Öz Evren
Genel

Keşan TSO, ‘Sürdürülebilir turizm sertifikası’ hakkında bilgilendirdi

Öz Evren

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) 11. Komite tarafından dün düzenlenen basın toplantısında bölgedeki konaklama tesislerine yeni gelen ‘Sürdürülebilir turizm sertifikası’ hakkında bilgi verildi. Saat 15.15’te, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nda (TSO) başlayan bilgilendirme toplantısına Keşan TSO Meclis Başkan Yardımcısı Cüneyt Yüksekdağ ile Keşan TSO Meclis Üyeleri Mustafa İşçimen ve Onur Şapçı katıldı.

Konuyla ilgili olarak ilk söz alan Mustafa İşçimen, “Odamız olarak güvenli turizim sertifikası ve sürdürebilir turizm sertifikası arasında bazı çelişkilerin yaşandığını Türkiye Tanıtımı ve Geliştirme Ajansına ilettiğimizi de üyelerimize aktardık. Ocak 2022’de imzalanan Türkiye’deki sürdürülebilir turizm programında 31.12.2023 tarihine kadar özellikle üç aşamalı olan bu sertifika programının birinci aşamasını Basit Konaklamalı Turizm İşletmeleri ile turizm işletme belgesi işletmelerin alma zorunluluğu üyelerimize bildiriyoruz” dedi.

Konunun ciddi olduğunu hatırlatan İşçimen, “Bu konuda bütün konaklama tesislerinin özellikle danışman firmalardan destek almaları çok önemlidir. Çünkü yol haritasında açılması gereken çok konular var. Eğitimler var bu eğitimlerin alınması lazım. Burada esas amaç şu esas amaç dünyadaki sürdürebilir turizmi veya dünyadaki turizm olayına Türkiye’nin turizmine entegre etmektir. Alt yapısıyla tamamen birebir örtüşmesi sağlamak amacıyla yapılan bir programdır. Mal alımından, sıfır atığa, enerji tasarrufunu da içeren bir programdır” diye konuştu.

Programdaki şartların yerine getirilme tarihinin 31 Aralık 2023 tarihine kadar olduğunu dile getiren İşçimen, “Otellerden sosyal hayatımıza kadar yansıyacak bir program olacak. Biz Keşan TSO olarak, konaklama sektöründeki üyelerimize özellikle 31 ARalık 2023’ün son zamanları kalmamasını tavsiye ediyoruz. Uzun uğraşlı bir süreç bu süreçte mutlaka eksiklerimiz olacak. En azından bir iki denetleme geçirip eksiklerimizi tamamlamayı daha uygun görüyoruz. Bu işler bir-bir buçuk ayda olacak işler değil. O yüzden önümüzde 10 ayımız var. Hem çok uzun süre hem çok kısa süre olarak tanımlıyoruz. Bu konuda konaklama sektöründeki üyelerimizin bizden her zaman destek alabileceklerini bildirmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Onur Şapçı da bakanlık tarafından kapsamlı bir çalışma başlatıldığını belirterek, şunları söyledi: “Güvenli turizm sertifikasına benzer bir sürecin daha da detaylandırılmış bir versiyonunu görüyoruz. Amaç burada konaklamayı Türkiye genelinde standart bir yapıya dönüştürmek”

Cüneyt Yüksekdağ ise programla işletmelerde personel artışına neden olabileceğini kaydederek, “Yaptırım gücünü cezalara bağlamış evet cezaları ağır iki uyarı yapıyor iki ceza kesiyor ondan sonra belgesi nereye bağlı olursa olsun belediye, turizm bakanlığı iptaline ne kadar yanlış anlamadıysam bu tarzda gidiyor. Satın almaları ayrıştırıp bir yerde toplamak ve bunların tüketimini azaltmak aynı zamanda işte enerji tasarrufu biraz daha yenilebilir enerji ve minimum katı yakıtlar ya da bu tarzdaki enerjiyi yapmak, su tüketimini azaltmak bunları istiyorlar. Bunları isterken otelcinin fazladan iki ya da üç eleman kullanıp günlük raporlaması biraz zorlayacak. Katı atıkların yine ayrıştırılması belki yine 2-3 elemanı denk gelecek. Bunlarla ilgili geçiş süreçleri var yaşanacak ama hep beraber göreceğiz” dedi.

Mustafa İşçimen de bölgemizin turizm açısından depreme rağmen bir artış göstereceğini bunun sebebinin de Ege ve Akdeniz Bölgesindeki turizm tesislerinin konaklama ücretlerinden dolayı Kuzey Ege’ye turistlerin yönleneceğini hatırlattı. (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu