Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşan

Gürcan Kılınç: Devletimiz, tüm desteğiyle çiftçimizin her zaman yanında

Öz Evren

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) buğday alımları ile ilgili açıklamada bulundu.

Türkiye’nin kendine yetecek ve hatta çoğu üründe dışarıya satacak kadar üretim yapan bir ülke olduğunu, salgın döneminde bu gerçeği hiçbir gıda ürününün eksikliğini çekmeyerek görüldüğünü belirten Kılınç, “Tahıl, sebze ve meyve fiyatlarındaki dalgalanmalar üretim eksiğinden değil, bir kısmı maliyetlerin yükselmesinden, bir kısmı piyasa aktörlerinin bazılarının fırsatçılığa yönelmesinden kaynaklanıyor. Muhalefet ve mandacı ekonomistler ‘Buğday ithal ediyoruz’ yaygarasını tekrarlamaktan geri durmuyor. Buğday başta olmak üzere çeşitli ham madde kalemlerindeki yüksek ithalat rakamlarının sebebi, kendi kendine yetersizliğimiz değil, ülkemizin dünyanın en büyük gıda ihracatçılarından biri olmasıdır. Yani biz buğdayı kendi ihtiyacımız için değil, onu işleyip tüm dünyaya ürün olarak satmak için ithal ediyoruz” dedi.

Gürcan Kılınç, TMO’nun, sert ekmeklik buğdaya bu yıl ton başına 6 bin 50 lira alım ve 1000 lira prim bedeli olmak üzere toplam 7 bin 50 lira ödeme yapacağını ifade ederek, “Ofisimizin arpa alım fiyatı ise ton başına 5 bin 500 lira alım ve 500 lira prim bedeli olmak üzere toplamda 6 bin lira olarak belirlenmişti. Üreticilerimiz Toprak Mahsulleri Ofisi, hububat alım primine ilave olarak Tarım ve Orman Bakanlığımızca ödenecek olan mazot, gübre, sertifikalı tohum ve fark ödemesi desteklerini almaya devam edecektir. Prim ödemesinden ürününü TMO’ya veren çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticilerimiz yararlanıyor. Devletimiz hiçbir zaman vatandaşımızı mahcup etmedi, ‘Destek bizden, gayret sizden’ diyerek çiftçimizin yanında oldu. Kurban Bayramı tatili sebebiyle yoğunluk oluştu. TMO’ya talep çok oldu, çiftçimiz devletimizin imkanlarından yararlanmak için başvurularını yapıyor. 30 Haziran 2023 tarihinden itibaren başvuru ve alımlar devam ediyor. 90 bin Ton kapasiteli alanımız var. Sistemde herhangi bir sorun yok. Devletimizin tüm desteğiyle çiftçimizin her zaman yanında olmaya devam ediyoruz” diye konuştu. (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu