Öz Evren
GenelGündem

Esnaf, yeni pazaryerine karşı

Öz Evren

Keşan’da pazarcı esnafı Keşan Belediyesi tarafından İspat Cami Mahallesi’ndeki eski festival alanına inşa edilmek istenen kapalı Pazar yerini istemediklerini söyledi.

Geçen cumartesi günü, Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nde kurulan halk pazarında toplanan pazarcı esnafı, İspat Cami Mahallesi Özgün Yapı arkasındaki eski festival alanına inşa edilmek istenen kapalı pazaryeri projesine karşı olduklarını belirtti.

Pazarcı esnafı Cüneyt Ekgeş Kahramanmaraşlı depremlerde hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve geride kalanlara sabır dileyerek, “Depremin ardından ülke olarak birbirimizle çok çabuk kenetlenerek, çok çabuk yaraları sarıyoruz. Bunun için herkese binlerce kez teşekkür ediyorum.  25 yıldır bu pazar yerindeyim. Buradakilerin hayali her zaman kapalı bir pazaryeri olmasıydı. Bunları babam istedi, abimler istedi, şu an kardeşlerim istiyor. Daha sonra bu proje gerçekleştirildi ancak üstünü kapatmayı unuttular. Ama konum olarak çok güzel bir pazaryerimiz var. Burasını biz kaybetmek istemiyoruz. Burada bütün esnaf arkadaşlarım işinden ve hayatından çok memnunlar. Eğer bir proje olacaksa buranın üzerinin kapatılmasından yanayız. Kapatılmasını istiyoruz” dedi.

Serkan Önem de, pazaryerinin başka bir yere taşınmasını istemediklerini ifade ederek, “Hiç olmazsa yıkılan İnönü İlkokulu’nun yerine tuhafiyecileri geçirebiliriz. Oradan buraya bir bağlantı yaparız çok güzel bir pazaryeri olur. Yollarda böylece açılmış olur” diye konuştu.

Hasan Sulukavak ise pazaryerinin festival alanına yapılması halinde uzakta kalacağını ve halkın buraya gitmeyeceğini savunarak, “Kesinlikle orada pazarcı esnafı zor durumda kalır. Burası ayakaltı merkez. Belediye başkanımız buraya geldiğinde eski yönetimi eleştirerek bize söz vermişti. ‘Burasının üzeri kapanacak, esnafa yakışmıyor’ demişti. Biz o sözde durmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Deniz Yıldız da, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun pazaryerinin üzerini kapatacağı yönünde söz verdiğini kaydederek, “Yer değişiklikleri oldu. Belli bedeller ödedik. Şimdi masa başında halka herhangi bir şey sormadan, kamuoyu yapılmadan pazaryerini aşağıya taşıyacağını söylüyor. Esnafı boş verin, alışveriş yapan halka sorun. Pazaryerinin müşterilerinin yüzde 80’i yoksul kesim. Zenginler zaten pazara çıkmıyor. Manavdan alışveriş yapıyor. Yoksul kesim de aşağıya zaten gelemeyecek. Bir minibüs, bir taksi kaç para olmuş? Amaç halka hizmet etmekse buranın üzerini kapatın. Oraya yağacağınız 150-200 milyonluk yatırım yerine burayı 10 milyona kapatın, kapatamıyorsanız da gelin biz vereceğiz parasını. Aramızda para toplayacağız. Belediye başkanımı lütfen gelsin buraya bizim fikirlerimizi alsın. Esnafla ilgili karar alıyor ama esnafın fikrini almıyor. Bu çalışma esnafı da, halkı da mağdur eder. Biz burada mutluyuz. Pazaryerinin buradan kalkması tüm çevre esnafını da etkiler. Halkta mağdur olur” dedi.

Bahadır Menekşe ise belediye başkanının pazarcılarla yaptığı toplantıda pazaryerinin üzerini kapatmak için ödenek bulamadığını söylediğini belirterek, “Madem yeni pazaryeri yapmaya ödenek buluyor, bu pazaryerinin üzerini kapatsın. Verdiği sözü tutsun” diye konuştu.

Hamit Bilgin ise 40 yıldır pazarcılık yaptığını ifade ederek, “Pazaryeri, ticaret merkezinin göbeğinde olur. Yani ücra köşelerde ticaret olmaz. Bunun örneğini 40 sene önce Selimiye pazarında yaşadık. Tren yolunun altına aldılar, kimse gelmedi. Aynı zorlukları biz burada yaşamayalım. Pazaryerinin üzerini kapatmak için bir çözüm üretelim” ifadelerini kullandı.

Mehmet Köşeli de, bu güne kadar geçmişte olduğu gibi esnafın pazaryerinin mevcut yerinde olmasını istediğini dile getirerek, şunları söyledi: “Biz belediye başkanımızın iyi niyetine inanıyoruz. Ortak akılla güzel şeyler başaracağımıza inanıyoruz. Tüm esnaf arkadaşlarım maddi ve manevi olarak hazır. Belediye başkanımızdan ricamız pazaryerini mevcut yerinde iyileştirmesi. Bunun için belediye başkanımızın iyi niyetinden istifade etmek istiyoruz”

Bahadır Dereli ise seçim öncesi verilen vaatlerin yerine getirilmesini isteyerek, “Biz pazaryerinin üzerinin kapanacağı vaadinin yerine getirilmesini istiyoruz. Aşağıya taşınmak istemiyoruz”dedi.

Pazaryerinde alışveriş yapan vatandaşlar da yeni bir pazaryeri istemediklerini belirterek, mevcut konumundan uzak olacak pazaryerine gitmenin maliyetli olacağını söyledi. (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu