Öz Evren
Genel

SARDOS, Edirne’den Çanakkale’ye yürüdü

Öz Evren

Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği(SARDOS) üyeleri geçen hafta sonu 15 kilometre mesafeli bir doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.

Yerlisu Köyü’nden başlayan yürüyüşte öğle saatlerine doğru zirvede Edirne-Çanakkale sınır hattına ulaşıldı. Burada yemek molası vererek kumanyalarını yiyen doğa severler öğleden sonra Kalealtı Köyü’ne ulaşıp, köy kahvesinde içilen çaylar ve sohbet sonunda etkinliği bitirip Keşan’a dönüş yaptı.

SARDOS Dernek yetkilileri yapılan etkinlikle ilgili şunları söyledi: “Bir süredir ülke olarak yaşanan afet sebebiyle olağanüstü günler yaşamaktayız. Son günlerde ekonomi, siyasi, sosyal ve eğitim gibi birçok konuda uçları yaşıyoruz. Bu çalkantıların içinde yaşayan toplum fertleri olarak, etkilenmemek mümkün değil. Bu sebeple bir gün de olsa hafta sonları kendimizi doğaya atıyoruz ve Japonların söylemiyle orman banyosu yapıp pozitif enerji yüklüyoruz. İşte yine böyle bir düşünceyle çıktık yola. Şairin dediği gibi; Mühim olan yürümek varmak değil,  Rüzgardı ileri atan vücudumu, adımlar değil, Ama yoldaydık hepimiz, hem de aynı yolda. Gece yağan yağmurla, çürümüş yaprakların, tertemiz orman havası ile birleşen kokusunu, derinlerimize kadar çekerek başladık yürüyüşe. Zaman zaman ayaklarımızda, paletli bir iş makinası gibi toplansa da çamurlar aynı yoldaydık. Zirveye çıktığımızda bulutların arasından süzülen güneş ışıklarının yansımasıyla,  Ege ve Marmara denizi pırlanta gibi parlıyordu.  Saros’um, cennet körfezim bir başka görünüyordu bugün. Turkuaz Saros’un ortasında Kaşık adası, karşısında yer alan el yapımı FSRU ve altından geçen diri faya inat inci gibi görünüyor, dimdik durup adeta bizi selamlıyor. Zirvede çevreyi gözlemlerken bir süre derinlere daldık , geçmişi düşündük, geleceği sorguladık zihnimizde. Sonra yağmurların etkisiyle yeşeren buğday tarlalarına ve gelin tacı gibi açan badem ağaçlarının çiçeklerine doğru aktık aşağıya. Tabiatı bir nebze sevindirse de bu yağışlar hala barajlar tam takır. Önümüzdeki günlerde beklentilerimizi karşılayacak yağışı almazsak eğer bu yaz zor geçecek. Bu kuraklık mevsimsel kuraklığın da ötesinde, şimdiden tarımsal kuraklığın tehlike çanları çalmaya başladı bile. Su tasarrufunu ihmal etmeyelim, suyu boşa harcamayalım, unutmayalım; tehlike çok yakın!” (HABER MERKEZİ)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu