Öz Evren
Genel

Hasan Karagöz’den, Mustafa Helvacıoğlu’na: “Sayın başkana önerimiz, benmerkezci güç zehirlenmesinden arınarak tüm Keşan’ın başkanı olmasıdır”

Öz Evren

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, dün düzenlediği basın toplantısında Keşan Belediyesi’nin kent konseyine ödenek çıkarmaması ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun kent konseyine yönelik eleştirileri hakkında açıklama yaptı.

Hasan Karagöz, kent konseylerinin Belediye Kanunu 76. maddesine göre nüfusu on bini aşan yerlerde kurulmasının zorunlu olduğunu belirterek, “Keşan Kent Konseyi de bunun üzerine 2006 yılında Sayın Mehmet Özcan tarafından kurulmuştur. Sonrasında ki süreç ilgili yönetmeliğe göre yürütülmüştür. İçişleri Bakanlığı’nın kent konseyleri ile ilgili çıkarmış olduğu son yönetmeliğin kent konseylerinin mali durumları ile ilgili bölümünün dayanağı aynen şöyledir, ‘belediyeler kent konseylerine, bütçelerinde ödenek ayırmak suretiyle ayni ve nakdi yardım yapar ve destek sağlar’ Belediye Başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu seçildiği günden bu güne kadar 26.10.2020 tarihinde encümen kararı ile Kent Konseyi’ne 10 bin lira ödenek vermiştir. Bu ödenek ile kent konseyi durumu 2022 Temmuz ayına kadar idare etmiştir. Kent konseyi olarak ilgili yönetmeliği dayanak yaparak 2022 Temmuz ayında ödenek talebinde bulunduk. Talebimizin karşılanması bir yana resmi kurum olan belediye tarafımıza yazılı herhangi bir yanıt dahi vermemiştir. Bu durum 12.04.2023 tarihine kadar 6 kez tekrarlanmış her birinde aynı sonuç alınmıştır. 12.04.2023 tarihli talep yazımızın 14.04.2023 tarihindeki encümen toplantısında neden kent konseyi talebi encümen gündemine alınmadığı encümen üyelerinden biri tarafından sorulunca sayın başkan gerçek düşüncelerini ortaya dökmüştür. Sayın başkanın söyledikleri son derece manidardır. Ne diyor sayın başkan, ‘Kent Konseyi benim için yok hükmündedir. Ben kent konseyini kapatacağım zaten’ diyor. ‘Kent Konseyi Yürütme Kurulu militandır. Ben onlara para vermeyeceğim. Siz kendi imzalarınızla verirseniz verin’ diyor. Encümen üyeleri ‘tamam’ deyince buna da itiraz ediyor” dedi.

Mustafa Helvacıoğlu’nun bu tavrının ‘kibir, güç zehirlenmesi ve benmerkezci’ bir anlayışa tekabül ettiğini savunan Karagöz, “Kendisine meşhur ‘Kostaklanma padişahım, senden büyük Allah var’ sözünü hatırlatmak istiyoruz. Sayın başkan bizlere ‘militan’ demiş. Evet, doğru bizler militanız. Doğru bildiklerimizin, torunlarımıza devredeceğimiz çevremize, yaşam alanlarımıza, sahip çıkmanın yağmaya, talana karşı çıkmak militanlıksa evet bizler militanız. Bu mücadelelerde bedel ne olursa olsun bizler hiçbir zaman geri durmadık, rüzgar gülü olmadık, olmayacağız da. Başkanın bu tavrı karşısında sayın başkana, kamu çalışanlarının her eylemlerinde attıkları bir sloganı hatırlatmak istiyoruz, ‘biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız. Ya siz!’ Diğer taraftan sayın başkan kendisini kanun koyucu yerine koymaktadır. Kent konseyini kapatacakmış. Bu mümkün mü? Hayır. Çünkü kent konseyini, kent konseyi genel kurulu dahi feshedemiyor. Mevcut mevzuatlara göre sayın başkan kent konseyinde sıradan bir üyedir ve bir tek oyu vardır. Yani oda, dernek, siyasi parti veya sendika başkanları kent konseyinde ne ise sayın başkan da odur.  Mevzuatlara aykırı davranarak kent konseyine ödenek verir vermez önemli değil. Kent konseyi gönüllü insanların mücadele ettiği bir kuruluştur. Hiçbir yöneticisi her hangi bir ödeme almadığı gibi Belediye katkı sunmadığında zorunlu giderler yürütme kurulu üyelerince ceplerinden karşılanmaktadır. Bu gün için yapılan da budur” diye konuştu.

Hasan Karagöz, bu güne kadar susarak, polemikten uzak durduklarını dile getirerek, “Bizler seçilmiş insanlarız. Sapı samanı bir birine karıştırma lüksümüzde, hakkımızda yok. Ama aynı zamanda bizler de sayın başkan gibi siyasi insanlarız. Bu nedenle seçildiğimiz görevlerde tarafsız bir şekilde toplumun büyük çoğunluğunun menfaatleri doğrultusunda çalışmalarımızı yaptık, aynı anlayış ile yapmaya da devam edeceğiz. Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu seçildiği günden bu güne kadar kent konseyinin çalışmalarını başarısız kılmak ve itibarsızlaştırmak için özel bir çaba içinde olduğu Keşan kamuoyu tarafından da bilinmektedir. Üç yıl önce kent konseyi genel kurulunda onu temsilen kent konseyi genel kuruluna katılan başkan yardımcısının da oy verdiği kent konseyi yönetimini tanımadığını ve kimsenin tanımaması gerektiği konusunda açıklama yapmıştı. Belediye başkanı seçildikten sonra kendisine Keşan halkının geleceğini doğrudan ilgilendiren ve meclis gündemine alıp meclis kararı ile hayata geçirilmesi için bir proje sunduk. madde bağımlılığı takip ve rehabilitasyon merkezinin Keşan’da açılması. Ancak bu meclis gündemine alınmadı. ‘Yeşilay üzerinden hayata geçirilecek’ dedi. Bu kararını da destekledik. Doğru bir karardı. Fakat kent konseyi devre dışı bırakıldı. Protokoller, fotoğraflar vs. şovlar ama süre bitiyor ve olumlu hiç bir sonuç yok. İkinci projemiz, Keşan depreme hazır mı? İdi. Konu meclis gündemine alındı. Üç buçuk sayfalık rapor belediye meclisince kabul edildi. Projenin geliştirilmesi ve gereklerinin yapılması için meclis tarafından kaymakamlık adına AFAD, Belediye adına İtfaiye Müdürü, Kent Konseyi ve KEDAK görevlendirildi. Ancak bu çalışmalarda da kent konseyi sayın başkan tarafından devre dışı bırakıldı. Çok şeyler yapılacakken şov dışında hiçbir şey yapılamadı. Olası bir depremde faturasını Keşan halkı olarak hep birlikte ödeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Helvacıoğlu’nun kent konseyine karşı bu düşmanca tavırlarının ana nedeninin sap ile samanı bir birinden ayıramaması olduğunu öne süren Karagöz, “Nedir bunlar? 1-Saros Körfezi’ne hukuka, bilime, Keşan halkı ve Saros Körfezi sakinlerinin karşı çıktığı FSRU Limanı ve kara boru hattına karşı yürüttüğümüz mücadele. FSRU Limanı Ganos Fay Hattına 7 kilometre mesafede ve bu fay hattı 7’nin üzerinde deprem üretme potansiyeline sahip. Umarız ve dileriz bu deprem olmaz. Yoksa bir LNG gemisi deprem etkisiyle patladığı takdirde 55 atom bombası etkisine sahip olduğu uzman görüşüdür.  Keşanlılar olarak bizlerin külleri bile bulunmaz. Hele böyle bir depremin yaz aylarında olduğunu düşünürsek sonucunu düşünmek bile istemiyoruz. Bu sonucun vebali çok ama çok ağır olur. 2-Bir diğer nedeni Saroz Körfezi’nde sahillerin kiralanmasına karşı çıkışımızdır. Sahiller halkındır. Ticari mal gibi kiralanamaz dedik, bugünde diyoruz. 3-Diğer bir nedeni Yeni Mahalle Bel-Koop evlerine 160 metre mesafede daha önce ruhsatları iptal edilerek kapatılan taş ocaklarının BOTAŞ tarafından önce kaçak olarak, daha sonra kitabına uydurularak ruhsat alınan ve Sayın Başkanın mahalle halkını yok sayarak olumlu görüş bildirmesi sonucu faaliyetlerine devam etmelerini sağlamasına Kent Konseyi öncülüğünde mahalle halkının karşı çıkması, dava açması.  4-Maltepe, Karacaali, Çobançeşmesi, Karasatı ve Altıntaş köyleri arasında 830 dekar alanda patlatmalı kömür çıkarma projesine karşı çıkışımız ve projeyi iptal ettirmemiz. 5-Paşayiğit Mahallesinde yapılan biyokütle elektrik santraline karşı çıkışımız. Sonuçlarını 5-10 yıl içinde hep birlikte yaşayacağız. Sayın başkana önerimiz, üyesi olduğu parti militanı gibi değil paylaşımcı ve katılımcı bir anlayış ile ortak akıl, ortak iradeyi öne çıkaran benmerkezci güç zehirlenmesinden arınarak tüm Keşan’ın başkanı olmasıdır. Yapmış olduğumuz bu çalışmaların tümü Kent Konseyi Yönergesinin bizlere tarif ettiği görev bütünü içindedir” dedi. (HABER MERKEZİ)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu