Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşan

KMYO Müdürü Kök’ün yürüttüğü ‘kıl keçisi ıslahı’ projesi başladı

Öz Evren

Trakya Üniversitesi’nin yürütücülüğünü yaptığı ‘Edirne kıl keçisi ıslahı’ projesi başladı. Projeyle kıl keçisinin genetik kaynaklarının korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması hedefleniyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) bünyesinde yürütülmekte olan ve yürütücülüğünü Keşan Meslek Yüksekokulu (KMYO) Müdürü ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Kök‘ün ve yardımcılığını KMYO Veteriner ve Laborant Sağlık bölümünden Öğr. Gör. Dr. Hikmet Titrek’in yaptığı ‘Edirne kıl keçisi ıslahı’ projesi 2023 yılında başladı.

Proje kapsamında Edirne İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği’ne üye 26 keçi yetiştiricisinin elindeki 5 bin 485 baş dişi ve 277 baş teke, toplam da 5762 baş kıl keçisinin ıslahı üzerine bir araştırma gerçekleştirileceğini belirten Doç. Dr. Süleyman Kök, “Edirne İlindeki 26 sürüde 5 yıl süreyle süt verimleri yönünden seleksiyon çalışması ve aynı zamanda morfolojik açıdan tip sabitlemesi yapılacaktır. Projeyle kıl keçisi yerli gen kaynaklarının sürdürülebilirliği hedeflenmektedir. 5 yıllık süre sonunda sürünün kıl keçisi taban sürüsü tüm işletmelerde tamamen yenilenmiş olacak ve tüm hayvanların verim kayıtları belirlenmiş olacaktır. Projedeki sürüler 5 yıl sonra elit sürülere dönüştürülebilecektir. Tarım Orman Bakanlığı, TAGEM bünyesinde yürütülmekte olan diğer projelerde olduğu gibi projeye katılan yetiştiricilerin her yıl anaç keçi ve tekelerine, doğan yavrularına yıllık maddi destekte sağlanmaktadır. Proje başarılı bulunduğu takdirde 5’er yıllık sözleşmeler halinde yenilenmektedir. Projenin temel amacı, ülkemizin damızlık ihtiyacını yerli ırklardan karşılamak ve hayvansal protein kaynaklarını sürdürebilmektir. Islah çalışmalarına katılan yetiştiricilerin damızlık erkek materyali tekelerine, damızlık dişi materyali keçilerine ve doğan yavrularına (oğlaklara) proje katılım desteği verilmektedir” dedi. (HABER MERKEZİ)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu