Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşanSiyaset

CHP Keşan İlçe Başkanlığı’nda Anıl Çakır dönemi

Öz Evren

CHP Keşan İlçe Başkanlığı’nın geçen cumartesi günü gerçekleştirilen olağan genel kurul toplantısındaki seçime tek liste ile gidilirken, seçimi Anıl Çakır başkanlığındaki beyaz liste kazandı.

Genel kurul, saat 11.00 sıralarında Selim Sesler Konferans Salonu’nda başladı. Genel kurula, CHP Edirne Milletvekilleri Ahmet Baran Yazgan ve Ediz Ün, CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, CHP Edirne Eski Milletvekilleri Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu ve Kemal Değirmendereli, ilçe yöneticileri, delegeler ve üyeler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından divan kurulu seçildi. Yapılan oylamayla Divan Kurulu Başkanlığı’na Okan Gaytancıoğlu, Divan Kurulu Başkan Yardımcılığı’na Erdoğan Gümülcineli, katip üyeliğe ise Abdül Baki Topal getirildi. Daha sonra yönetim kurulu çalışma raporu ve hesap raporu görüşülerek, ayrı ayrı ibra edildi.

Dilek ve temenniler bölümünde ise konuşmalara geçildi. İlk olarak konuşan CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, zorlu bir süreç geçirdiklerini belirterek, “Keşan ve Havsa bir başka. Çünkü geçen dönem belediyelerini kaybetmiş ilçelerimiz. Alışmış olduğumuz bir düzen değişikliği vardı ilçelerimizde. Özellikle Keşan’da yıllardır iktidarı sürdüren CHP’nin elinden gitmiş olan bir iktidar tabi ki ilçe yönetimimize ve partililerimize yansıdı. Ama şuraya çıkan yönetim kurulu üyelerini hepsi de çalıştı. Çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Yeni yönetimimiz hepimiz için hayırlı uğurlu olsun. Biz seçim sürecinde CHP kimliğine yakışmayacak davranışlarla da muhatap olmak zorunda kaldık. CHP’li kimliğinin en önemli özelliği CHP’li olmaktır. Bundan daha önemli bir şey yok. Bizim derdimiz demokrasiyi getirmekti. Belediye seçimleri çok önemli. Bunu mutlaka kazanmalıyız. Zaten oy oranlarımız bize bunu gösteriyor. Bunu yapabiliriz, bunu başarabiliriz. Hedefe yönelik çalışmak çok önemli” dedi.

UMUT CHP

Okan Gaytancıoğlu ise CHP’nin büyük bir aile olduğunu ifade ederek, “Biraz da yaralı bir aileyiz. Ülkeyi yönetecekken, ülkenin her yerine adımızı yazacakken kaybettik. Hala bir ölü toprağı var. Kabul edelim. Türkiye Cumhuriyeti’nin bütçesi şu an 500 milyar lira açık veriyor, kur korumalı mevduat bunun içinde değil. Çünkü merkez bankası ödeyecek bunu. Yani hepimiz ödeyeceğiz. Birkaç ay sonra ne kadar zorlanacağımızı göreceksiniz. Ek bütçe yapılıyor, zamlar yapılıyor, vergiler alınıyor 500 milyar lira açık var. 2 ay önce 20 lira olan mazot, benzin 40 liraya dayandı. Daha da yükselecek. Faizleri baskıyla tutan bir iktidar var. 16 milyon emekliyi açlık sınırı altında tutan bir iktidar var. 10 milyon emekliye 7 bin 500 TL maaş veriyor, zam yapmıyor. Asgari ücret açlık sınırının altında. Türk çiftçisi bitmiş. Kendimizi anlatamadık, sandıklarda yoktuk. Sandıklarda neden yoktuk? Bunu daha sorgulayamadık. Özeleştiri yapmamız lazım. Herkes sorumluluğunu yapmıştır. Ama neden kendimizi anlatamadık? İnsanlar neden bize oy vermedi, bunu sorgulamamız lazım. 3 sene oldu bu örgütler seçileli yorgun. Herkes CHP’den bir şeyler bekliyor. Beklemek zorunda. Biz 100 yıllık partiyiz. ‘Ben kendimi kurtardım’ demekle olmaz. Ülke eziliyor. Umut CHP” diye konuştu.

İKTİDAR BASKISI HER YERDE, HER ŞARTTA KENDİSİNİ DERİNDEN HİSSETTİRMEKTEDİR

Anıl Çakır ise çok önemli bir yol ayrımında olduklarını dile getirerek, “7 ay sonra yerel seçimlerde Cumhuriyet tarihinin belki de Keşan için en önemli sınavını vereceğiz. Ya bu seçimi kazanacağız ya da bugünkünden daha da kötüye gideceğiz. 2019’da hepimiz çok büyük bir üzüntü yaşadık. Ama artık sızlanma, şikayet etme zamanı değil. Zaman, yeniden ayağa kalkma ve vakit kaybetmeden yola çıkma zamanıdır. Bakın, Türkiye’de artık demokrasiden, insan haklarından ve özgürlüklerden bahsetmek mümkün değildir. İktidar baskısı her yerde, her şartta kendisini derinden hissettirmektedir. Dünyada basın özgürlüğü sıralamasında en son sıralardayız. Gazeteciler, yazarlar, aydınlar, siyasetçiler sırf düşündüklerini dile getirdikleri için hapis yatıyorlar. Ekonomik krizi her geçen gün daha da derinden hissediyoruz.  Bu ülkede çocuklar yatağa aç giriyor, aç! Bu ülkede çocuğuna yiyecek ekmek bulamadığı için intihar eden analar, oğluna okul forması alamadığı için gururuna yediremeyip canına kıyan babalar var. Eğitim sistemimiz iflas etmiş durumda. Laik ve bilimsel eğitimden her geçen gün hızla uzaklaştırılıyoruz. Türk tarımı ve hayvancılığı bitme noktasında. Her gün artan maliyetler, çiftçimizi ve hayvancımızı bezdirmiş durumda. Bugün ürettiği malını satmak için ofise gelen çiftçimiz bırakın malını satmayı, karşısında muhatap bile bulamıyor. Devlet bankaları çiftçiye ve hayvancıya vermesi gereken desteği medya patronlarına veriyor. İktidar partisi de bu sebeple bütün medya gücünü eline geçirmiş oluyor. Gençlerimiz ümitsiz, geleceğe dair çok büyük kaygılar taşıyorlar. Umudu kendi ülkelerinin dışında arar oldular. Nice yetişmiş, eğitimli, pırıl pırıl evladımızı gözyaşlarıyla yurt dışına gitmeye mecbur bıraktılar, ne idüğü belirsiz kaçakları, hırsızları, uğursuzları, katilleri, tecavüzcüleri, ülkemize doldurdular. Bunlar yüzünden kadınlarımız, çocuklarımız büyük tehlike altında. Kendi çocuklarını koruyamayan, kendi evlatlarına sahip çıkamayan bir ülke haline getirdiler bizi. Kamuda, devlet dairelerinde liyakat hak getire. Mülakatın arkasına sığındılar, liyakati yok ettiler. Nice başarılı evladımızı mülakatta elediler, onların yerine tek vasfı ‘yandaş’ olmak olan insanları getirdiler. İşsizlikte Cumhuriyet tarihinin en büyük zirvesini yaşıyoruz. Gençlerimiz, kadınlarımız işsiz. İş bulanlar da yok pahasına çalıştırılıyorlar. Kazandıkları üç kuruş paranın markette, çarşıda, pazarda, manavda, kasapta bir karşılığı yok. Çocuklarımızın sağlıklı büyümesi, beslenmesi için gerekli olan et, süt, balık, tavuk, meyve gibi besinleri ana babalar alamıyorlar. İnsanımız, yüksek enflasyon karşısında her gün biraz daha fazla eziliyor” dedi.

BUNLARIN KAZANDIKLARI HER BELEDİYE İKTİDARDAKİ SÜRELERİNİ BİRAZ DAHA UZATIYOR

5 yıldır Keşan Belediyesi’ni iktidar partisinin yönettiğini ifade eden Çakır, “Belediyeler bunların en büyük güçleri. Bunların kazandıkları her belediye iktidardaki sürelerini biraz daha uzatıyor. Biz Keşan Belediyesini alamazsak, Lalapaşa’yı, Havsa’yı alamazsak; Edirne’yi, Uzunköprü’yü, Süloğlu’nu,  Meriç’i, Enez’i kaybedersek hiç iktidar hayalleri de kurmayalım. Durum hiç olmadığı kadar ciddi. Artık kaybetme lüksümüz yok. Ya kişisel çekişmeleri bir kenara bırakacağız, topyekün mücadele edip hakkımız olanı alacağız ya da biz birbirimizle kavga ederken hakkımız olanı alamadığımız gibi elimizdekileri de kaybedeceğiz. Ben ikinci yolu kabul etmiyorum. Ben bu durumdan son derece rahatsızım. Ve bu duruma isyan ettiğim için bugün aday olarak karşınızda bulunuyorum. Soruyorum sizlere. Önümüzde iki yol var. Bir yolun sonunda ‘zafer’ var, diğer yolun sonunda ‘keder’. Ben artık keder istemiyorum. Ben artık zafer kazanmak istiyorum zafer! Ben seçim akşamları partimizin cenaze evi gibi olmasını istemiyorum. Davulları, zurnaları sabaha kadar çaldırmak istiyorum. Kapımızın önü insan seli gibi olsun istiyorum. Haklı, gururlu ve mutlu insanlardan oluşan bir insan seli” diye konuştu.

Anıl Çakır, daha sonra yönetim kurulu üyelerini tanıttı. Tanıtımın ardından ise seçimlere geçildi. Tek liste ile gidilen seçimde Anıl Çakır başkanlığındaki yönetim şu isimlerden oluştu: Hamit Binbay, Hesna Ezgi Çepil Özgül, Barbaros Erim, Onur Gezer, Emre Gülcü, Merve Küçük, Hatica Öcal, Muzaffer Özcan, Çiğdem Çeliktuğ Öztürk, Bülent Saylam, Esen Şentürk, Tayyar Sayım Tavşanoğlu, Erdem Tunca ve Baturay Ulu. (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu