Öz Evren
Genel

Türkiye’nin dört bir yanından öğretmenler, öğrendiklerini öğrencilerine aktaracaklar

Öz Evren

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından hazırlanan ‘Trakya metal ve endüstriyel otomasyon teknolojileri sektörel yetkinlik geliştirme merkezi’ projesinin ‘metal’ eğitimi tarafında Türkiye’nin birçok ilinden gelen öğretmenler Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki eğitimlere katıldı.

Saat 11.30’da başlayan eğitimlere, Milli Eğitim Bakanlığı Temsilcisi Erhan Nergiz, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, Keşan TSO Genel Sekreter Yardımcısı Kadir Can Tunç, Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Tolgan Anbarlı ile mesleki eğitim öğretmenleri katıldı.

İlk olarak konuşan Kadir Can Tunç, proje kapsamında öğretmenlere eğitimler, öğrencilere farkındalık toplantıları, istihdam ve eğitimin bir araya gelmesini sağlayan tüm paydaşlarla çalışma kurulları oluşturarak, bu kurullarla yurtiçi ve yurtdışı ziyaretler gerçekleştirerek bölgede nitelikli eleman yetiştirilmesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Avrupa Birliği hibesiyle Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda hayata geçirerek, uyguladıklarını söyledi.  

Okul Müdürü Tolgan Anbarlı ise okulun tüm imkanlarını mesleki eğitim öğretmenlerine sunduklarını ifade ederek, “Eksikleriniz olursa o eksiklerinizi gidermek için elimizden geleni yapıyoruz. Okulumuzun kursla ilgili olan tüm makine ve ekipmanı sizlerin kullanımında. Bizlerde elimizden geleni yapmaya hazırız. İnşallah buradan edindiğiniz tecrübelerinizi mesleki hayatınıza yansıtırsınız” dedi.

Projeyle bir hayali gerçekleştirdiklerini ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, “Mesleki ve teknik alanda belirli bir yol aldık ve daha da alacağız. Buna katkı sunan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı Temsilcisi Erhan Nergiz de, sektörün ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanların yetişmesinde verilen eğitimin önemine değinerek, “Sizlerin alacağı eğitim sonrasında mezunların alanlarında sektör ihtiyaçlarını karşılayacak kalifiye eleman olmalarını sağlayacağınız kursun başarıyla geçmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz ise mesleki eğitim ve öğretim kalitesinin arttırılmasını amaçlayan kursun eğitim alan öğretmenlere ve sonrasında da öğrencilere katkı sağlamasını temenni ederek, şunları söyledi: “Özellikle uzun süredir ihmal edilen mesleki teknik Anadolu liselerinin ne kadar önemli olduğu son günlerde ortaya çıkmıştır. Bugün fabrikalara gittiğimizde işverenler diyorlar ki, ‘benim mühendisim bıraksın ama benim ustam bırakmasın. Ustam bırakırsa benim fabrikam durur’ Herkes evladının mühendis, doktor, avukat olmasını istiyordur ama her alanda nitelikli eleman ihtiyacı ortaya çıktı. Bugün nitelikli bireylerin yöneticilerden daha fala gelir elde ettiği, daha kıymetli döneme girdiğini gördük. Bu kurstan sonra kendi bilgilerinizle burada on teknolojiyle alacağını eğitimlerle öğrencilerinize daha fazla katkı sağlayacağınıza inanıyorum. Kursun hayırlara vesile olmasını diliyorum” 

 Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı da, okula kazandırılacak makinelerle sadece Trakya’ya değil tüm Türkiye’ye yenilikçi eğitimler kazandırılacağını belirterek, “Gördüğümüz üzere de bakanlığımızda Avrupa Birliği’nde projemizin faydalı ve yararlı olacağını düşündüğü için onayladı. Çok yakında okulumuza kazandıracağımız makinelerle beraberde öğrencilerimizle sizlerden öğrendiklerini gidecekler ve sektörde uygulayacaklar. Daha öncede sayın başkanımın bahsettiği üzere bazen çağın gerisinde kalmış eğitimler olabiliyordu fakat son yıllarda yapılan yatırımlarla, değişimlerle özellikle meslek liselerindeki öğrencilerin ara eleman değil aranan eleman olması sağlandı. Bu sayede de yeni teknolojilerle donatıldılar, yeni eğitimlerle eğitildiler. Bizde bu yolda devam edeceğiz. Yakında yeni bir Avrupa Birliği projesi daha okulumuza kazandıracağız” dedi. (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu