Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşanSağlık

Kovid-19 cezaları geri ödenecek

Öz Evren

Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla verilen idari para cezalarında yapılan ödemeler 31 Aralık 2024’e kadar başvurulması halinde iade edilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Tahsilat Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Kovid-19’un yayılmasını önlemek amacıyla verilen idari para cezalarının iade edilmemesine yönelik hüküm Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile iptal edilmişti. İptal kararı sonrasında bu kapsamda verilen para cezalarında 9 Kasım 2022’den önce yapılan ödemelerin iade edilmesi için düzenleme yapıldı. Söz konusu tarihten önce tahsilat edilmiş idari para cezalarının tahsilatı gerçekleştiren birime 31 Aralık 2024’e kadar başvurulması halinde iadesi yapılacak. Başvurular, ödemenin, vergi dairesine veya vergi dairesi adına banka, posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ’ye yapılmış olması halinde, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden yapılabileceği gibi ödemenin yapıldığı vergi dairesine doğrudan veya posta yoluyla ya da diğer vergi daireleri aracılığıyla da gerçekleştirilebilecek.

KESİLEN CEZALARIN İADESİNE YÖNELİK SÜREÇ BAŞLAMIŞTIR

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç da, pandemi döneminde salgının bulaşmasını önlemek amacıyla uygulanan maske zorunluluğuna uymayanlara, ihlal edenlere ceza-i işlem uygulandığını hatırlatarak, “Koronavirüs önlemlerini ihlal edenlere kesilen cezaların iadesine yönelik süreç başlamıştır. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, yapılan ödemeler 31 Aralık 2024’e kadar başvurulması halinde iade edilecektir. Başvurular, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet adresi üzerinden, doğrudan vergi dairesine veya posta yoluyla yapılabilecektir. Devletimiz tüm imkanlarıyla vatandaşımızın yanında olmaya devam ediyor. Verdiği her sözü yerine getiriyor. Bizler de devletimizin destekleriyle çalışmalarımıza durmadan, yorulmadan devam ediyoruz” dedi. (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu