Öz Evren
Genel

Kanışkan, Yayla Balıkçı Barınağı sorununa dikkat çekti

Öz Evren

CHP Edirne 3. Sıra Milletvekili Adayı Avukat Ufuk Kanışkan, Yayla Balıkçı Barınağı’nın sahile verdiği tahribat konusunda yazılı bir açıklama yaparak, CHP iktidarında bu sorunun çözüleceğini söyledi.

Yayla Sahili’nde 1995 yılında yapımına başlanan ve 2006 yılında biten balıkçı barınağının, sahili büyük ölçüde tahrip ettiğini vurgulayan Kanışkan, “Yapılan barınağın ardından, sahilin büyük bir bölümünde kumlar yok oldu, deniz dalgaları yazlıklara zarar vermeye başladı. Ayrıca suda devridaim olmaması nedeniyle sahile toplanan deniz talaşları da çevreye kötü kokular yaymaya başladı. O dönemde, 1/25 binlik planların tamamlanmasının ardından oluşturulacak ÇED raporuyla birlikte 2012 yılı sonuna kadar buradaki tahribatın önleneceği söylenmişti, ancak hiçbir şey yapılmadı. 1995’te barınağın yapımına başlanmadan önce Yayla Sahili’nde 30-40 metre genişliği bulan ve hem yöre halkının hem de tatilcilerin plaj olarak kullandığı kumsal, barınak yapıldıktan sonra yok oldu, ev ve yollar çökme aşamasına geldi” dedi.

O dönemde Keşan Belediye Başkanı olan Mehmet Özcan’ın da sorunun çözümü için girişimlerde bulunduğunu ancak sonuç alınamadığını ifade eden Kanışkan, “Belediye başkanımız o dönemde soruna dikkat çekmiş, barınak yapıldıktan sonra hem sahil kumunun gittiğini, hem de barınağın içinin de dolarak 6-7 metre derinliğin yok olduğunu, kaya dolguyla tedbir almak zorunda kaldıklarını ifade etmişti ve ‘O limanın oradan kalkması mümkün değil ama tahribatların önlenmesi mümkün. Biz 2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bir model çalışması yaptırdık. Bu yaptıkları model çalışmasının raporlarını DLH Genel Müdürlüğü’ne sunduk. Akabinde DLH, Karadeniz sahilinde olan kıyı tahribatlarının önüne geçmek için uyguladıkları çözümü burası için de önerdiler. Denizin içerisinde suyun 1 veya 1,5 m. altına ya beton bloklar koyacaklar veyahut 70-80 metre uzunluğunda, 30-40 metre aralıklarla kıyıya paralel bloklar konulacak. Bundan sonra bizim arzu ettiğimiz, bir an önce bunun finansmanının sağlanarak hayata geçirilmesi.’ demişti. Ancak, Sayın Özcan’ın konuyu gündeme getirmesinin, DLH’nin proje önermesinin ardından yıllar geçmesine rağmen, bu proje hayata geçirilerek sorun çözülmedi” diye konuştu.

Ufuk Kanışkan, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Yayla Sahili’nin, 21 yıllık AK Parti iktidarında çözüm bulunamayan bu sorununu Millet İttifakı iktidarında çözmek; hem doğanın korunması, hem turizm hareketinin devamı, hem de Saros Körfezi’nin değeri anlamında ilk olarak yapacağımız işlerden biri olacak. Size söz! Milletvekili olduğumda bu konunun takipçisi olacağım.” (HABER MERKEZİ)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu