Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşan

Mustafa Çakır: Bu dönemden çok umutluyuz, karamsarlığa yer yok

Öz Evren

Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, “Bu dönemden çok umutluyuz, karamsarlığa yer yok. Yakında açıklanacak asgari ücret tüm kesimlerin yüzünü güldürürse, esnafında yüzü gülecektir” dedi.

Seçimlerin ardından zamların gelmeye başladığını belirten Çakır, “Zamların seçim tatili sona erdi. Seçim bitti ama geçim derdi devam ediyor. Buradan bazı büyük firmalara sesleniyoruz, neyin nesi bu zamlar? Esnaf ve tüketici mağdur. Doların ve kur fiyatlarının yükselmesini, akaryakıt fiyatının yükselmesini bahane edenler, gerçekten piyasada belirsizlik yaratıyorsunuz. Sebze ve meyve fiyatlarında düşüş yaşanırken, et ve süt ürünlerinde, alkol ve sigaraya gelen zamları şimdide bazı gıda zamları izliyor. Ekmeğe de zam kapıda. Gazlı içeceklere yapılan zamlar neyin nesi?  Küçük esnaf ve tüketici mağdur. Kur yüzünden iğneden ipliğe zam yağıyor. TL değer kaybediyor” diye konuştu.

YİNE DE UMUT VAR

Mustafa Çakır, zamlara rağmen yine de umut olduğunu dile getirerek, “Alım gücü inşallah yükselecek. Esnafta seçim sonrası güzel günlerin bir an önce gelmesini görecektir. Borçlu yaşamak esnafın kaderi olmuştur. Esnaf kredi kartlarına yaslanarak hayatını sürdürüyor. Yoksa iş yerine mal alamaz. Aile ekonomisine ve işyerinin ayakta durabilmesi için böyle mücadele veriyor. Enflasyonun da düşmesi inşallah tüketicinin alım gücünü artıracaktır ve esnafın yüzü gülecektir. Şimdide raflarındaki mallarına döviz kurları, akaryakıt yüzünden yapılan zamlarla eriyen sermayesidir ve diğer giderlerini karşılamak isteyen esnafımız bankalara müracaat ediyor. Ama nafile ticari kredilerinin çoğuna onay vermiyorlar. Onlarda bir gün gelecek esnafın derdini anlayacaklardır. Bu işlerin böyle gitmeyeceğinin farkına varacaklardır. Vatandaşın derdi ekonomi ise, mutfağı ise, bunu en iyi esnaf anlar. Bunları o da yaşıyor. Tüketici gereksiz alışveriş hastalığından kurtulacak. Ev ekonomisi canlanacaktır. Bunları birlikte başaracağız. Bu dönemden çok umutluyuz, karamsarlığa yer yok. Yakında açıklanacak asgari ücret tüm kesimlerin yüzünü güldürürse, esnafında yüzü gülecektir” ifadelerini kullandı. (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu