Öz Evren
Genel

İYİ Parti Edirne’de istifalar

Öz Evren

İYİ Parti Edirne Teşkilatı’nda, Serpil Tütüncü‘nün milletvekili aday adaylığını açıklamasının ardından yerine yeni il başkanı olarak, Ocak ayındaki kongrede aday olan Alpay Alpagut Engin‘in getirildi. Engin’e, il yönetimini kurma görevinin verilmesine tepki gösteren İYİ Parti İl Genel Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Hüseyin Erbay ile Edirne Belediye Meclis üyeleri Duygu Şener ve Ergun Dönmez partilerinden istifa ettiğini açıkladı.

İYİ Parti İl Başkanlığı görevinden 28. Dönem Milletvekili aday adayı olduğu için istifa eden Serpil Tütüncü‘nün yerine, genel merkezin görevlendirmesiyle Ocak ayındaki kongrede il başkan adayı olan Alpay Alpagut Engin getirildi. Engin‘e il başkanlığı kurulma yetkisinin verilmesi ise il teşkilatını ikiye böldü.

BENDEN SONRA DA İSTİFALAR GELECEKTİR

Parti içindeki görüş ayrılığı devam ederken, ilk istifa ise İl Genel Meclis Üyesi ve Parti Sözcüsü Hüseyin Erbay‘dan geldi. İl Genel Meclis Üyesi Erbay, istifası ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Biz İYİ Parti’de demokrasiye inanarak bu yola çıktık. Seçimle gelen ve seçimle giden, sandıktan çıkacak il başkanına riayet ederek göreve devam edecektik, fakat şunu anladık ki bu partide demokrasinin olmadığını, Meral Akşener’in partide görev yetkisinin kalmadığını, başkaları tarafından İYİ Parti’nin yönetildiğini anladık. Şu an seçimle gelen arkadaşlarımız görevlerinde başarı gösterirken onların yaptığı başarıları ciddiye almayan bu partinin temsilcisi olmaktan yoruldum. Bugüne kadar İYİ Parti’de görev yapmış arkadaşlarımız şu an benden sonra, yani benim istifamla bu işin biteceğine inanmıyorum, benden sonra da istifalar gelecektir” dedi.

İYİ PARTİ TROLLER TARAFINDAN ELE GEÇİRİLDİ

Parti tüzüğünden çıkıldığını söyleyen Erbay, “Şöyle bir şey var parti tüzüğünden çıkmıştır. Genel Başkanın bunlardan haberi olup olmadığından tam emin değiliz. Bu siyasette yol yürümek isteyen doğru ve gerçek şeyleri öne sürenlerin yeri olmadığını anladık.  Biz gerçekler ile konuştuk, gerçek olanları hep bugüne kadar söyledik. Arkadaşlarımızın emekleri, arkadaşlarımızın mücadeleleri burada hiçe sayılarak genel merkezde bir il genel meclis üyesinin, bir belediye meclis üyesinin bir anlamı önemi olmadığını anladığımız için partiden istifa ediyorum. Bu kadar çabaya, çalışmalara karşı İYİ Parti’nin troller tarafından ele geçirildiğini anladım. Bu durum Millet İttifakı’na da zarar vermiştir. Genel başkanım masaya oturması masadan kalkması bunları bu şekilde kurmayların yönetilmesinden dolayı rahatsızlık duydum. Millet İttifakında verdiğimiz mücadeleyi ucube sistemi yıkmak için verdiğimiz mücadeleye karşı yapılan bu saldırıları kınama anlamında İl Genel Meclis üyeliğinden, İYİ Parti’den, bir İl Genel Meclis Üyesi olarak partimden üst kurul delegeliğinden, yönetimden istifa ediyorum” diye konuştu.

BU YÖNETİMLE AYNI YOLDA YÜRÜMEK İSTEMİYORUM

Çalışmalarına bağımsız olarak devam edeceğini anlatan Erbay, “Bağımsız olarak devam edeceğim. Hiçbir siyasi partiyi şu anda düşünmüyorum. Bu saatten sonra da görevimde 1 yılım kaldı. 1 yıllık görev sürecimi tamamlayıp, gerekli olursa ve herhangi bir farklı siyasi kurumdan teklif gelirse değerlendiririm. Şu an bu kavramda gerçekten halkın inandığı bir Millet İttifakı vardı çok büyük darbeler gördü. Yeni atanan il başkanı ve yeni yönetim ile aynı yolda yürümek istemiyorum. Bu sebepten dolayı hiçbir siyasi kararımda baskı altında kalmadan İYİ Parti’den ayrılıyorum” şeklinde konuştu.

Erbay, basın açıklamasının ardından meclis toplantısı öncesinde istifa dilekçesini meclis başkanlığına sundu.

BELEDİYE MECLİSİNİN İYİ PARTİLİ 2 ÜYESİ, PARTİSİNDEN İSTİFA ETTİ

Edirne Belediye Meclisinin İYİ Partili 2 üyesi de, dün partisinden istifa etti. Belediye Meclis üyeleri Duygu Şener ve Ergun Dönmez, Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı önünde bazı İYİ Partililerle bir araya geldi. Şener, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, İYİ Parti kurucu üyeleri ve il yöneticileri olarak bu yola çıktıklarını söyledi.

2019’da Millet İttifakı’ndan belediye meclis üyesi seçildiklerini belirten Şener, “2020’de il kongreleri sonrası çok sevdiğimiz genel başkanımızı ve genel başkan yardımcılarımızı ziyaret etmek için genel merkeze gittik. Genel başkanla randevumuz olmasına rağmen kirli eller istifa resti çekerek randevumuzu sabote edip genel başkanla görüşmemizi engellediler. Genel merkezde Edirne teşkilatı olarak kabul edilmedik” dedi.

Duygu Şener, meclis üyeleri kullanılarak, Edirne Belediyesi üzerinden Millet İttifakı’na zarar verilmeye çalışıldığını söyledi. Millet İttifakı’nın zarar görmemesi ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener‘i mahcup etmemek adına parti politikalarını uygulamaya devam ettiklerini ifade eden Şener, “Bizler partimizi savunmaya devam ederken bizi partiden ihraç etmek üzere disipline sevk ettiler. Disiplin kurulu bizleri haklı buldu. Bunca haksızlığa rağmen hiç ses çıkarmadık. Partimiz zarar görmesin istedik. Zafer Kaya başkanımıza yaptıklarını tüm ülke duydu, biliyorsunuz. Ses çıkarmadık, ‘genel merkezimiz buna bir çözüm bulacaktır’ diye düşündük ama gördük ki ses yok. En son ilçe ve il kongreleri yapıldı, üç adaylı bir kongreydi. Desteklediğimiz aday 375 oy aldı, şimdi atadıkları il başkanı 120 oy aldı. Mevcut il başkanı milletvekilliği için istifa etti. ‘Parti, tüzüğü gereği il yönetimini, il başkanlarını kendi seçer’ maddesi vardır. Genel merkezimiz bunu hiçe saymıştır. Demokrasiye darbe yapmıştır. Mevcut il yönetimini yok saymıştır. Bizler demokrasinin olmadığı yerde artık siyaset yapamayacağımızı anladık. ‘Haksızlığa karşı susanlar dilsiz şeytandır’ diyoruz” diye konuştu.

Şener, istifaların devam edeceğini dile getirerek, “Kendi içinde adaleti sağlayamayan kişiler seçimlerde nasıl gezip adalet için oy isteyecekler onu merak ediyoruz” dedi.

Ergun Dönmez de İYİ Partide bazı kişilerin kendi çıkarları doğrultusunda, bazı yerlere gelebilmek adına partiye verilen oyları hiçe saydıklarını kaydetti. İYİ Parti’nin kendi içerisinde hak ve adaleti sağlayamadığını öne süren Dönmez, “Genel merkez bu tutumundan vazgeçmediği taktirde istifaların arkası kesilmeyecek” ifadesini kullandı. Dönmez, bağımsız olarak Edirne halkının haklarını savunmaya devam edeceklerini belirtti.

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu