Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşan

Anıl Çakır, CHP’den başkan adaylığını açıkladı

Öz Evren

Eğitim yöneticisi Anıl Çakır, dün CHP Keşan İlçe Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında başkanlığa adaylığını açıkladı.

Saat 12.30’da, parti lokalinde başlayan açıklamaya, CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, parti yöneticileri, Keşan Eski Belediye Başkanı Mehmet Özcan, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile çok sayıda partili katıldı.

CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, öncelikle gerçekleri kabul etmeleri gerektiğini ifade ederek, “Seçimi biz kaybettik. Keşan özelinde başarılı olabiliriz ama Türkiye genelinde seçimi kaybettik. Keşan içinde sandılar ki bölüneceğiz. Hayır. Biz değişime öncülük ederek, tek bir vücut halinde yerel seçimlere hazırlanabilmek için tüm partililerimizin yapması gerektiği fedakarlıkların bilinciyle kendi aramızda bir karar verdik. Mümkün olduğunca mahallelerimizde delege seçimlerini tek bir liste halinde yaparak, birlik beraberlik içerisinde önümüzdeki yerel seçimlere hazırlanabilmek için planlama yaptık. Kısa süre sonra mahalle delege seçimlerimiz başlayacak. Belki bazı mahallelerde 2 liste olabilir ama birçok mahallede tek liste ile seçime gireceğiz. Biz eğer bir olursak, biz eğer birbirimizin kuyusunu kazmazsak, kişiler için ‘şu olsun, bu olsun’ kaygısına düşmezsek, el ele, omuz omuza verirsek buradaki belediye başkanlığı seçimini kazanmanın garantisini size veriyorum. Kazanacağız. Biraz bile kuşkum yok. Sizlerden isteğim yeni seçilecek yönetime elimizden gelecek tüm desteği vermeniz. Ülke gibi Keşan’da çok kötü yönetiliyor. Bunun değişmesi için hepimizin mücadele etmesi gerekiyor. Keşan hak ettiği yönetime kavuşacak” dedi.

EDİRNE’NİN HER YERİNDE İNŞALLAH TÜM BELEDİYELERDE BAYRAĞI DİKECEĞİZ

CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, seçimlerde fedakarca çalışan ilçe yönetimi ve partililere teşekkür ederek, “Çok ciddi bir çalışma atlattık. Ülke genelinde maalesef ki kaybettik. Ancak biz o umutsuzluğu üzerimizden atmış görünüyoruz. Bugün Keşan’da yeni bir başlangıç yapacağız. Buradan yakacağımız meşaleyle Edirne’nin her yerinde inşallah tüm belediyelerde bayrağı dikeceğiz. Anıl arkadaşımıza da çıkmış olduğu bu yolda başarılar diliyorum. Bu ateşi kısa sürede çok daha fazla çoğaltacağız ve Keşan’ı geri alacağız” diye konuştu.

MEVZU BAHİS CUMHURİYET HALK PARTİSİ İSE GERİSİ TEFERRUATTIR

Anıl Çakır ise hem ülkemiz hem de partimiz için çok önemli bir genel seçim sürecinin geride bırakıldığını dile getirerek, “Şimdi daha genel seçimin yorgunluğunu atamadan yerel seçim çalışmalarımıza başlayacağız. Ve bu arada yerel seçimden önce de ilçe ve il kongrelerimizi tamamlayıp kurultay sürecine gireceğiz. Bu süreçte en çok arzu ettiğim şey bölünmeden, ayrışmadan, kavga etmeden bir kongre süreci yaşamaktı. Çünkü partimizin hiç olmadığı kadar birleşmeye, hiç olmadığı kadar bütünleşmeye, hiç olmadığı kadar barışa ihtiyacı var. Bugün görüyorum ki bütün Cumhuriyet Halk Partililer de benim gibi düşünüyor. Aday olmaya karar verdiğimde mümkün olduğu kadar çok insanla görüşmeye çalıştım, herkese ulaşmak için büyük çaba sarf ettim. Herkesin fikrini aldım, herkesi dinledim. Kim olursa olsun, şimdiye kadar hangi listede yer alırsa alsın herkesi davet ettim.  Genel başkanımızın da tabiriyle ‘Siz de gelin, bu Halil İbrahim sofrasında herkese yer var’ dedim. Çünkü biliyorum ve inanıyorum ki mevzu bahis Cumhuriyet Halk Partisi ise gerisi teferruattır. Yaklaşık bir ay önce düzenlediğim basın toplantısında ‘Ben bir çoban ateşi yakıyorum ve bütün partililerimi bu ateşin etrafında toplanmaya, bu ateşi büyütmeye davet ediyorum’ demiştim. Bunu niye söyledim biliyor musunuz? Atatürk’ün en yakın silah arkadaşlarından biri olan Mareşal Fevzi Çakmak yıllar sonra şöyle diyor: ‘Eğer o günlerde bir tayyareden memlekete bakarsanız yer yer yanan ateşler görürdünüz; bunlar ışıldayan çoban ateşleriydi. Hepsini birleştirecek bir alev lazımdı, işte o da Mustafa Kemal’in meşalesiydi’” ifadelerini kullandı.

KONGRE CHP’NİN KEŞAN’DA NASIL KENETLENDİĞİNİ DOSTA DÜŞMANA GÖSTEREN BİR KONGRE OLSUN

“Ben de Mustafa Kemal’in yolundan ayrılmayan bir cumhuriyet öğretmeni olarak onun meşalesinden aldığım kıvılcımla bu çoban ateşini yaktım, sizler de bu kardeşinize, bu evladınıza görülmemiş bir destek verdiniz, sahip çıktınız” diyen Çakır, şöyle devam etti: “Ve bu ateşi hep birlikte büyüttük. İnanıyorum ki yaktığımız bu çoban ateşi önce Keşan’ı, ardından bütün Edirne’yi saracak; örgütlerimizin hepsi yerel seçimlerde büyük başarı elde edecek. Kıymetli partililerim, çok önemli bir kongre sürecimiz başlıyor. Bu kongre bütün küskünlüklerin son bulduğu bir kongre olsun. Bu kongre bütün dargınlıkların bitirildiği bir kongre olsun. Bu kongre bütün anlaşmazlıkların, bütün ön yargıların, bütün çekişmelerin bir kenara bırakıldığı bir kongre olsun. Bu kongre Cumhuriyet Halk Partisinin Keşan’da nasıl kenetlendiğini dosta düşmana gösteren bir kongre olsun. Bu kongre Cumhuriyet Halk Partisinin yek vücut olduğunu ve Keşan’ı almaya hazır olduğunu cümle aleme ilan edeceği bir kongre olsun. Ne diyordu  dünyanın en büyük şairi Nazım Hikmet: ‘Dörtnala gelip Uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket, bizim. Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak ve ipek bir halıya benzeyen toprak, bu cehennem, bu cennet bizim. Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın, yok edin insanın insana kulluğunu, bu dâvet bizim… Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, bu hasret bizim…’” dedi.

BİR KİŞİNİN DAHİ BENİM İÇİN BÜYÜK ÖNEMİ VAR

Anıl Çakır, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Ben de diyorum ki 4.5 yıldır çektiğimiz bu büyük hasret bizim. Başka Cumhuriyet Halk Partisi yok. Bu Cumhuriyet Halk Partisi bizim, bu Cumhuriyet Halk Partisi bizim, bu Cumhuriyet Halk Partisi bizim… Bugüne kadar hiç birlikte siyaset yapmadığımız, farklı listelerde olduğumuz, farklı adayları desteklediğimiz partililerimiz, yol arkadaşlarımız, partililerimiz muhakkak olmuştur. Acaba ben de onun yanına gelsem olur mu, benimle çalışır mı, bana da yer var mı, bana da bir görev var mı diyenler muhakkak vardır. Şimdi buradan onların nezdinde herkese seslenmek istiyorum. Seçim akşamları partimizin ışıkları erkenden sönmesin, sabahlara kadar yansın; davullar zurnalar sabahlara kadar susmasın; burası cenaze evi gibi değil düğün evi gibi olsun diyorsan ‘gel kardeşim birlikte yürüyelim’ Ben Cumhuriyet Halk Partisine sevdalıyım, kişilere değil; kişiler gelip geçicidir, aslolan Cumhuriyet Halk Partisidir diyorsan ‘gel kardeşim el ele verelim’ Ben değil biz diyorum, partimin çıkarlarını her şeyin ve herkesin üzerinde tutuyorum diyorsan ‘gel kardeşim kol kola girelim’ 23 oyla seçim kaybettik. Bir kişinin dahi benim için büyük önemi var. Ben olmazsam bir kişi eksik kalırız diyorsan ‘gel kardeşim birlikte mücadele edelim’ Kongrelerde birbirimizi yenmek benim derdim değil. Benim rakibim aynı yolda yürüdüğüm arkadaşlarım değil. Benim asıl rakibim AKP, arkadaşlarıma karşı değil AKP’ye karşı arkadaşlarımla birlikte mücadele etmek istiyorum diyorsan ‘gel kardeşim omuz omuza mücadele edelim’ Keşan Cumhuriyet Halk Partisi’ne, Cumhuriyet Halk Partisi de Keşan’a çok yakışıyor. Ayrı kalmalarına gönlüm razı olmuyor diyorsan ‘gel kardeşim bu yolda hep birlikte, yan yana, el ele, kol kola, omuz omuza yürüyelim’ Çok kıymetli partililerim, değerli yol arkadaşlarım. Bu duygu ve düşüncelerle 12 Ağustos’ta yapılacak olan ilçe kongremizde Ulu Önderimiz, kurucu genel başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün “iki büyük eserimden biri” dediği; kökleri Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetine dayanan; kurtuluşun ve kuruluşun partisi; Türkiye’nin onurlu geçmişi, aydınlık geleceği; Atam’dan, rahmetli anamdan, sevgili babamdan bana kalan en büyük miras olan, çocuk yaşta kapısından içeri girdiğim, bir mensubu olmaktan ömrümün sonuna kadar şeref duyacağım Cumhuriyet Halk Partisinin Keşan İlçe Başkanlığı’na aday olduğumu sizlerin huzurunuzda, baba ocağımızda açıklamaktan büyük mutluluk duyuyorum” (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu