Öz Evren
Genel

Soğuk ve yağışlı hava etkili olacak

Öz Evren

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce (MGM) Marmara Bölgesi için fırtına uyarısı yapılırken, bölgenin soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği, karla karışık yağmur beklendiği belirtilerek, üreticiler zirai don tehlikesine karşı uyarıldı.

MGM İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nce yapılan açıklamada; yapılan son değerlendirmelere göre; rüzgarın Trakya’da (Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ), yarın ise İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevrelerinde güneyli yönlerden zamanla batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına (40-60 km/saat, yer yer kısa süreli 70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiği bildirildi. Yetkililer, ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba ve doğal gaz kaynaklı zehirlenmeler gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini bildirdi.

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre; bölgenin bugün Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının 5-10 derece azalarak mevsim normallerinin altına inmesi bekleniyor. Soğuk havayla birlikte yağışların; yarın, İstanbul ve bölgenin doğusunda yer yer kuvvetli olması, yağışların Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova’nın yüksek kesimlerinde yer yer karla karışık yağmur şekline olacağı tahmin ediliyor. Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri bölgemizde zirai don olayı bekleniyor. Rüzgarın, bugün ve yarın kuzeyli yönlerden olmak üzere kuvvetli, Salı günü yer yer fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk havayla birlikte yarından itibaren bölgede hafif, bölgenin güneydoğusunda (Sakarya ve Yalova) kuvvetli zirai don bekleniyor. Yetkililer, tarımsal faaliyetlerle uğraşanlar başta olmak üzere zirai don tehlikesine karşı tedbirli olunmasını istedi. (HABER MERKEZİ)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu