Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşan

Mahkemenin taş ocağı için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı iptalini göbek atarak kutladılar

Öz Evren

Keşan’da yerleşim alanlarına 160 metre mesafe alanda, geçtiğimiz yıl 2 ay boyunca patlatmalı şekilde faaliyet gösterdiği iddia edilen taş ocağına, Edirne Valiliği’nin verdiği ‘ÇED gerekli değildir’ kararına karşı, bölge halkı Edirne İdare Mahkemesi’ne açtığı iptal davasını kazandı. Bölge halkı mahkeme kararını göbek atarak kutladı.

Keşan’da yerleşim alanlarına 160 metre mesafede bulunan ve geçtiğimiz yıl yeniden faaliyete geçerek 2 ay boyunca patlatmalı olarak çalıştığı iddia edilen taş ocağı bölge halkının tepkisine neden oldu. Aşağı Zaferiye Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, ocağın çalıştığı süre boyunca basın açıklamalarıyla tepkilerini dile getirdi. Mahalleli bu süreçte taş ocağı için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararını iptaline yönelik de Edirne İdare Mahkemesi’ne başvurarak dava açtı. Bölge halkı, Edirne İdare Mahkemesi’nde görülen davayı kazandı. Bölge halkı STK’ların da katılımıyla Yeni Mahalle’de mahkeme kararıyla ilgili, dün saat 13.00’te basın açıklaması yaptı. Öte yandan vatandaşlar mahkeme kararını çalan şarkılar eşliğinde göbek atarak kutladı.

EDİRNE VALİLİĞİ’NİN ‘ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR’ KARARI İPTAL EDİLDİ

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, mücadelenin noktalandığını belirterek, “Adalet birilerinin dediği gibi ‘sakıncası yoktur’ demedi adalet. Edirne Valiliği’nin ‘ÇED gerekli değildir’ kararı iptal edildi. Yani artık bu gördüğümüz alan Yeni Mahalle ve Keşan halkına aittir. Mahkeme bir de Sarıkız Deresi ve Sarıkız çeşmesine vurgu yaptı. Bunlar tarihe değere sahiptir ve mutlaka değerlendirilmeli, restore edilmeli, güzelleştirilmeli. Kent konseyi olarak önümüzde böyle bir iş var. İlgili uzmanları devreye sokarak, projesini çizerek belediye meclisinin ve belediye başkanının önüne koyacağız. Buranın mesire alanı olarak değerlendirilmesi için gerekli çalışmayı yapacağız” dedi.

DAVA AÇILDIKTAN SONRA BİLE TAŞ ALIMI HOYRATÇA DEVAM ETTİRİLDİ

Keşan Çevre Gönüllüleri Dayanışması Sözcüsü Saliha Kafalı da, Keşan Kent Konseyi olarak 20.12.2021 tarihinden bu yana BOTAŞ’a karşı, Yeni Mahalle Belkoop evlerine 160 metre mesafedeki önceden kapatılan taş ocağından FSRU limanına kaçak olarak taş almasına karşı başlatmış oldukları mücadelenin sonuna geldiklerini ifade ederek, “BOTAŞ’a karşı açmış olduğumuz davamız sonuçlandı. Oysa bu günlere gelene dek herkesle, her şeyle mücadele etmek zorunda kaldık. İlk mücadelemize, 21.12.2021 tarihinde kaçak taş alımıyla ilgili olarak Keşan Kaymakamlığına dilekçeler vererek suç duyurusu ile başladık. Taş alımını durdurduk. Ama 17.01.2022 tarihinde tekrar aynı yerden taş almaya başladılar.18.01.2022 tarihinde tekrar Keşan Kaymakamlığı’na dilekçeler verip suç duyurusunda bulunduk. Ancak çalışmalarını bu kez durduramadık. Kesilen para cezaları da BOTAŞ ı durdurmaya yetmedi. Bir devlet kuruluşu olan BOTAŞ insan sağlığını, evlere 160 metre mesafeyi, çevreye verdiği zararı hesaba katmadan taş alımına hukuksuz bir şekilde devam etti. 2 Mart 2022 tarihinde Edirne Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü kendi web sitesinde proje tanıtım dosyasını yayımlamıştı ve ÇED sürecinin başladığını duyurmuştu. Ancak Edirne Valiliği dosyayı inceleme ve okumamıza bile olanak vermeden 03 Mart 2022 tarihinde ÇED gerekli değildir kararını açıklamıştı. Bu hukuksuzluğa Sevgili Belediye Başkanımız da Valiliğin Belediyeden istediği görüş yazısına aynı gün” bizce sakıncası yoktur” diyerek ciddi bir katkı sağlamıştı. Belediye Başkanı bu tavrı ile Keşan kamuoyunu ve Yeni Mahalle halkını yok saymıştı. Bunun üzerine bizler de 04.04.2022 tarihinde Edirne İdare Mahkemesi’ne valiliğin ‘ÇED gerekli değildir’  kararının ‘yürütmesinin durdurulması ve iptali’ davasını açtık. Dava açıldıktan sonra bile taş alımı hoyratça devam ettirildi. Bu süre zarfında BOTAŞ proje tanıtım dosyasındaki hiç bir taahhüdüne uymadı” diye konuştu.

HALKININ YANINDA DURMADI

Mahkeme konuyu incelemek üzere 7 kişilik bir bilirkişi heyeti atadığını dile getiren Kafalı, “Keşif 20.09.2022 tarihinde gerçekleştirildi. Bilirkişi heyetinin keşif sonrası düzenledikleri rapor bizim lehimizeydi. Rapor kesinleşince mahkeme duruşmanın 26.04.2023 tarihinde yapılacağını bize avukatımız aracılığı ile duyurdu. Bizler de tüm davacılarımızla birlikte duruşmaya katılmak için Keşan Belediyesinden araç talebinde bulunduk. Sayın Başkan bize uydurma bahanelerle araç vermedi. Şaşırdık mı, tabii ki hayır.  FSRU da olduğu gibi bu konuda da halkının yanında durmadı. BOTAŞ’a destek vermeye devam etti. Tüm süreç boyunca bizi haksız çıkarmak için elinden geleni yaptı. Kendisine katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Bizim yanımızda durmadı olsun, yine de sonuç bizim lehimize, haklıdan yana oldu. Adalete güvenimiz tamdı. Bu konuda yanılmadık. FSRU’ da olduğu gibi taş ocakları mücadelesinin her aşamasında Keşan halkı tarafımızca bilgilendirildi. Ancak hepimizi ilgilendiren bu konuya arzuladığımız anlamda geniş katılımlarla sahip çıkıldığını ne yazık ki söyleyemiyoruz.  Sayıca azda olsalar bir kısım mahalleli Sayın Helvacıoğlu’nun ‘boşuna uğraşıyorlar’ sözünü dinlediler. Yapamaz, olmaz diyenlere inat, çok yorulduk, çok koşturduk ama başardık. Arzuladığımız geniş katılımlı desteği almış olamasak da bu başarı hepimizin. Bizde bu sonucu tüm Keşan halkına armağan ediyoruz. Bu süreçte maddi ve manevi olarak yanımızda olan özellikle birçok iş insanımıza ve tüm destekçilerimize, Avukatımız Sayın Bülent Kaçar’a, bu başarıda katkılarını yadsıyamayacağımız Sayın basınımıza ve haklıdan yana karar veren mahkeme heyetine teşekkürü bir borç biliriz. Hayatta yılgınlığa düşenlerin, teslim olanların değil, mücadele edenlerin kazandığını bir kez daha yaşayarak görmüş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

DAVAMIZDAKİ BİRÇOK HUKUKSUZLUK HAKLI GÖRÜLMÜŞ

Vatandaşların avukatı Bülent Kaçar ise BOTAŞ’ın Yeni Mahalle’de taş ocaklarını kaçak olarak faaliyete geçirmesine, halkın şikayetlerine rağmen Edirne Valiliği’nce verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararını Edirne İdare Mahkemesi’nin davacıların itirazlarını kabul ederek iptal ettiğini ifade ederek, “Tüm Keşan halkının can güvenliğini aylarca tehlikeye atan, halkın huzurunu ve sağlığını bozanlara hukuk bir kez daha ‘dur’ demiştir. Ancak yerel yönetimler ve idari makamlar bu yargı kararlarından dolayı özeleştiri ve ders çıkaracaklar mı bilmiyoruz. Davamızdaki birçok hukuksuzluk, birçok talebimiz Edirne İdare Mahkemesi’nce haklı görülmüş ve bu kaçak, ruhsatsız taş ocağı faaliyetinin halka rağmen gerçekleştirilmesini birçok açıdan da iptal kararına gerekçe olarak yazmıştır. Taş ocağından Saros FSRU Gemi İskelesi’ne malzeme alınması, taşınması sırasında toz emisyonu ve taşıma yükü ile ilgili kapsamlı çalışma yapılmadığından proje alanının yerleşim yerlerine yakınlığı sebebiyle oluşturduğu ses seviyesini, çevresindeki insanlara olumsuz etkilemesinden, çevrede tarımsal faaliyetin olumsuz etkilenmesinden, su kaynaklarına verilecek zararlara birçok açıdan bu hukuksuzluk ve Edirne Valiliği’nce verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararının bilimsel esaslara ve mevzuata aykırılığı tespit edilmiş ve Edirne İdare Mahkemesi heyeti oy birliği ile bu hukuksuz, halkın itirazlarına dahi değer ve zaman verilmeden uygulanmış, ÇED’siz süreci iptal edilerek halkın itirazları yargı önünde haklı bulunmuştur” dedi. (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu