Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşan

Ata toprağı İpsala’ya getirildi

Öz Evren

Türkiye Selanik Başkonsolosluğu, Türkiye Atletizm Federasyonu, İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından bu yıl 34’üncüsü düzenlenen ‘Atatürk’ü anma ve barış koşusu’ kapsamında, Selanik’ten Atatürk’ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, dün İpsala Sınır Kapısı’nda Türk atletlere teslim edildi. Ata toprağı başlangıç atışı ile atletler tarafından Anıtkabir ve Samsun’a ulaştırılacak.

Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusu kapsamında İpsala Sınır Kapısı’nda gerçekleştirilen törene, İpsala Kaymakamı Ömer Sevgili, İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürü Selim Ak, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük, Masterlar Atletizm Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Savcı Yaşlıca, kuruma amirleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Törende, saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu, ardında da halk oyunları gösterileri sunuldu.

Türkiye Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, ‘Atatürk’ü anma ve barış koşusu’ gibi anlamlı bir faaliyetin parçası olmaktan mutluluk ve gurur duyduğunu belirterek, “Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı, tüm noksanlıklara ve olumsuzluklara rağmen çetin mücadele sonucunda kazanılan bir savaşın ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kıvılcımı olmuştur. Kurtuluş Savaşı bu mücadelenin adı, Mustafa Kemal’in önderliğindeki yüce ve Gazi Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu mücadeleyi yaşatan büyük Türk milletinin kalbidir. 19 Mayıs siz gençlere armağan edilmiştir. Bunun sorumluluğu da büyüktür. Şehitler verilerek büyük fedakarlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu emaneti korumak, daha iyi noktalara ulaştırmak ve sizden sonraki gelecek nesillere sarsılmaz şekilde bırakmak, sizin başlıca görevinizdir. Büyük Atatürk, ‘Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır’ diyerek bu görevin ifasındaki hareket tarzını da açık bir şekilde tanımlamıştır. Sizler, eğitim hayatınızda, çalıştığınız iş kollarında en iyisini hedefleyerek ve yaparak hatta yapmaya da gayret ederek bu emanete sahip çıktığınızı göstereceksiniz. Unutmayınız ki büyük Atatürk, ‘Benim tüm umudum gençliktedir’ demiş ve bu kutsal görevi sizlere vermiştir. Bugün çok değerli bir faaliyete başlıyorsunuz. Yolunuz açık olsun. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk fidanını ve ilk adımını anacağımız 19 Mayıs’a kadar dökeceğiniz her bir damla ter için size minnettarız. Bu vesileyle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadelenin tüm kahramanlarını saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

İPSALA DENİLDİĞİ ZAMAN İNSANIN AKLINA GÖNÜL KÖPRÜSÜ GELMESİ LAZIM

İpsala Kaymakamı Ömer Sevgili ise İpsala denildiğinde akla ‘gönül köprüsü’ gelmesi gerektiğini ifade ederek, “İpsala denilince akla gümrük işlemleri gelmemesi gerekir. İpsala denildiği zaman pasaport işlemleri gelmemesi lazım. İpsala denildiği zaman insanın aklına ‘gönül köprüsü’ gelmesi lazım. 35 yıldır devam eden Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusu’nun her bir adımı bir anlam ifade ediyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprağın Türk bayrağına sarılması çok kıymetlidir. Atatürk’e gösterilen saygının, gençlere gösterilmesinin en etkili yöntemlerinden bir tanesidir ve alınan toprağın, başkonsolosluğumuzun koordinesinde buraya getirilip değerli genç, dinamik sporcularımızın eşliğinde 737 kilometre, geçen sene 55 saatte koşmuşlar, çok kıymetlidir. Atatürk ve sporu bir araya getirmek. Ondan dolayı bunun devamı için başkonsolosumuzla görüştük. Sadece bu programla yetinmeyeceğiz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı’nda Batı Trakya’daki 160 öğrencimizi, İpsala’da gerçekleştireceğimiz kutlamalara getireceğiz. Biz buradayız, bazı şeylerin farkındayız, geçmişi, tarihi, kültürü biliyoruz. Ama arkada gençlerimiz, öğrencilerimiz var. Onları bir araya getirmemiz lazım. Cuma günü bir araya getireceğiz. Akabinde gençlere şu sözü verdik; sadece İpsala ile yetinmiyoruz, Çanakkale gezisi. Gençlerimizi Çanakkale’ye de göndereceğiz. Bizim görevimiz budur. Biz, burada görevli olduğumuz sürece, Batı Trakya, İpsala denildiği zaman gönül köprüsü; biz bir milletiz. Her ne kadar yerimiz, yurdumuz fiziki olarak ayrı yerde olsak bile gönlümüz bir. Batı Trakya’dan soydaşlarımız orada yaşayan var, yanı başımızda yaşayan var, komşumuz olan var. Kültürleri bir araya getirmemiz lazım. Birazdan Türk bayrağına sarılı toprağımızı gençlerimize teslim edeceğiz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum” diye konuştu.

Daha sonra ise organizasyona katkıda bulunanlara plaketleri takdim edildi. Koşu, Kaymakam Sevgili’nin tabanca atışıyla başladı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün evinden alınan toprak, atletler tarafından 737 kilometre yol koşularak yarın Ankara’ya ulaştırılacak ve 19 Mayıs Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a teslim edilecek. Öte yandan, teslim edilen topraklardan bir miktarı Samsun’a gönderilecek. (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu