Öz Evren
Genel

Op. Dr. Ragıp Taş: Ramazan sigarayı bırakmak için bir fırsat

Öz Evren

Bir Nefes Sağlık Derneği Başkanı ve Özel Keşan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ragıp Taş,  Ramazan Ayı’nın sigarayı bırakmak için önemli bir fırsat olduğunu belirterek, Ramazan’da günün büyük bir bölümünde sigaradan uzak kalan tiryakilerin, iftar ve sahurda üst üste sigara içmesinin kalp krizini tetiklediği söyledi.

Op. Dr. Ragıp Taş, zararı bilimsel kanıtlarla ispatlı tütün gibi bağımlılıklardan uzak durmak için Ramazan’ın iyi bir fırsat olduğunu, 30 gün boyunca günde uzun saatler sigara içmeyen bir kişinin sigarayı çok rahatlıkla bırakabileceğini söyledi. Taş, sigara dumanında, 50’si kanserojen olmak üzere toplam 7 bin zararlı madde bulunduğunu, ayrıca bağımlılık yapıcı nikotin de içerdiğini belirtti. Vücuda giren nikotinin önce akciğerlere, 8 saniye içinde de beyne gittiğine dikkati çeken Taş, beynin çalışma mekanizmasını değiştiren nikotinin bazı konularda keyif verici mekanizmaları uyandırdığını ancak birçok sisteme kalıcı zararlar verdiğini ifade etti.

Ragıp Taş, bunun başında kanser hastalıklarının geldiğini, her içilen sigaranın genetik yapıda mutasyon denilen küçük değişiklikleri tetiklediğini dile getirdi. Bunların sayıca fazla olması ya da genlerdeki hassas noktaların tetiklenmesinden dolayı sigara kullanıcılarında kanser riskinin arttığını söyleyen Taş, ayrıca sigara içenlerin, kalp ve şeker hastalıkları, dolaşım bozuklukları ve erken bunama konularında da yüksek risk taşıdıklarını kaydetti.

Ragıp Taş, Ramazan Ayı’nda yaşanan kalp krizi vakalarında iftar ve sahurda içilen sigaranın büyük payı olduğuna dikkat çekti. Taş, Ramazan’ın sigarayı bırakmak için bir fırsat olduğuna dikkat çekerek, Ramazan Ayı’nda günün büyük bir bölümünde sigaradan uzak kalan tiryakilerin, iftar ve sahurda üst üste sigara içmesinin kalp krizini tetiklediği belirtti.

Ragıp Taş, sahurda ve iftarda üst üste sigara içilmesinin yüksek konsantrasyonda nikotin ve toksik maddelerin kana karışmasına yol açtığını belirterek, “Uzun süren açlık ile iftarda fazla yemek tüketmek mide ve kalbe ciddi yük getirdiği için oruç tutanlara tavsiyemiz yemeğe hafif bir çorba ile başlamalarıdır. Az yağlı hafif yemeklerden oluşan bir iftar menüsü yavaş bir şekilde yenirse metabolizma zorlanmamış olur. Yemeğe ara vererek sahura kadar ara ara ve az az yemeleri tavsiye edilir. Doktor kontrolünde olmak kaydıyla kalp hastaları da oruç tutabilir. Türkiye’de sigara içen kişi sayısı 15 milyondan fazla. Bu 15 milyon kalp ve kanser hastası ihtimali demek. Yapılan araştırmalara göre sigaranın kalp krizi ve kanserin en büyük tetikleyicileri arasında yer aldığı ispatlamıştır. Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar’ın da dediği gibi Kanserin ve kalp krizinin en büyük etkeni sigara dumanındaki toksik maddenin DNA’nın yapısını bozmasıdır. Ramazan ayında saatlerce süren açlık süresi sigara bırakmak isteyenler için harika bir fırsat. Sadece bir iftarda sigara içmeden sabreden kişi bağımlılıktaki psikolojik eşiği de aşmış demektir. Daha sonraki günler daha kolay geçecektir” diye konuştu.

‘ORUÇ TUT SIHHAT BUL’ HADİSİ BİLİMSEL BİR GERÇEK

Ramazan Ayı’nda camilerin mahyalarına asılan ‘Oruç tut sıhhat bul’ sözünün bilimsel bir gerçekliği yansıttığını dile getiren Taş, “Sağlıklı bireylerin oruç tutması tıbben vücuda faydası var. Oruç kan yağlarını dengelerken iyi huylu kolesterol düzeyinde artış sağlıyor. Metabolizmanın rahatlaması bakımından da oruç çok faydalı. Fakat sağlık sorunu olduğu halde oruç tutmak faydadan çok zarar getirebilir” dedi

RAMAZANDA ÖĞLE UYKUSU KALP KRİZİNİ ÖNLER

Ramazan Ayı’nda imkanı olanların öğle uykusuna yatmasını tavsiye eden Taş, “Oruçlu iken öğle uykusu uyuyanların kalp krizi geçirme riski dolaylı olarak düşmektedir. Sıcak ve uzun günlerde vücudun sıvı ve tuz kaybı nedeniyle sağlıklı kişilerde bile tansiyon ve kalp ritminde düzensizlik, baygınlık ve kan şekerinde düşme gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bunun için bu uzun günlerde gündüz bir saat uyumak faydalıdır. Ramazan boyunca bu uyku, vücudun su ve elektrolit kaybını önlemek bakımından büyük önem taşıyarak orucu kolaylaştırıyor” ifadelerini kullandı. (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu