Öz Evren
Genel

Mustafa Çakır, Yenimescit esnafının sorun ve taleplerini dinledi

Öz Evren

Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkanvekili Mustafa Çakır, Yenimescit Mahallesi’ndeki oda üyelerini ziyaret ederek, sorunlarını dinledi.

Mustafa Çakır, odaya kayıtlı üyelere ziyaretlerin sürdüğünü belirterek, “Bu sefer de Yenimescit Mahallesi’nde bulunan üyelerimizi ziyaret ettik. Arka sokaklarda bulunan bazı esnaflarımızın yaşam mücadelesine şahit olduk. Yaşadığımız depremin vermiş olduğu üzüntünün üyelerimizin üzerinde hala etkisi bulunuyor. Oradaki akan gözyaşları, buradaki gözyaşlarımızla sesimizi duyurumuzunuz diye uzaklardan cevap verdik. Dertlerimiz yine var, çok büyük çünkü müşterilerimizin çoğu günlük çalışanlarımız, bugün iş varsa çalışıyorlar. Veresiye yazdırıyor, is garantisi yok. Veresiye defterinde hesap çok. Zorlanan bizim esnaflarımız yine. Etiket fiyatlarının her hafta önlenemez yükselişi, esnafla tüketiciyi karşı karşıya getiriyor. Elektrik faturalarının yüksek gelişi, gündüz aydınlığını karanlığa çeviriyor. Çalışmayan soğutucu dolapları çaresiz kalan esnafımızın elini kolunu bağlıyor. EYT emekliliğinden faydalanması için borçlu üyelerimizin bazıları çok güçlükler yaşıyorlar. Bankalardan kredi çekecek olan türlü sorunlar yaşıyor. Esnaf kefalete ise kefil bulamıyorlar, bulsalar birde yanında tapu istiyorlar kurumlar. Sicil affı, parkende yasası, çıkmayan torbadan hala umut var. Mahallenin yanında zincir marketlerinin şubelerinin yakın olması daha da karamsar yapıyor esnaflarımızı. Burada yaşayan esnaflarımız, ailelerine daha iyi bir yaşam sağlamak ve hayata tutunmak için ek iş bulduklarında da çalışıyorlar” dedi.

ÜYELERİMİZLE BİRLİKTE OLDUĞUMUZDA ODA OLARAK DAHA GÜÇLÜYÜZ

Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Onlar genelde gramla ürün satıyorlar ama, kalplerindeki sevgiyi kilogramlar tartamaz. ‘Bizim derdimiz geçim’ diyorlar, ‘yaklaşan seçim’ değil. Seçim günü değil geçimde tüm siyasilerimiz esnaflarımızın yanında olsun istekleri var. Biz bu memleketi seviyoruz. ‘Biz bu memleketin esnafıyız’ diyorlar. Burada emeğimiz var, burada paylaşacağımız ekmeğimiz var herkesle. Bir günü beraber geçirdiğimiz, tüm mahallemizde bulunan değerli esnaflarımıza bizlere göstermiş oldukları yakın ilgiye, ziyaretlerine katılan, yönetim kurulu arkadaşlarımızdan Cihat Demirkıran ve Nedim Yaman ile birlikte tüm odamız çok teşekkür ediyoruz. Biz üyelerimizle birlikte olduğumuzda oda olarak daha güçlüyüz. Bu gücümüz sizlerle hep devam edecek inşallah. İyi ki varsınız.” (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu