayan ve yaşanan sorunlara çözüm üretmeyen politikalara karşı mücadelemiz aralıksız olarak devam edecektir. Öğrencileri eleyen ve yarıştıran her eğitim sistemine karşı olduğumuzun bilinmesi gerekmektedir. Her öğrencinin istediği okul türünde ve okulda eğitim alması en temel haktır.

Yapılan açıklamada öğrencilere 150 bin tablet dağıtıldığı ve 300 bin tabletin dağıtımının da Aralık ayında yapılacağı belirtildi. Şeffaflık ve bilginin zamanında verilmesi var olan durumu değerlendirmek için önkoşuldur. Bu nedenle söz konusu tabletlerin nerede ve kimlere dağıtıldığını bilmek istiyoruz. Tablet dağıtılacak öğrencilerin belirlenmesinde kullanılan ölçütlerin kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir. Bazı illerden gelen, okullarda para toplanarak tablet satın alınması için taleplerin olduğuna ilişkin iddialar da MEB tarafından açığa kavuşturulmalıdır.

Milli Eğitim Bakanı, kendisine sorulan “öğrenci nakilleri özel okullar istediği için mi durduruldu?” sorusuna ise açık ve kesin bir cevap vermeyerek aslında eleştirilerimizin haklılığını göstermiş oldu. MEB aldığı kararlarda ve uygulamalarında özel okul sahiplerini değil, öğrencilerin üstün yararını gözetmek durumundadır. Özel okulların öğrenci kaybetmemesi için öğrenci nakillerini durduran MEB’in hızla bu yanlıştan dönmesi ve nakilleri açması gerekmektedir. Öğrencilerin hangi eğitim kurumunda eğitim alacağını seçme özgürlüğü engellenemez.”

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ