Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşan

Cumhuriyet’in 100. yılı coşkusu alana sığmadı   

Öz Evren

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yıldönümü, dün Keşan’da da coşkuyla kutlandı. Yeni Cumhuriyet Meydanı’nda ilk kez gerçekleştirilen törenle kutlanan Cumhuriyetin 100. Yılı kutlamalarında vatandaşlar alana sığmakta güçlük çekti.

Cumhuriyet Meydanı’nda, saat 11.00’deki program ise Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Erhan Akgül ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu halkın bayramını kutlamasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulduktan sonra İstiklal Marşı okudu. Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı.

Cumhuriyetin ilanının 100. yıldönümünü milletçe büyük bir gurur ve coşkuyla kutladıklarını ifade eden Yılmaz, “Bu anlamlı günde öncelikle tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bir milletin her türlü imkansızlığa rağmen vatanda sevgisi, hürriyet ve istiklal aşkıyla bağımsızlığa kavuşabilmek için inanç ve kararlılıkla giriştiği milli mücadelenin ardından elde etmiş olduğu büyük bir kazanımın adıdır Cumhuriyet. Cumhuriyet, Türkiye’nin çağdaş ve demokratik bir ülke olarak varlığını ve gelişimini sürdürmesinin en önemli güvencesidir. Bu sebeple Atatürk ilke ve inkılaplarının ışığı altında Cumhuriyetimizin tüm değerlerinin gelecek kuşaklara aktarılması ve sonsuza kadar yaşatılması ortak sorumluluğumuzdur. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Beni naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ diyerek bizlere göstermiş olduğu yolda ilerlemeliyiz. Aziz milletimizin bu bilinç doğrultusunda kendisini çağdaş dünyayla buluşturan Cumhuriyeti korumaya ve yaşatmaya kararlıdır. Cumhuriyetimiz kardeşlik üzerine inşa edilmiş ve halkı bütün renkleriyle kucaklamıştır. Bugün ulaştığımız seviyede Cumhuriyet tüm etnik kökenlere, inançlara, dillere, kültürlere eşit mesafede durmuş, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmiştir. İşte bu birlik ve beraberlik ruhuyla geleceği inşa etmeyi hep birlikte sürdüreceğiz. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını yeni ve büyük kazanımlarla daha büyük bir coşkuyla, heyecanla idrak edeceğiz. Bizler bu anlamlı günde vatanın bağımsızlığı için gözlerini kırpmadan canını verenleri daima hatırlamalı, Cumhuriyetin sağladığı barış ve huzur ortamı sayesinde ülkemizi eğitimden, sağlığa, insan haklarından, sanayileşmeye, demokratikleşmeden ekonomiye her anlamda geliştirerek dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olma yolunda emin adımlarla yürümeli ve ilerlemeliyiz” dedi.

Daha sonra Keşan Belediyesi ve SARDOS işbirliğiyle ‘100. yılda Cumhuriyetin Yolunda’ etkinliği ile Anıtkabir Komutanlığı’ndan alınan ve bisikletli grupla Keşan’a getirilen Türk Bayrağı, Kaymakam Yılmaz’a teslim edildi. Etkinlikler kapsamında THK-FAI Lisanslı THK Keşan Şubesi Pilotu Yılmaz Özkaya, paramotor bayrak uçuşu yaptı. Cumhuriyetin 100. yılı konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında birinci olan eserler okunduktan sonra okullar arası Cumhuriyetin 100. yılı konulu resim, şiir ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

İlkokul resim yarışmasında 1. olan Anafartalar İlkokulu öğrencisi Arya Nil Eren, ortaokul şiir yarışmasında 1. olan Yekta Baydar İlkokulu öğrencisi Gülce Güler ve lise kompozisyon dalında 1. olan Yusuf Çapraz Anadolu Lisesi öğrencisi Şebnem Atsima Yanbollu, bisiklet ödüllerini Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz’dan, ilkokul resim dalında 2. olan Fatih Sultan Mehmet İlkokulu öğrencisi Enda Erko, ortaokul şiir yarışmasında 2. olan Ahmet Yenice Ortaokulu öğrencisi Zeren Ürün ve lise kompozisyon yarışmasında 2. olan Dilay Öztüntürk hediyelerini Garnizon Komutanı Tuğgeneral Erhan Akgül’den, ilkokul resim yarışmasında 3. olan Abdul Şavur İlkokulu öğrencisi Muhammed Öztemel, ortaokul şiir yarışmasında 3. olan Özel Batı Koleji öğrencisi Doruk Deniz ve lise kompozisyon yarışmasında 3. olan Keşan Anadolu Lisesi öğrencisi Cemre Yekdeş ödüllerini Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’ndan aldı.

Programda, Ali Kale ve Kardeşleri Ortaokulu öğrencilerinden oluşan Ritim Grubu’nun gösterisi sunuldu. Devamında Keşan Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü halk oyunları ekibi gösteri yaptı. Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Keşan Belediyesi işbirliğinde Keşan Halk Eğitimi Merkezi ve Keşan Sanat Merkezi’nde görev alan 200 kişilik halk oyunları ekibi de gösterisini sundu. Kutlamalar, geçit töreni ile son buldu. (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu