Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşan

Mecidiye Kalesi’nde arkeolojik kazı yapılacak

Öz Evren

Mecidiye Kalesi’nde 2023 yılında arkeolojik kazılar yeniden başlıyor.

Eski Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık‘ın teşvikiyle, Edirne Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’nün başkanlığında, Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nün desteğiyle geçen yıl çalışmalara başlanan arkeolojik kazılar bu yıl yeniden gerçekleştirilecek.

Edirne Eski Valisi Kırbıyık, Saros’un her açıdan korunması için bölgede yaptığı iki ayrı halka açık toplantıda, Saros Körfezi’ndeki sorunları çözebilmek amacıyla bölgede Özal Alan Yönetimi’nin hayata geçirilmesini hedefliyordu. Bu kapsam dahilinde bölgede mevcut kültürel mirasın tespit ve tescil edilmesi hatta ortaya çıkartılmasını istemesi üzerine 2022 yılında ilk kazı çalışmalarını başlatmıştı.

Sağlık Bakan Yardımcısı olarak atanan Edirne Eski Valisi Kırbıyık, bölgenin araştırılmasını ve arkeolojik değerlerinin ortaya çıkartılmasını istemiş bu sebeple, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da öneri üzerine, Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nden bilimsel bir heyetle kazıları personel olarak destekleme kararı aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan kazı ruhsatları doğrultusunda, arkeolojik kazılar bu yıl da devam edecek.

2023 yılı bilimsel arkeolojik kazıları, Saros Körfezi’nin en önemli noktalarından biri olan Mecidiye Kalesi’nde yoğunlaşacak. 2023 kazı sezonundaki hedefler doğrultusunda; Mecidiye Kalesi’nin planı çıkartılacak, ayrıca kalenin surları, girişi, İbrice Limanı ile olan bağlantısı ve kaleye ulaşan yolların saptanacağı öğrenildi. Öncelikle koruyucu önlemlerin alınacağı Mecidiye Kalesi’nde gelen yeni desteklerle arkeolojik kazıların süresinin de artacağı düşünülüyor.  (HABER MERKEZİ)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu