Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşan

Mustafa Çakır, KDV oranlarının arttırılmasını değerlendirdi

Öz Evren

Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, yaptığı yazılı açıklamada KDV oranlarının arttırılmasını değerlendirdi.

Esnaf ve tüketiciyi KDV’nin çarptığını belirten Çakır, “KDV arttı, etiketler değişti. Esnafın müşteriden tahsil edip devlete ödediği KDV değişti. Bazı ürünlerin, Katma Değer Vergisi de %8’den %20 ye çıkarıldı. Sabun, şampuan, deterjan, dezenfekten, ıslak mendil, ve peçete vb. ürünler bu guruba dahil edildi. KDV %18 olan ürünlerde 20’ye, %8 olan ürünlerde ise 10 ‘a çıkarıldı. KDV ‘de yapılan zam ürün fiyatlarının artmasına yol açtı. KDV artışı tüketicide büyük yankı yaptı. Ürünlerdeki fiyat artışları tüketiciyi ve malını satamayan esnafı büyük etkiler. Tüketicinin satın alma gücü düşüyor. Esnafta malını satamadığından, giderlerini karşılamada zorlanacaktır. Bu ortamın inşallah çabuk anlatılacağı inancındayız” dedi.

ORANTISIZ YAPILAN ZAMLAR ESNAFI VE TÜKETİCİYİ ZORLAR

Mustafa Çakır, diğer bir zam fırtınasının da, alkol ve sigaraya gelen %20’nin üzerindeki zamlar olduğunu ifade ederek, “Burada tiryakilerimiz zam sarhoşluğunu bir daha yaşadılar. Esnafta hala kendine gelemedi. Tüketicinin ve tiryakilerin tepkisi ÖTV zammının alkolü içki ve sigaralarda yüksek oluşu. Tüketicinin alım gücünün düştüğü görülüyor. Buradan esnafa verilen sözlerin hatırlanmasını istiyoruz. Hani zincir marketlerde tütün ürünleri sayılamayacaktı? Hani esnaflar koruncaktı? Bir konuya da değinmeden geçemeyeceğiz. Esnaflarımız uzun bir süre sigara ve alkollü içeceklere ulaşmakta güçlük çekti. Üyelerimize kısıtlı oranda sigara verdiler bizleri tüketici ile karşı karşıya getirdiler. Takdirini değerli kamuoyuna bırakıyoruz. Kısaca orantısız yapılan zamlar esnafı ve tüketiciyi zorlar. Vergi kaybını artırır. Fiyatların yükselmesi ile sigara ve alkol kullanımının önüne geçilmez. Yapılan zamlar kaçağı ve vergi kayıplarını artırır. Devlerimizin vergi kaybı yaşamaması için hep birlikte mücadele etmeliyiz. Değerli hemşerilerimize alkol ve tütünden uzak hayatlarında sağlıklı yaşam diliyoruz. Hayat yaşamaya değer” diye konuştu. (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu