Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşanSiyaset

CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, eğitimdeki sorunları gündeme getirdi

Öz Evren

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı’nın başlamasıyla eğitim ve öğretim yılında yaşanan sorunları dile getirdi. 

Sorunlarla, bir eğitim-öğretim yılının daha başladığını ifade eden Çakır, “Keşan’da depreme dayanıklı olmadığı için yıkılan okullarda var. Bu nedenle bazı okullar ikili öğretime geçti. Bu durum çok sıkıntılı ve 21’inci yüzyılda Türkiye’ye yakışmayan bir durumdur. İtibardan tasarruf etmeyenler nedense çocukların geleceğinden tasarruf etmeye çalışıyorlar. Atama yapılması gereken öğretmen açığı bulunan okullarımız var. Bir an önce bu sorunlarının çözülmesini hatırlatıyoruz, sorunlarının takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz. Ulu Önder ve Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, Eylül 1924’te Samsun’da öğretmenlere hitaben, ‘Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum halinde yaşatır veya bir milleti kölelik ve sefalete terk eder’ diye konuşur. Bilimsel ve laik, fırsat eşitliğini içeren, öğretmenleri yücelten, kadın- erkek eşitliğine dayalı milli bir eğitim politikasını, kurucusu olduğu cumhuriyetimizin temel özelliklerinden biri kılan Ulu Önder Atatürk, bu alandaki zaferleri, ekonomik zaferlerle birlikte ülkemizin gerçek kurtuluşunu sağlayacak en doğru yol olarak görüyordu” dedi.

TÜRKİYE 137 ÜLKE ARASINDA 99. SIRADA YER ALIYOR

Anıl Çakır, Türkiye’nin beş temel sorununun ilk sırasında eğitimin yer aldığını ifade ederek, “Eğitim alanındaki yanlış politikalar, öğrenci ve ailelerin daha iyi bir gelecek hayalini yok etmiş durumda. Dünya Ekonomik Forumu’nun yayınladığı ‘Eğitim Kalitesi 2018’ raporuna göre Türkiye 137 ülke arasında 99. sırada yer alıyor. Toplam 98 ülke çocuklarına bugün ülkemiz çocuklarının aldığı eğitimden daha nitelikli bir eğitim sunuyor. Öğrencilerimizin, Uluslararası PİSA değerlendirmeleri, OECD ortalamasının gerisinde bulunuyor. Türkiye, vakit geçirmeksizin eğitim politikalarını Atatürk ilke ve devrimleri, cumhuriyet değerleri ışığında çağdaş, demokratik, laik, bilimsel ve eşitlik ilkesine dayalı bir anlayışla yeniden yapılandırmalıdır. Bu bağlamda niteliksiz eğitimin ve beyin göçünün temelinde demokrasi eksikliği ve üretime dayalı olmayan ekonomi politikaları olduğu da unutulmamalıdır” diye konuştu.

GEÇEN YIL BİRÇOK ÖĞRENCİ PARKLARDA, BANKLARDA YATTI.

Anıl Çakır, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Geçen yıl birçok öğrenci parklarda, banklarda yattı. Bunların ivedilikle çözülmesi lazım. Ama ne yazık ki iktidar partisi başka şeylerle uğraşıyor. Türkiye’nin temel sorunlarına eğilmeyen bir iktidar partisi görüyoruz. O yüzden yerel seçimle birlikte Türk insanı hak ettiği değeri görmeye başlayacak. Buna öncülük eden de CHP’li kadrolar olacak. Edirne’de ilçeler ve beldelerle beraber merkez dahil olmak üzere 16 belediyenin tamamını biz alacağız. Buna inanıyoruz ve yapacak gücümüz de var. Halkımızdan da bu motivasyonu alıyoruz. Ondan sonra da önümüzdeki ilk genel seçimde sandıkta gereken neyse onu yapacağız. Eğitimin en önemli bileşeni öğretmenlerimiz de yeni eğitim- öğretim yılına büyük sorunlarla birlikte girdiler. Özlük hakları yok edilen, partizan baskılara maruz kalan öğretmenlerimiz, liyakat ve ehliyet esasının kalktığı bürokraside görevlerini ifa edemez hale getirilmişlerdir. Bunca engele rağmen onurla mesleğini icra eden öğretmenlerimize şükran borçluyuz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğrencilerimize yeni eğitim yılında başarılar diliyor, 2023-2024 eğitim öğretim döneminin 21. Yüzyılın bilimsel gerçekliğine uygun geçmesini temenni ediyorum” (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu