Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşan

Keşan’da 12 hayır çeşmesinden elde edilecek gelir, 200 öğrenciye burs olacak

Öz Evren

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, geçen Salı günü yaptığı açıklamada, hayır çeşmeleriyle ilgili bilgilendirmede bulundu.

Keşan’da 12 adet hayır çeşmesi bulunduğunu belirten Helvacıoğlu, “Vatandaşlarımızın içme sularını karşılamak adına 11 mahallemize 11 adet hayır çeşmesi yapacağımızı söylemiştik. Su Parkı’mıza 12. hayır çeşmemizi yaptık. Vatandaşımızın ilgisi var. Burada düzenlemeler yaptık. Mehmet Özcan başkanımızın döneminde çeşmeler yan yanaydı. Biz modernize ettik.  Buradan içme suyu ihtiyacı karşılanıyor vatandaşımızın. Herkesin bakkaldan veya marketten hazır su alacak gücü yok. Biz de vatandaşımıza destek olmak açısından bu şekilde değerlendirdik. Eskiden buradan tankerlerle su almaya gelenler vardı. Biz de bunun önüne geçmek üzere laf olsun diye 1 TL bir ücret koyduk. Ticari amaçlı veya tankerlerle su alınması noktasında vatandaşımızdan da şikayetler almaya başlamıştık. Şehir dışından gelip 200 bidon alanlar vardı. Suyun kaliteli ve parasız olduğunu görünce büyük yüklenme oldu. Biz de böyle önlem aldık. Su parkı halkımızın. Keşan dışarısından gelen işletmelere hizmet eder hale gelen bu çeşmeler halkımızın olsun istedik. İsraf ve mağduriyeti önlemek için 5 litresi 1 TL dedik. Malum su sıkıntımız da var. Daha dün 3 tonluk tanker ile gelip su almak isteyen biri ücretli olduğunu görünce vazgeçmiş dönüp gitmiş. Vatandaş memnun. Kuyruk bitti. Şu anda 5-10 giden su alıyor vatandaş. Kuyruk birikmiyor” dedi.

200 ÖĞRENCİYE BURS VERMEYİ HEDEFLİYORUZ

12 hayır çeşmesinin de hayırseverler tarafından yaptırıldığını ifade eden Mustafa Helvacıoğlu, “Bu çeşmelerde toplanan paraları KİSEV’e yatırıyoruz. KİSEV’den geçtiğimiz yıl 99 üniversite öğrencimize burs verdik. Ayda 500 TL veriyordu. Bu yıl ise ayda 750 veya bin TL vermek istiyoruz. Yani bir asgari ücreti yakalamalıyız. Keşan ve köylerinde ikamet eden üniversite öğrencilerine kriterleri uyuyorsa burs veriyoruz. Bu sene 200 öğrenciye burs vermeyi hedefliyoruz. Bu konuda KİSEV tarafından talep toplanıyor. Çeşmelerden gelen para öğrencilerimiz için yetmezse hayırseverlerimizden destek isteyeceğiz. Kaymakam Bey, Ticaret Odası Başkanı, Ticaret Borsası Başkanı, Ziraat Odası Başkanı, esnaf odaları başkanı, muhtarlar derneğimiz, mahalle muhtarlarımızdan temsilci, Belediyemiz paydaş olarak bu işin sorumluluğu içerisindeyiz. Bu çeşmelerden alınan paralar ile burs veriyoruz. Hem tasarrufa getiriyoruz hem aile bütçesine katkıda bulunuyoruz hem de hayırseverlik yapıyoruz. Burada ticari bir şey yok, sadece bağış yapılıyor. Burada toplanan 1-2 TL’ler KİSEV’e bağışlanıyor. Keşan’ın suyuna sahip çıkacağız ve sahip çıkarken de bu 1 TL’ler öğrencilere gidecek. Bağışın vergisi, makbuzu olmaz. Türkiye’de olmayan bir sistemi yaptık. Hem 200 öğrencimiz burs alacak hem de ailelerimizin cebine ayda 250 TL tasarruf ediyor. Buradan su alan ailelerimizin cebine ayda 250 TL kalıyor. Alan memnun veren memnun. Alan el ile veren eli buluşturuyoruz. Bu iş bu kadar hiçbir suiistimal veya art niyet yoktur. Bir iddiası olan varsa adli makamlara başvurabilir. Keşan’da su alan herkes hem bağışçı hem de hayırsever aynı zamanda” diye konuştu.

HAYIR ÇEŞMELERİNE KASTEN ZARAR VEREN KÖTÜ NİYETLİLER VAR

Çeşmelerin bakımlarıyla ilgili soruya Helvacıoğlu, şu şekilde cevap verdi: “Bakımları oluyor ve belediyemizden bir personel bu işle ilgileniyor. Hayır çeşmelerine kasten zarar veren kötü niyetliler var. Kırıp döküyorlar. Şimdi tüm çeşmelere kamera koyuyoruz. Bu iş bozulsun diye uğraşan insanlar var. Bunu siyasiler olarak söylemiyorum. Ayrıca çeşmelerin içerisindeki depolarda su bitince yeniden arıtma işlemi başlıyor ve arıtma tamamlanana kadar su verilmesi konusunda bir boşluk oluyor. Su akmıyorsa arıtma yapılıyor demektir. Arıtma süresi boyunca su verilmiyor, bekleniyor. Bozulanları anında tamir ediyoruz. Şu anda İzzetiye Mahallemize Fevzi Cinci hayırsever vatandaşımız ile hayır çeşmesi yapıyoruz. İçerisindeki makineyi aldı. Dışını da biz yapıyoruz. 15 gün sonra İzzetiye Mahallemizde çeşmemizi açacağız. 11 mahallemize de hayır çeşmesi yaptık ama yetmiyor. Hayırseverlerimizi bekliyoruz.” (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu