Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşanSiyaset

Tekin: İşçiler sendikal haklarını savunamıyor

Öz Evren

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sinan Tekin, Türkiye’de 16 milyon 413 bin 359 işçi bulunurken, bunların sadece 2 milyon 421 bin 940’ın, yani yüzde 14,7’sinin sendika üyesi olduğuna dikkat çekti. Tekin, “Ülkemizde iş hayatında işçiler çeşitli sebeplerden dolayı güçlü bir şekilde sendikal haklarını savunamamaktadır” dedi.

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sinan Tekin açıklamasında, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından işçilerin sendikalaşma oranlarına ilişkin 2023 Temmuz ayı istatistikleri Resmi Gazete’de yayımlandı. Verilere göre ülkemizde sendika üyesi olmayan işçi oranı yüzde 85’in üzerinde. Sendikal hak ve özürlükler temel haklardandır. Bu nedenle gerek uluslararası düzenlemelerde gerek ulusal düzenlemelerde sendika hakkı ve sendika özgürlüğü en üst düzeyde koruma altına alınmıştır. Ancak, ülkemizde iş hayatında işçiler çeşitli sebeplerden dolayı güçlü bir şekilde sendikal haklarını savunamamaktadır” dedi.

İnsan onuruna yaraşır şekilde çalışmak, insanlık için çalışmak bolluk, bereket, huzur ve saadet getireceğine vurgu yapan Tekin, “Çalışma hayatında barış, kardeşlik, işbirliği ve karşılıklı hakların korunması ve verimlilik esas olmalıdır. İnsanlar piyasa için değil, piyasa insanlar için ayakta tutulmalıdır. Piyasanın aktörleri şeffaf ve adil bir şekilde rollerini yerine getirmeli ve hak paylaşımında adil olunmalıdır. Bütün bunların sağlanması açısından sendikalaşma büyük önem arz etmektedir” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu