Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşan

İbrice Limanı’nda Türkiye Çevre Haftası etkinliği

Öz Evren

Saros Körfezi’ne kıyısı bulunan Keşan’a bağlı Mecidiye Köyü’ndeki İbrice Limanı’nda Türkiye Çevre Haftası ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında dalgıçlar tarafından dip temizliği yapıldı.

Etkinliğe, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

Edirne Valisi Kırbıyık, programdaki konuşmasında, artan nüfusun ihtiyaçlarının değişmesiyle dünyanın her geçen yıl büyüdüğünü bu nedenle doğayı koruma bilincinin üst düzeye çıkarılmasının önemli olduğunu söyledi. Çevreyi koruma bilinci ve toplumsal farkındalık oluşturulmasının nesilden nesile aktarılması gerektiğini belirten Kırbıyık, devletin her geçen yıl çevrenin ön plana çıktığı çalışmalara imza attığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde devam eden Sıfır Atık Projesi’nin önemli olduğunu dile getiren Kırbıyık, “Sahada bunun nasıl başarılı olduğunu nasıl olumlu sonuçlar elde edildiğini ve gençler üzerinde olumlu etkiler uyandırdığını görüyoruz” dedi.

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da sanayileşme, teknoloji ve yaşam tarzındaki değişikliklerin çevreyi etkilediğini belirtti. AK Parti’nin iktidarda olduğu 21 yıl boyunca çevre ile ilgili önemli işlere imza atıldığını ifade eden Aksal, “Geleceğe Nefes Kampanyası kapsamında yaklaşık 5 milyar fidan diktik. Yine 81 ilde 81 milyon metrekare Millet Bahçesi’ni inşa ediyoruz. Sıfır Emisyon Projesi’ni dünyaya ilan ettik. Gençlerimize yaşanabilir bir çevre bırakmak için hepimize büyük görevler düşüyor” diye konuştu.

Konuşmalar sonrası Kırbıyık, Aksal ve protokol üyeleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı botuyla denize açılarak Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlar anısına denize saygı çelengi bıraktı. Ayrıca, İbrice Limanı’nda denize dalan dalgıçlar dip temizliği yaparak, çöpleri karaya çıkararak sergiledi.

Vali Kırbıyık, “Bunlar denizden kendiliğinden çıkan şeyler değil, denizden çıksa çıksa balık çıkar. Bunları insanoğlu atmış, üzüntü verici bir tablo. Dalgıçlarımız bize çıkardı bunları gösterdi” ifadelerini kullandı. Protokol üyeleri tarafından dalgıçlara plaket takdim edildi.

Kırbıyık, Aksal ve beraberindekiler limandaki etkinlikler sonrası Uzunkum Plajı yakınlarına öğrencilerle fidan dikti. Etkinlikler kapsamında plajda uçurtma şenliği de gerçekleştirildi. (HABER MERKEZİ)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu