Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşanSiyaset

CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır: İktidar partisi emekliye ikramiye değil adeta sadaka verdi

Öz Evren

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, kabine toplantısı sonrası AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL ödeme yapılacağı ile ilgili açıklamasına tepki gösterdi. İlçe Başkanı Çakır, “İktidar partisi emekliye ikramiye değil adeta sadaka verdi” dedi. Çakır, 7.500 TL emekli maaşının yanında bir iş bulup asgari ücret ile hayatını yaşamaya çalışan emeklilerin bu ödemeden faydalanamayacak olmasını eleştirerek, “Kim faydalanacak? Vatandaştan ek MTV’yi 2 kere alırken, sen emeklisin ek iş yapıyorsun veya yapmıyorsun, o yüzden senden tahsilat yapmıyoruz diye ayırdınız mı?” diye sordu.

AKP İKTİDARINDA EMEKLİLİK ADETA BİR ÇİLEYE DÖNÜŞMÜŞ DURUMDADIR

İlçe Başkanı Çakır, AKP iktidarında emekliliğin çileye döndüğünün altını çizerek açıklamasına şöyle devam etti: “Yıllarca emek vererek çalışma hayatında yer alanların ve ülkemizin refahına katkı sunanların, insanca bir emeklilik hayatına kavuşabilmeleri en temel haklarıdır. Ancak AKP iktidarında bırakın huzurlu bir emeklilik yaşamayı, milyonlarca çalışan için emeklilik adeta bir çileye dönüşmüş durumdadır. İnsanca bir emeklilik sistemini hayata geçiremememizin en açık ve acı göstergesi, emeklilerin fiilen çalışma hayatı içerisinde kalmak zorunda olmalarıdır. Onlar çalışmak zorunda kaldıkça iş bekleyen gençlerimiz de çalışma hayatına dahil olamamaktadırlar. Bu kısır döngüyü aşmak zorundayız.”

EMEKLİLERİN SORUNLARININ ÇÖZÜME KAVUŞMASINI SAĞLAYACAĞIZ

CHP iktidarında en düşük emekli maaşının asgari ücretin ve açlık sınırının altında kalmayacağını belirten Çakır, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Ne yazık ki bugün emeklilerimiz en temel insani ihtiyaçlarını bile gideremez durumda. Emeklilerin sorunlarının temel nedeni, AKP iktidarında birilerinin orantısızca zenginleştirildiği bu acımasız düzendir. Mesele tercih meselesi. CHP olarak iktidara geldiğimizde öncelikli hedefimiz en düşük emekli maaşının asgari ücretin ve açlık sınırının altında kalmaması. Devletin gerekli kaynağı mevcut. Emeklilerin sorunlarının hak temelli ve kapsayıcı bir anlayışla çözüme kavuşmasını sağlayacağız.” 

EMEKLİLERİMİZ BİR KEZ DAHA AKP HÜKÜMETİ TARAFINDAN KADERLERİNE TERK EDİLMİŞTİR

Ülke kaynaklarının yeterli olduğunu hatırlatan Çakır, “Ülkemizin kaynakları hak temelli bir sosyal devletin inşa edilmesiyle bu acımasız durumu ortadan kaldırmaya yeter de artar bile. Mesele tercih meselesi. Emeklilerimize ve tüm vatandaşlarımıza kaşığın ucuyla verip kepçe ile almayı kendine görev edinen AKP hükümeti, önceki akşam müjde adı altında yapmış olduğu açıklama ile bir kez daha halktan ve halkın gerçeklerinden ne kadar uzak olduğunu gözler önüne sermiştir. Ekonomik şartların her geçen gün kötüye gittiği ülkemizde, sefalet ücretinin altında bir maaş alarak hayatlarını devam ettirmeye çalışan emeklilerimiz bir kez daha AKP hükümeti tarafından kaderlerine terk edilmiştir. İğneden ipliğe her şeye zam gelen bir dönemde, özellikle zorlu kış şartlarının arifesinde emekliye layık görülen 5 bin TL sözde refah ödemesi emeklilerimizin beklentilerini asla karşılamamıştır. Bir de bu ödemeyi yalnızca çalışmayan emeklilere yapacaklarını ilan etmeleri vatandaştan ne kadar koptuklarını bizlere bir kez daha göstermiştir? Ey AKP hükümeti, Ey AKP Genel Başkanı size 7.500 TL maaş alıp da çalışmak zorunda olmayan emeklinin var olduğunu kim söyledi?  Kim inandırdı sizi buna? 7.500 TL emekli maaşının yanında bir iş bulup asgari ücret ile hayatını yaşamaya çalışan emeklilerimiz bu ödemeden faydalanamayacak da kim faydalanacak? Bu nasıl bir öngörü, bu nasıl bir refah anlayışı? ifadelerini kullandı.

EMEKLİ MAAŞI 7500 LİRA İKEN SARAYIN DAKİKALIK GİDERİ 18 BİN TL

Çakır, 7 bin 500 TL emekli maaşının yanında bir iş bulup asgari ücret ile hayatını yaşamaya çalışan emeklilerin bu ödemeden faydalanamayacak olmasını eleştirerek açıklamasına şöyle devam etti: “Vatandaştan ek MTV’yi 2 kere alırken, sen emeklisin ek iş yapıyorsun veya yapmıyorsun, o yüzden senden tahsilat yapmıyoruz diye ayırdınız mı? Sen emeklisin, elektriğe, doğalgaza, akaryakıta zam yapıyoruz ama sizi muaf tutuyoruz dediniz mi? Biliyoruz, çarşıya pazara çıkamıyorsunuz, vatandaşla yüz yüze gelemiyorsunuz ancak halkın gerçeklerinden bu kadar mı uzaksınız?  Eğer bir ülkede emekli maaşı 7500 lira iken sarayın dakikalık gideri 18 bin TL ise burada bir problem vardır. Sarayın ondan fazla uçağı, binlerce aracı ve koruma giderleri varken, iletişim giderleri 3 kat artmışken emekliye bir seferlik 5 bin lira veriliyorsa burada ciddi bir problem vardır. Bir ülkenin gelişmişliği, medeniyet seviyesi uçaklarla, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın giderleriyle değil; emeklisine, işçisine, çiftçisine ve öğrencisine sunmuş olduğu yaşam kalitesiyle, onların refahıyla ölçülebilir ancak.”  

ZATEN ÇALIŞAN EMEKLİLERİN MAAŞLARINDAN KESİNTİ YAPILIYOR

Verilen bu ikramiyenin bu ekonomik şartlarda sadaka sayılacağını dile getiren Çakır, “AKP genel başkanının emeklilere bir defaya mahsus verdiği 5.000 TL bugünkü koşullarda ancak sadaka sayılabilir. Bunu da çalışan ve çalışmayan emekli olarak ikiye ayırarak veriyor. Zaten çalışan emeklilerin maaşlarından kesinti yapılıyor. Bu şekilde bir defa daha cezalandırılmış oluyorlar. Erdoğan emeklilerin neden çalıştıklarının farkında değil. Herhalde emekliler spor yapmak için, fit kalmak için çalışıyor sanıyor. Türkiye’yi getirdiğiniz ekonomik şartlarda 70 yaşında bir emekli gece yarısı çöp kutusundan yiyecek arıyorsa; bu hem AKP’nin hem de sistemin ayıbıdır. Çalışan emekli sayısı Türkiye’de her yıl katlanarak artıyor. Şu anda 1 milyon 700 binin üzerinde çalışan emekli var. Bu insanların emekli olduktan sonra neden çalışmaya devam ettiğini, anlamıyorlar” dedi.

TAKDİR TÜRK MİLLETİNİN VE ÖZELLİKLE DE TÜM EMEKLİLERİMİZİNDİR

Anıl Çakır, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Bu nedenle o verdiği sadakada bile çalışan ve çalışmayan emekli olarak ayırım yapıyor. Peki para mı yok? Aslında para var. Kur korumalı mevduatta parası olanın parasına para eklendi. Sarayın bir yıllık harcaması 5 milyar TL. Bütün bunlar ortadayken emeklileri çalışan, çalışmayan olarak ayırıp 5.000 TL’lik sadakadan mahrum bıraktılar. Takdir Türk milletinin ve özellikle de tüm emeklilerimizindir.” (HABER MERKEZİ)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu