Öz Evren
Genel

KOBİ’lere ‘Güneş enerji sistemleri’ eğitimi verildi

Öz Evren

Trakya Kalkınma Ajansı Trakya Verimlilik Platformu tarafından Trakya’nın Verimli KOBİ’leri Projesi kapsamında, KOBİ’lere yönelik uygulamalı ‘Güneş enerji sistemleri eğitimi’, dün Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nda (TSO) verildi.

Eğitim, 10.00-15.15 saatleri arasında, Keşan TSO Eğitim Salonu’nda gerçekleştirildi. Eğitim kapsamında KOBİ’lere güneş enerji sistemleriyle ilgili teknolojileri, teşvikler, mevzuat ve uygulama yöntemleri hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

Eğitimin açış konuşmasını yapan Keşan TSO Genel Sekreter Yardımcısı Kadir Can Tunç, Keşan TSO ve TRAKYAKA işbirliğinde gerçekleştirilen eğitimi, tam gün yapılacağını belirterek, proje ile KOBİ’lerin uygulayabileceği potansiyel güneş enerjisi yatırımlarının özelliklerini aktarmak, konu hakkında temel farkındalık sağlamak, mevcut politika ve stratejiler çerçevesinde dünya ve ülke hedeflerinin, teorik ve pratik bilgilerin uygulama örnekleri ile katılımcılara aktarılmasının hedeflendiğini söyledi. Trakya Verimlilik Platformu Kurucu Yönetim Kurulu’nda yer alan Keşan TSO olarak amaçlarının, özellikle üretici KOBİ’lerin bu enerji verimliliği konusunda, gerek eğitimler, gerekse sahada çalışmalar yaparak üyelerine destek olmayı amaçladıklarını da kaydeden Tunç, “Gerek bu işlere yeni yatırım yapacaklar ya da işlerini geliştirmek isteyenler için bu bir hazırlık çalışmasıdır.” dedi.

Trakya Verimlilik Platformu Eğitmeni Alp Ovadya ise “Artan enerji fiyatları ve fiyatlarda yaşanan dengesizlikler, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarındaki ciddi maliyet düşüşleri sebebiyle, yenilenebilir enerji santralleri artık teşviklerle yaşayan sektörden, kömür, doğal gaz gibi konvansiyonel elektrik üretim sistemleri ile yarışır hale geldi. Bu sebepten ötürü de artık geri ödeme süreleri 3 yıl seviyelerine düştü. Bu nedenle birçok ticarethane sahibinin tercih ettiği sistemler haline geldi. Bu nedenle projelere adeta bir yarış var. Birçok firma bu sistemi kurmak istiyor. Enerji fiyatlarında bir belirsizlik var. Güneş enerji sistemlerinin güzel yanı; işletme kolaylığı olması” diye konuştu. Yapılan konuşmanın ardından eğitime geçildi. Ovadya, güneş enerji sistemleri ile ilgili detaylı bilgiler verdiği eğitim, soruların cevaplandırılması ile son buldu.

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu