Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşanSiyaset

CHP Kadın Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Hatice Öcal: Kadın işsizliği, tüm işsizlik türlerinde en yüksek kategori

Öz Evren

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Yönetim Kurulu üyesi ve Kadın Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Hatice Öcal, Türkiye’de kadın işsizliğine ve 65 yaş üzeri olan yalnız yaşayan kadınların sorunlarına dikkat çekti.

Yayımlanan son verilere göre, kadın işsizliğinin tüm işsizlik türlerinde en yüksek kategori olduğunu söyleyen Öcal, “Haziran 2023 Hanehalkı İşgücü Araştırması verilerine göre işsizlik türlerinin en yüksek olduğu kategori yüzde 32,1 ile geniş tanımlı kadın işsizliği olmuştur. İkinci en yüksek işsizlik kategorisi ise geniş tanımlı işsizlik ve genç kadın işsizliğidir. Her dört hanede bir 65 yaş üstü yaşarken, bu çeyrek dilimdeki vatandaşlara baktığımızda bunların da dörtte biri tek başına yaşamaktadır” dedi.

GENİŞ TANIMLI İŞSİZ SAYISI, 9 MİLYON 234 BİN KİŞİ OLARAK GERÇEKLEŞTİ

TÜİK’in Haziran 2023 Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarında çarpıcı verilerin olduğunu kaydeden Hatice Öcal, “TÜİK’in Haziran 2023 Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçları 10 Ağustos 2023 tarihinde yayımlanmıştır. Mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranının yüzde 9,6, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsizlik oranının ise yüzde 24,2 seviyesinde gerçekleştiği belirtilmiştir. TÜİK’e göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde dar tanımlı işsiz sayısı (mevsim etkisinden arındırılmış) 2023 Haziran ayında 3 milyon 337 bin olmuştur. DİSK-AR tarafından TÜİK verilerinden yararlanarak yapılan hesaplamaya göre ise, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı Haziran 2023’te 9 milyon 234 bin kişi olarak gerçekleşmiştir.” ifadelerini kullandı.

HER DÖRT HANEDEN BİRİNDE 65 YAŞ ÜSTÜ BİR VATANDAŞIMIZ YAŞAMAKTADIR

Yayımlanan son verilere göre; kadın işsizliği tüm işsizlik türlerinde en yüksek kategori olmaya devam ettiğini hatırlatan Öcal, veriler hakkında şu bilgileri verdi: “Haziran 2023 Hanehalkı İşgücü Araştırması verilerine göre işsizlik türlerinin en yüksek olduğu kategori yüzde 32,1 ile geniş tanımlı kadın işsizliği olmuştur. İkinci yüksek işsizlik kategorisi ise geniş tanımlı işsizlik ve genç kadın işsizliğidir. Haziran 2023’te geniş tanımlı işsizlik ve genç kadın işsizliği oranları yüzde 24’tür. Ülkemizde bugün için toplam hane sayımız 25 milyonu geçmiş durumdadır ve bu hanelerin yüzde 24,1’inde yani yaklaşık her dört haneden birinde 65 yaş üstü bir vatandaşımız yaşamaktadır. Her dört hanede bir 65 yaş üstü yaşarken, bu çeyrek dilimdeki vatandaşlara baktığımızda bunların da dörtte biri tek başına yaşamaktadır. Yani ileri yaşta, yaklaşık 1,5 milyon vatandaşımız, bu ülkede tek başına yaşıyor durumdadır.”

“KADINLAR, SOSYAL HAYATTAN VE ÇALIŞMA YAŞAMINDAN ALIKONULARAK GÜVENCESİZ BİÇİMDE YAŞLANMAYA ZORLANMAKTADIRLAR”

Kadınların sosyal hayattan ve çalışma yaşamından alıkonularak güvencesiz biçimde yaşlanmaya zorlandırıldığının altını çizen CHP Keşan İlçe Yönetim Kurulu üyesi ve Kadın Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Hatice Öcal, açıklamasını şöyle bitirdi: “Burada daha çarpıcı bir oran bulunmaktadır ki; o da şudur; bu vatandaşların yüzde 75’ini kadınlar oluşturmaktadır. Bunun nedeni kadınların, yaşam sürelerinin daha uzun olmasıdır. TÜİK verileri ışığında vurgulanması gereken nokta, çalışma hayatının dışında bırakılan ve güvencesiz bir biçimde bir başkasına bağımlı olarak yaşamak zorunda kalan kadınlar sosyal haklardan çok daha mahrumlar. Dolayısıyla, açıklanan kadın işsizliği rakamları bu konunun her geçen gün daha büyük bir soruna yol açacağına işaret etmektedir. Temelde AKP iktidarının gerici ve kadın düşmanı politikalarını da gözler önüne seren bu yaklaşımın sonucunda kadınlar sosyal hayattan ve çalışma yaşamından alıkonularak güvencesiz biçimde yaşlanmaya zorlanmaktadırlar.” (HABER MERKEZİ)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu