Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşan

Keşan TSO’da, mesleki eğitim proje çalışma kurulu toplandı

Öz Evren

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından yürütülen ‘Trakya Metal ve Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Sektörel Yetkinlik Geliştirme Merkezi’ adlı projenin çalışma toplantısı, dün gerçekleştirildi.

Keşan TSO Toplantı Salonu’nda, saat 11.00’de başlayan toplantıya Keşan TSO Genel Sekreter Yardımcısı Kadir Can Tunç ile Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Keşan Halk Eğitimi Merkezi, Çıraklık Eğitim Merkezi idarecileri ve Keşan, İpsala ile Edirne’deki proje ortakları katıldı.

Kadir Can Tunç, toplantının açılışında proje faaliyetleri ile ilgili slayt sunumu yaptı. Projenin, Milli Eğitim Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinasyonunda 510 bin euroluk bir Avrupa Birliği projesi yürüttüklerini belirterek, “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ile Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde uygulanan bir proje bu. Okul 2021 yılında TOBB proje okulu olarak faaliyete geçti. Mevcut düzenin üzerine özellikle makine, ekipman ve teknolojiyle okulumuzun çehresini bira daha değiştirmiş olduk. Şu anda yürütmüş olduğumuz bu projemizle beraber de okulumuzun özellikle metal ve endüstriyel otomasyon sistemlerine yeni ekipman ve makineler kazandırdık. Proje kapsamında amacımız ilk etapta nitelikli eleman yetiştirilmesinde öğretmen eğitimini baz alarak onların beşeri sermayelerini güçlendirip, daha sonrasında da burada yer aldığı gibi tüm kurumların bir arada olduğu çalışma kurulları ile beraber bu eğitilen kişinin istihdamının sanayide daha fazla sağlanması açısından bir işbirliği yaratılması ortamındaydı. Özel hedeflerimiz içerisinde öğretmenlerin geliştirilmesi, bu işbirliğinin Trakya’da rol model olması ve daha sonrasında sürdürülebilir olması amacıyla yola çıktık. Proje kapsamında önem verdiğimiz husus bu merkezi kurarak okulumuza toplamda 3 tane büyük makine ve 1’de laburatuar atölyesi olmak üzere fiber lazer kesim makinesi, CNC boru bükme, elektrostatik toz boyama makinesi ve endüstri 4.0’a yönelik bir bilgisayar laboratuarı kurduk” dedi.

Tunç, öğrencilerin bu makinelerle hem eğitim aldığını, hem üretim yaptığını hem de para kazandığını ifade ederek, Türkiye genelinden gelen 100 öğretmene metal ve endüstriyel teknoloji anlamında eğitim verildiğini kaydetti. (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu