Öz Evren
Genel

Yapılandırma başvuruları devam ediyor

Öz Evren

7440 sayılı kanun kapsamında belediyeye borcu bulunan vatandaşların yapılandırma için müracaatları devam ediyor.

Keşan Belediyesi hizmet binası girişinde oluşturulan yapılandırma merkezinde, görevli personel tarafından yapılandırma müracaatları alınıyor.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, yapılandırma merkezini ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yapılandırma müracaatları ile ilgili bilgilendirmede bulunan Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, 12 Mart 2023 tarih ve 32130 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7440 sayılı Kanun çerçevesinde emlak, ilan ve reklam, çevre ve temizlik vergisi, harçlar ve ücretler, katı atık toplama ve bertaraf ücreti, su ve atık su alacakları gibi borçlar yeniden yapılandırılabilecek. Kanundan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın 31 Mayıs 2023 tarihine kadar Belediyemize başvurmaları gerekiyor. Vatandaşlarımız borçlarını faiz indirimli olarak peşin ya da 12, 18, 24, 36 ve 48 taksitle ödeyebilecek.” dedi.

Borcu bulunan vatandaşlar için yapılandırmanın bir fırsat olduğunu ifade eden Yakup Balcı, sözlerini şöyle tamamladı: “31 Aralık 2022 tarihinden önceki dönemlere ait vergi, ceza, resim ve harçların yapılandırılmasını içeren 7440 sayılı Kanun çerçevesinde, vergi ve borçlara ilişkin vergi zıyaı cezası ve uygulanan gecikme zammı siliniyor. 31 Aralık 2022 itibariyle gecikmiş borçlara Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranında güncelleme yapılacak. Belediyeye borcu olan vatandaşlardan isteyenlerin peşin, isteyenin taksitli ödeme yapabileceği uygulama kapsamındaki peşin ödemelerde Yİ-ÜFE oranları üzerinden hesaplanan tutardan indirim yapılacak. Vatandaşlar yeniden yapılandırma kapsamında 6 ila 48 ay arasında değişen taksitlerle de ödeme yapabilecek. Peşin ya da taksitli ödeme tercihinin başvuru esnasında vatandaş tarafından belirtilmesi gerekiyor. İlk taksit ödeme süresi 30 Haziran 2023 tarihinde sona erecek. Kanun kapsamında ödenmesi gereken taksitlerden ilk ikisinin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi, bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi, süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksitlerin geç ödeme zammıyla birlikte son taksiti izleyen ayın sonuna kadar da ödenmemesi halinde, kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecek. Dolayısıyla belediyemize borcu bulunan vatandaşlarımızın bu fırsatı değerlendirmesi çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı. (ZEYNEP ÜĞDÜL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu