Öz Evren
Genel

İpsala Ticaret Borsası Başkanı Necmi Sezer:

Öz Evren

Çeltik ekilişiyle ilgili çok zor ve maliyetli bir yıl

İpsala Ticaret Borsası (TB) Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Sezer, kuralığın çeltik tarımında ciddi bir risk teşkil ettiğini söyledi.

Küresel ısınmayla birlikte son 2-3 yıldır iklim değişikliklerinin baş göstermeye başladığını belirten Sezer, “Tüm dünyada bir dengesizlik söz konusu. Biz de önemli bir tarım bölgesi olduğumuz için bunu hissediyoruz. Yaklaşık 220 bin dönüm çeltik ekimi yapılan İpsala’da su son derece önemli. Bu bağlamda Meriç Nehri bizlerin adeta canı. Görüyüroz ki Balkanlarda da yağış yok. İpsala bölgesinde, Hamzadere Barajı, Yenikarpuzlu Göleti, Sultanköy Barajı, Altınyazı Barajı Meriç Nehri’nden pompa ile  doldurulabilen baraj ve göletler. Geçtiğimiz hafta bu barajlarda yaptığımız incelemelerde ortalama yüzde 70 oranda dolu olduğunu gördük. Şuan için Nisan ayı sonuna kadar yapılan planlamaya göre barajların tam kapasite doldurulacağı belirtiliyor. Bu durum, güvencemize göre bölgemiz için sevindirici bir haber” dedi.

MERİÇ NEHRİ BİTTİĞİ ZAMAN SORUNLAR BAŞLIYOR

Yaptığı görüşmeler sonucu, Bulgaristan’da da çeltik ekimi yapanlara su taahhüdü verildiği yönünde bilgi aldığını ifade eden Sezer, “Bulgaristan’daki barajların doluluk oranı da ortalama yüzde 70 seviyelerinde olduğu söyleniyor. Bu da bize bir güvence veriyor. Bazı çeltik üreticileri, sezon içerisinde belirli bir oranda azalması durumunda suyun kesilip kesilmeyeceği noktasında tereddüt içerisinde. Meriç Nehri bizim hayatımız. Meriç Nehri bittiği zaman sorunlar başlıyor. O zaman da bahsettiğimiz barajlar devreye girecek. Bu barajlarda Meriç Nehri’ndeki gibi bol su olmayacak. Bu da beraberinde bazı sıkıntılar yaratabilecek” diye konuştu.

ÖNÜMÜZDE YAĞIŞLARIN FAZLA OLABİLECEĞİ MART, NİSAN AYLARI VAR

Necmi Sezer, sürecin devam ettiğini dile getirerek, “Önümüzde yağışların fazla olabileceği Mart, Nisan ayları var. Şu anki görüşlerimiz bugün için geçerli. Buradaki çiftçi arkadaşlarımızın, dostlarımızın, bu işi yapan herkesin tedbirli olmasında fayda var. Çeltik tarımı yüksek maliyetli bir tarım. Alternatif ürünlerimiz de var. Kuraklık görüyorsak, şüphelerimiz varsa, riskimiz fazlaysa; pancar, ayçiçek, mısır gibi daha birçok çeşit ekiliş de yapabiliriz. İllaki çeltik şart değil. Bu konuları valimiz, kaymakamlarımız, Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlükleri ile istişare ediyoruz. İllaki çeltik ekelim diye bir durum yok. Konuşarak doğru yolu bularak hareket ediliyor” ifadelerini kullandı.

KURAKLIK RİSK

İpsala’da bazı köylerde çeltik ekilişiyle ilgili imza toplandığı yönünde duyumlar aldıklarını kaydeden  Sezer, “Bazı köylerimizde çeltik ekilişi yapıp yapmayacakları noktasında çiftçiler imza topluyorlar. Böyle süreçler de yaşanabiliyor. Çünkü artık maliyetler yüksek ve şartlar ağırlaştı. Artık zarar edip bu zararı çıkartman eskisi gibi değil.  Çeltik ekilişiyle ilgili çok zor ve maliyetli bir yıl. Kuraklık risk. Burada sevindirici olan haber, yaklaşık 100 bin dönüm çeltik ekilişi yapılan Bulgaristan’da su taahhüdü verilip çeltik ekmeleri durumunda, oradan boşalan suların Meriç Nehri’ne gelmesi ve yaz sezonunda beslenebileceği anlamına gelmesidir” dedi. (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu