Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşan

Sultaniçe-Gülçavuş Köyleri İçme Suyu ve Kanalizasyon Projesi sürüyor

Öz Evren

Enez’in en yoğun nüfuslu köyü Sultaniçe ile komşusu Gülçavuş sahilinde yaklaşık 2 bin 500 konutun faydalanacağı Sultaniçe-Gülçavuş Köyleri İçme Suyu ve Kanalizasyon Projesi için geçen Haziran ayı ortalarında başlayan çalışmalar hızla ilerliyor.
2019 yılında kurulan Sultaniçe  Gülçavuş Köyleri Turizm Koruma ve Geliştirme Derneği’nce hayata geçirilmek istenen, dönemin Valisi Ekrem Canalp tarafından önce sıcak bakılıp sonra askıya alınan, eski Vali Hüseyin Kürşat Kırbıyık‘ın göreve gelmesiyle yeniden ivme kazanan projeyi üstlenen firmanın yoğun bir faaliyet içerisinde bulunduğu gözleniyor. Edinilen bilgilere göre halen kanalizasyon çalışmalarında 96 baca ile 2 bin 630 metre kanal işi yapılırken, içme suyu şebeke işinde de  8 bin 877 metre mesafe kat edilmiş bulunuyor.
Sözleşme bedeli 63 milyon 250 bin TL artı KDV olarak belirlenen projede işi süresi 200 gün ve teslim tarihi 22 Aralık 2023 olarak öngörülüyor.
Geçen Haziran ayından gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında katılım payını yatırmayan vatandaşlar için son kez uzatma kararı alınarak 16 Haziran 2023 günü mesai bitimine kadar siteler 15 bin TL, müstakil evler için de 25 bin TL yatırmaları durumunda fark ödenmemesi, 19 Haziran itibariyle siteler 20 bin TL, müstakil evler için de 30 bin TL, 1 aylık süre içerisinde yatırmaları konusunda karar alındığı belirtilmişti.
Eksik yatırılan ödemeler için ayrıca rapor tutularak farklar talep edileceği, bu süre sonunda İl Özel İdaresi’ne hesapların devredileceği ve bundan sonraki işlemlere Özel İdare ve İl Genel Meclisi kararına göre devam edileceği kaydedildi.
Gülçavuş’ta önceki gün başlayan içme suyu alt yapı çalışmasının Ağustos ayı içerisinde bitirilmesi planlanıyor. Şu anda bu bölgede içme suyu alt yapı çalışmasının yüzde 60-70’lere geldiği belirtiliyor. Su projesinin Ağustos ayında tamamen bitirilmesi hedefleniyor. Kanalizasyonun da şu ana kadar yüzde 25’i yapıldığı, bu durumda 3-4 i ay içerisinde kanalizasyon da dahil olmak üzere alt yapı çalışmaları tamamlanmış olacağı belirtiliyor.
Gülçavuş’ta şu anda içme suyu çalışmaları ana hatta yürütülüyor. .Ondan sonra ara yollara girilecek ve sitelerin, konutların önlerine getirilerek hepsi bağlantıya hazır hale gelecek. (HABER MERKEZİ)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu