Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşan

20 yenilenebilir enerji üretim santralinin sadece 4 tanesinin ruhsatı var

Öz Evren

Edirne’de Rüzgar Enerji Santrali (RES), Güneş Enerji Santralleri’nin (GES), yapı ruhsatı ve kullanma belgelerinin olup olmadığını araştıran İl Genel Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu, 20 adet yenilenebilir enerji üretim santralinin sadece 4 tanesinin ruhsat ve yapı kullanımının olduğunu tespit etti.

Edirne Katı Atık Birliği’nin de (EDİKAP) Hıdırağa mevkiinde çöp gazından elektrik üretimi için yapı kullanmasının olmadığı ortaya çıktı. Edirne İl Genel Meclisi’nin yapılan oturumunda İmar ve Bayındırlık Komisyonunun Edirne il genelinde bulunan Rüzgar Enerji Santrali (RES), Güneş Enerji Santralleri (GES), Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Alanlarına ait yapı ruhsatı ve yapı kullanım belgesi düzenlenip düzenlenmediğine ilişkin raporu, İl Genel Meclisine sunuldu.

Komisyon Başkanı Yaşar Sasa’nın sunduğu rapora göre; Enez, Lalapaşa, Uzunköprü, İpsala ilçelerinde yer alan toplam 20 adet GES, RES, Biyokütle Elektrik Üretim Santrali ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Alanlarından sadece 4 tanesinin ruhsat ve yapı kullanımının olduğu ifade edildi. Raporda dikkat çeken Edirne Katı Atık Birliği EDİKAP’ın Hıdırağa mevkiindeki Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretimde çöp gazından elektrik üretimi için ruhsatının olduğu ancak yapı kullanmasının olmadığı görüldü.

MİMAR İSTİFA EDİP YURT DIŞINA GİTMİŞ

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, kendisinin aynı zamanda EDİKAP Encümen Üyesi olduğunu belirterek, sorunun neden kaynakladığı konusunda meclis üyelerine bilgi verdi. Geçmiş, “EDİKAP bütün planlarını yasal olarak İl Özel İdaresine getirdi. Ancak mevcut planları çizen mimar istifa edip yurt dışına gitti. Kendisine defalarca ulaşmamıza rağmen ‘tamam’ diyor ama Noter kanalıyla yazılı bir başka bir mühendise vekalet verip projeyi devretmesi gerekiyor. Hala onunla ilgili görüşmeler devam ediyor. Yoksa işlemlerini bitirdiler, yapı kullanmalarını alacaklar.  Yurt dışında bulunan arkadaşla sorun halledildiği zaman EDİKAP ruhsatını bir fiil alacak. Her şeyi de yasaya uygun, herhangi bir problemi yok. Yalnız imza yetkilisi olmadığı için yapı kullanmayı alamıyor. Yeni bir Mimar alındı ama mevcut projede imzası olmadığı için yapı kullanma alamıyorlar” dedi. (HABER MERKEZİ)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu