Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşan

Kumdere’den gelen su da artık paralı

Öz Evren

Kumdere kuyularından gelen suyu şehir merkezine basan pompaların bulunduğu Keşan Belediyesi’nin terfi 3 birimindeki çeşmeler de artık paralı oluyor.

Su Parkı’nda bulunan ve tadilat nedeniyle bir süredir kapalı olan 4 adet çeşmeye bozuk para üniteleri takıldı. Uzun yıllardan beri evlerindeki çeşmelerinden akan şebeke suyunu içmek istemeyen vatandaşlar, Efes yolu altındaki terfi 3 biriminin dışına bırakılan çeşmelerden su almaya gidiyordu. Kumdere köyündeki kuyulardan gelen ve şehir içi içme suyu hattına karışmadan direkt olarak terfinin önündeki çeşmeden akan su, vatandaşlar tarafından çoğu zaman çay ve yemeklerde kullanılıyordu.

KEŞAN BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA

Keşan Belediyesi, vatandaşların içme suyu ihtiyacını karşılayan kaynaklardan biri olan Terfi-3 birimi bahçesinde bulunan Su Parkı’nda son dönemlerde özellikle şehir dışından gelen ticari işletmelerin yüzlerce bidonla ve hatta tankerlerle vatandaşların su almalarını engellemeleri ve su israfı yaratmalarına yönelik önlem aldı.

Keşan Belediyesi yetkilileri, ticari işletmelerin israfa yönelik yoğunluk yaratması konusunda şikâyetlerinin olması sonrasında, Su Parkı’ndaki çeşmenin 1 TL ücret karşılığında hizmet vererek gelirinin ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitiminde kullanılması ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

TANKERLERLE SU ALINIYOR

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “2019 yılının Ekim ayında Terfi-3 birimi bahçesinde hem içme suyu ihtiyacının karşılanması hem de çocuk ve yetişkinlerin hoşça vakit geçirmesi amacıyla Su Parkı’mızı inşa etmiştik. Açıldığı günden bu yana vatandaşların içme suyu ihtiyacını karşılayan ve büyük bir ilgi gören su parkımız, halkımıza hizmet etti. Fakat şehrimizin bazı noktalarında rastladığımız su israfı görüntülerine maalesef Su Parkı’nda da rastladık. Özellikle son zamanlarda çeşmeden alınan sularla arabaların yıkandığı şikayetleri geldiği gibi, onlarca bidon su alınarak ticari amaca hizmet etmek üzere kullanıldığını da öğrendik. Tankerlerle su alınarak taşındığını ve içmek için değil ticari amaç için israf edildiğini tespit ettik. Bu noktada, gereken önlemleri almak için suyu ücretli yapma kararını aldık. Bu ücreti sembolik olarak 1 lira ile sınırladık. Kar etme amacımız yoktur, uygulama tamamen suyun kötüye kullanımını önlemek içindir. Çeşmemizden toplanan gelirleri de KİSEV (Keşan İyilik, Sağlık ve Eğitim Vakfı) aracılığı ile ihtiyacı olan öğrencilerimize eğitim desteği olarak aktaracağız. Ülkemizde olduğu gibi Keşan’ımızda da tükenen su kaynaklarımıza dikkat çekmek için oldukça büyük bir kampanya başlatarak vatandaşlarımızı su tasarrufuna çağırmıştık. Her damlası değerli olan su kaynaklarımızın dikkatli kullanılması konusunda vatandaşlarımızı uyarmaya devam ediyoruz. Zabıta ekiplerimiz sokak sokak gezerek, halı, araç ve bahçe yıkayarak su israfı yapan ev ve iş yerlerine uyarılarda bulunuyor. Çağrımıza cevap vererek, su tasarrufu konusunda bizlere yardımcı olan vatandaşlarımıza teşekkür ederiz” (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu