Öz Evren
Genel

Veliler, Cumhuriyet Ortaokulu’nun deprem dayanıklılık testi sonuçlarını merak ediyor

Öz Evren

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından okulların depreme dayanıklılık durumları yeniden gündeme gelirken, çocukları Cumhuriyet Ortaokulu’na giden öğrencilerin velileri, 1968 yılında yapıldığını söyledikleri okul binasından 1 Ocak 2023 tarihinde depreme dayanıklılık testi için örnek alındığını ancak rapor sonucunun velilere halen açıklanmadığını bildirdi. 

Yaşanan deprem felaketinin ardından okulların depreme ne kadar dayanıklı olduğu konusu yeniden gündeme gelirken, çocukları Keşan Cumhuriyet Ortaokulu’na giden veliler, dün okul çıkışında, bu konudaki endişelerini dile getirdi. Veliler Keşan’ın en eski okulları arasında gösterilen Cumhuriyet Ortaokulu velileri, binanın, kendilerine güven vermediğini söyledi.

Cumhuriyet Ortaokulu velileri olarak okul binasının depreme dayanıklı olup olmadığını bilmediklerini belirterek, “2018 yılından bu yana okul binasının depreme dayanıklı olup olmadığını sorduk. Ancak bu hiç kimse tarafından bilinmiyor. Okul binasının depreme dayanıklılık testi için ise 31 Ocak 2023 tarihinde binadan örnek alındı. Ancak sonuçlar bize söylenmiyor. Ben de bir veli olarak 1968 yılında yapılan bu binanın depreme dayanıklı olduğunu düşünmüyorum. Binanın rüzgârda bile camların titrediğin görüyorum” dedi.

Cumhuriyet Ortaokulu’nda eğitim gören çocuğunu okula gönderirken endişe duyduğunu ifade eden veliler, “Burada okuyan çocuğumun hayatından endişeliyim. Benim çocuğum görme engelli. Deprem olduğunda hiçbir şekilde çıkamaz. Biz bu işleri kadere mi bırakalım? Çocuklarımız ölmeden gerekli tedbirlerin alınmasını istiyorum” diye konuştu.

Okuldan alınan numunelerin sonuçlarını öğrenmek için defalarca Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi ile görüşmelerde bulunduğunu dile getiren veliler, “Sonuçları velilere vermediklerini söylüyorlar. Şuandaki binanın tadilat edildikten sonra yıkılmayacağı söyleniyor ama alınan numunelerin sonuçlarını öğrenemiyoruz. Bu çocuklar bizim. Çocuklarımız öldükten sonra mı sahip çıkacağız? Kimse bu okula el uzatmıyor. Tüm hayırlar başka okullara yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Veliler ayrıca, okul alanı içerisinde bulunan bir başka binanın ise ‘yığma tuğla’ olduğunu ve yıkılma tehlikesi bulunduğu için binanın boşaltılarak, öğrencilerin şu anki mevcut binaya taşındığını kaydetti. (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu