Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşan

Türkiye Çevre Haftası, etkinliklerle kutlandı

Öz Evren

Keşan Belediyesi ve Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen 5-9 Haziran Türkiye Çevre Haftası kutlama programı, dün gerçekleştirildi.

Programa; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Program kapsamında düzenlenen kortej yürüyüşü saat 10.00 sıralarında, Keşan Kent Müzesi önünden başlarken, Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi.

Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nde düzenlenen kutlama programı ise saat 11.00 sıralarında başladı. ‘TEMİZ DENİZ TEMİZ DÜNYA’ TEMASIYLA KUTLANMAKTADIR

Programın açılış konuşmasını yapan İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Arzu Kirezli, “Çevrenin korunması konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla 1972 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’ndan bu yana 5 Haziran Dünya Çevre günü olarak kutlanmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla 21 Mayıs 2022 tarihinde yayınlanan genelge ile 5 Haziran’ın içerisinde bulunduğu günü kapsayan hafta Türkiye Çevre haftası olarak kutlanmaktadır. Her yıl farklı bir temada ‘Tek Bir Dünya’ sloganıyla kutlanan Dünya Çevre Günü 2023 yılında ‘Temiz Deniz Temiz Dünya’ temasıyla Türkiye’nin her yerinde çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktadır. Keşan Belediyesi olarak çevremizin kirlenmesini azaltabilmek ve gelecek nesillere daha sağlıklı bir çevre bırakabilmek amacıyla; atıklarımızı ayrı topluyoruz. Bunlar ambalaj atıkları, atık piller, elektronik atıklar, bitkisel atık yağlar, ömrünü tamamlamış lastikler, tıbbi atıklar, tekstil atıkları ve atık ilaçlardır” dedi.

ÇEVRE KİRLİLİĞİ KONUSUNDA ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVLERİ YERİNE GETİRMELİYİZ

Konuşmasının devamında 2022 yılından toplanan atık miktarları hakkında bilgi veren Kirezli, “Bir litre Bitkisel Atık Yağın Lavabodan dökülmesi 1 milyon litre suyu kullanılamaz hale getiriyor. Keşan Belediyesi olarak 22 ton Bitkisel Atık Yağı toplayıp çevremize zarar vermesini önledik. Doğal kaynakların korunması ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla 1200 ton kağıt-karton atığı, 18 ton plastik atık, 500 kg metal, 19 ton cam atığını ayrı toplayıp geri dönüşüme kazandırdık. Uzun yıllardır tüm gelişmiş ekonomilerde önemli bir çevre sorunu oluşturan ömrünü tamamlamış lastiklerin toplanması, geri dönüştürülmesi ve geri kazanılması için, ilçemiz sınırları içerisinde bulunan atık lastik üreticilerinden 2022 yılında 9 ton ömrünü tamamlamış lastik topladık ve geri dönüşüme gönderdik. Ve piller, bir adet kalem pilin 7 ton tarım toprağını kullanılamaz hale getirdiği ve toprağın bir daha hiçbir şekilde geri dönüşümünün mümkün olmadığı düşünüldüğünde korkutucu bir gerçek ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu bilinçle 2022 yılında yaklaşık 2 ton atık pilin doğaya karışıp zarar vermesinin önüne geçtik. Bu kapsamda düzenlediğimiz atık pil yarışmalarının katkısı büyüktür. İlçemiz merkezindeki okullarımızın öğrencilerine katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. İlçemiz sınırları içerisinde sağlık kuruluşlarından 2022 yılında 105 ton tıbbi atık, aile sağlığı merkezlerimizden 1 ton atık ilacı ayrı toplayarak bertarafını sağladık. Son olarak 37 ton tekstil atığını ayrı toplayarak ekonomiye geri kazandırdık. Çevre kirlenmesini kısaca, insanın doğaya verdiği zarar olarak tanımlarsak; doğanın korunması ve tahribatının engellenmesi zorunludur. Bizler birey olarak çevre kirliliği konusunda üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz. Gelecek nesillere daha sağlıklı ve temiz bir çevre bırakabilmek için kirlenmeleri mutlaka önlemeli, hayvanları ve yeşil alanları koruyup çoğaltmalıyız. Çünkü hepimiz temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamayı hak ediyoruz!” şeklinde konuştu.

GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRILACAK ATIKLARI EKONOMİYE DÖNDÜREMİYORUZ

Daha sonra söz alan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, çevrenin önemine vurgu yaparak, şunları söyledi: “Geri dönüşüm konusuna özen göstermemiz lazım. Örneğin geri dönüşüm ile Keşan’a bir stat daha yapabiliriz. Ancak geri dönüşüme kazandırılacak olan atıkları çöpe attığımızdan dolayı ekonomiye döndüremiyoruz. Ancak bu konuda çocuklarımıza güveniyoruz. Ata’mızın bize emanet ettiği Cumhuriyetimizin 2. yüzyılında size güveniyoruz. Dünyaya örnek olacağız. Her yıl ömrünü tamamlayan pili çöpe atmakla, elbise, ayakkabı, elektronik atıkları, plastik atıkları çöpe atarsak doğayı kirletiyor ve her yıl 10 adet stadyumu, okulu, 30 adet çocuk parkını Keşan’a yapamıyoruz. Geri dönüşümü ekonomiyle de taçlandırmamız lazım. Bizim şuandan itibaren çevre konusunda Türkiye’nin dünyada önemli adımlar attığı bir ortamda önemli görevler düşüyor. Sigara izmaritini yere atan büyüğünüzü uyarın, utansın.”

KEŞAN BELEDİYESİ OLARAK BU KONUDA ÇOK ÖNDE İŞLER YAPIYORUZ

Ömrünü tamamlayan atıkların ayrıştırılması gerektiğini dile getiren Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Keşan Belediyesi olarak bu konuda çok önde işler yapıyoruz. Ancak yetmiyor. Bize yardımcı olmanız lazım. Bu konuda farkındalık yaratan etkinlikler düzenledik. Biz büyükler çevre konusunda dünyada sınıfta kaldık. Ama gelecekten ümidimiz var. Çevre ile ilgili tüm etkinlikleri destekçisi olmaya hazırız.”

ÖDÜL TÖRENİ

Konuşmaların 5-9 Haziran Türkiye Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle sürdü.

Düzenlenen yarışmalarda derece girenler şu şekilde:

Keşan Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü ve Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği ile ortaklaşa düzenlenen Atık Pil Toplama Yarışması: 1. Anafartalar İlkokulu, 2. Raşit Efendi İlkokulu,3. Dr. Ali İhsan Çuhacı İlkokulu, 4. Kurtuluş İlkokulu, 5. Rasim Ergene İlkokulu

Keşan Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü ve Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ile ortaklaşa düzenlenen Elektronik Atık Toplama Yarışması: 1. Özel Keşan Batı Koleji Ortaokulu, 2. Türkmen Ortaokulu, 3. Beyendik İlkokulu, 4. Cumhuriyet Ortaokulu, 5. Raşit Efendi İlkokulu, 6. Rasim Ergene İlkokulu

Keşan Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından Türkiye Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında, vatandaşların çevreye olan ilgisinin ve çevre bilincinin arttırılması amacıyla düzenlenen En Güzel Bahçe, Balkon ve Teras Yarışması’nda dereceye girenler ise şu şekilde:

En Güzel Balkon: 1. Yeliz Özdemir, 2. Hasan Topaloğlu, 3. Erkan Balaban

En güzel Bahçe: 1. Saliye İrcan, 2. Mehmet Haluk Akay, 3. Nermin Uzun

Yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin ardından program kapsamında kurulan stantlar ziyaret edildi. (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu