Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşanSiyaset

Şadan Şimşek’ten dikkat çeken uyarı

Öz Evren

21. dönem Edirne milletvekillerinden Şadan Şimşek yaklaşan yerel seçimlerle ilgili olarak, “Partinin oy kaybına sebep vermiş bir yönetim anlayışı ile halkın muhakkak oy verecek demesi hayal ürününden öte değildir” dedi.

21. Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek, Türkiye’nin siyasi manzaranın içinde bulunduğu durumu değerlendirdi. Halkın siyaset kurumlarına ve siyasetçilere olan güven eksikliğine dikkat çeken Şimşek, ekonomik sıkıntılar, liyakatsizlik, kişisel menfaatler ve hırsların neden olduğu temsil sorunlarına vurgu yaptı.

Şimşek yaptığı açıklamasında şunlara yer verdi: “Ülkemizde siyaset kurumlarının ve siyasetçilerin geldiği noktada; halkımızın siyaset kurumlarına ve siyasetçilere güveni olmadığını, ekonomik olarak getirilen durumdan, liyakatsizliğin getirdiği, kişisel menfaatlerin, kişisel hırsların sonucu oluşturulan temsil makamlarından şikayetlerini dile getirmektedir. Halkımız siyasette temiz eller operasyonuna hazırlanıyor. Genel merkezlerin aday belirlemede halkın isteğine kulak tıkayan, oligark yapı ile aday belirleyenleri, kendilerini temsil etmeyenlere sandıkta oy vermeyeceklerini söylemektedirler. 31 Mart 2024 yerel seçimler yaklaşırken, mevcut belediye başkanları ve belediye başkan ve adayları ile kendi adamlarını seçtirmeye çalışan il ve ilçe başkanları Ankara’yı mesken tutmaya başladılar. Vicdanı ile cüzdanı arasına sıkışmış bir şekilde siyaset yapanlar bakalım doğru aday belirleyecekler mi? Kente hizmet edecek olan mı, ranta hizmet edecek olan mı aday gösterilecek, bekleyip göreceğiz. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum nedeniyle siyasi partiler ‘halkımız bize muhakkak oy vermesi gerekir’ diye kendilerine göre çalışmadan, yorulmadan oy avcılığına soyunmuşlar. Halka inemeyen, halkın içinde bulunmayan, sorunlarını çözemeyen, halka iktidara alternatif parti olduklarını kabul ettirmeyenler, parti içi ayrışmalara, ayrıştırmacı politikalar yürüten, parti tabanını harekete geçiremeyen, bağımsız hareket edemeyen, vesayet altında bulunan, partinin oy kaybına sebep vermiş bir yönetim anlayışı ile halkın muhakkak oy verecek demesi hayal ürününden öte değildir.  Halkımız ekonomik sorunlar ile boğuşurken, geçim derdinde iken, halka seçim zamanlarında oy istemek için gelen siyasetçilerden bıkmış durumdadır. Halkımız yerel seçimlerde kendisine yakın olan, aradığında görüşeceği, rahat ulaşabileceği, sorunlara çözüm üretecek, kente hizmet edecek, ranta hizmet etmeyecek, vizyon sahibi adaylar istemektedir. Bu yerel seçimler çok farklı olacaktır. Yapılan anketlerde kararsızların oyu yüzde 35’lere dayanmış, sandığa gitmem diyenlerin oyu yüzde 25 olup adaya göre oy vereceğim diyenler ise yüzde 52’dir. Daha seçimlere 6 ay gibi bir süre vardır. Buna göre parti tabanında ciddi çalışmalara ihtiyaç vardır. Mevcut belediye başkanları çıkıp halka görev süreleri ile ilgili hesabını vermeli, halkla helalleşmelidir. Görev süreleri ile ilgili yürütülen soruşturmalar var ise açıklamalar yapmalıdırlar. Belediyenin göreve gelmeden önceki borçları – alacakları ile şimdiki borçlarını ve alacaklarını, yaptıkları ihaleleri, personel sayılarına kadar açıklamalıdırlar. Ayıca parti yönetimleri halk nezdinde görevdeki belediye başkanlarının karnelerini şeffaf bir şekilde çıkarması gereklidir.” (HABER MERKEZİ)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu