Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşanSiyaset

Keşan raporunda, ‘Uzunköprü OSB’ atışması

Öz Evren

Edirne İl Genel Meclisi’nin toplantısında Keşan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) hakkındaki rapor görüşülürken, AK Parti’li Nedret Akbulut ile CHP’li Şenol Kılıç arasında Uzunköprü OSB atışması yaşandı.

Edirne İl Genel Meclisi’nin bugün düzenlenen Kasım ayı beşinci toplantısında İdari ve Mali İşler Komisyonu’nun Keşan Gıda İhtisas OSB hakkındaki raporu görüşüldü. Komisyon Başkanı Zafer Sünter tarafından sunulan raporda, Keşan Gıda OSB’nin son durumu ve çalışmalarının geldiği aşama ile ilgili komisyon tarafından yapılan araştırma ve incelemeler açıklandı. Raporun ardından toplantıda söz alan AK Parti ve CHP’li Başkanvekilleri arasında Uzunköprü OSB ile ilgili yaşanan atışma dikkat çekti.

96 TAŞINMAZIN OSB’YE TESCİLİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sünter, Keşan Gıda OSB’nin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayladığı kuruluş protokolü doğrultusunda faaliyetlerine başladığını belirterek, “İmar planı ve parselasyon planı çalışmalarını tamamlayarak, 121,85 ha alanda tamamı 96 adet olmak üzere sanayi parseli niteliğindeki taşınmazın OSB’miz adına tescili gerçekleştirilmiştir” ifadelerini kullandı.

ÖN TAHSİS İŞLEMLERİNİN BAŞLATILMASI KARARI ALINDI

Keşan OSB’ye ait altyapı projeleri ve keşif özetlerinin de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandığını söyleyen Sünter, “Yapım ihalesinin OSB bünyesinde gerçekleştirilmesi yönünde çalışma başlatılmıştır. Altyapı ihale ile ilgili proje firması ile görüşmeler devam etmekte olup, 2024’ün Ocak ayında altyapı ihalesinin yapılması öngörülmektedir. Müteşebbis Heyeti’nin 26 Ekim 2023 tarih ve 2023/07 sayılı kararı ile bölge sınırları dâhilinde 4562 sayılı kanunun 18’inci maddesi doğrultusunda ön tahsis işlemlerinin başlatılması yönünde karar alınmıştır. Gıda üretim sektöründeki yatırımcılar ile OSB’nin hızla buluşturulması amacıyla kurumumuz web sayfası, diğer haberleşme ve yayın organları vasıtası ile bölgemiz sınırları dâhilinde ön tahsis işlemlerine başlanıldığı yönünde bilgilendirme yapılmaya başlanmıştır. Ayrıca Keşan Gıda OSB ticari alanları en az 150 bin metrekare artırılarak OSB’ye hızlı gelir elde etme planlanmaktadır” dedi.

UZUNKÖPRÜ’NÜN ÖNÜNE GEÇTİ

Sünter’in konuşmasının ardından toplantıda konuyla ilgili söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut, Keşan’ı tebrik ederek, “Çok kısa zamanda hamle yaparak bayağı mesafe katettiler. Uzunköprü’nün önüne geçti diyebiliriz. Ama Uzunköprü’de de son zamanlarda önemli gelişmeler var. Sayın Valimizin göreve başlamasıyla birlikte Ticaret Odası’nın büyük katkılarıyla Uzunköprü OSB yakın bir zamanda belirli bir aşamaya gelmiş olacak” diye konuştu. MÜTEŞEBBİS HEYETİ TOPLANTILARINA DAVET EDİLMİYORUZ

Akbulut, Keşan Gıda OSB’nin Müteşebbis Heyetindeki İl Genel Meclisi üyelerinin toplantılara çağırılıp çağırılmadığını sorarken, “Bizde Uzunköprü ile ilgili o zafiyet var. Biz, Müteşebbis Heyeti toplantılarına maalesef davet edilmiyoruz. Bize imza için geliyorlar” dedi.

YER SEÇİMİNDE DOĞRU NOKTA TESPİT EDİLEMEDİ

Akbulut’un konuşmasının ardından toplantıda söz alan CHP Grup Başkanvekili Şenol Kılıç da Keşan’ın OSB konusunda başarılı olduğunu söyleyerek, “OSB ile ilgili birçok iş yerinin daha kurulmadan çeşitli girişimciler ve esnafımız tarafından kiralandığını öğreniyoruz. Uzunköprü OSB ile ilgili bir talihsizlik oldu. Uzunköprü OSB ile ilgili yer seçimi konusunda bir türlü doğru nokta tespit edilemedi. Bununla ilgili de çeşitli tartışmalarımız oldu. Doğru yer tespit edilmiş olsaydı Uzunköprü de bu konuda daha fazla ilerlemiş olacaktı. Yer seçimi konusunda bir talihsizlik oldu. Uzunköprü bizim üçüncü büyük ilçemiz ve bir an önce orada da bu adımların hızlı bir şekilde atılması bizleri mutlu eder” ifadelerine yer verdi.

ENGELLEMELER SÖZ KONUSU OLDU

Kılıç’ın konuşmasına cevap veren Akbulut ise Uzunköprü OSB için seçilen yerin iyi bir yer olduğunu savunarak, “Ama maalesef birtakım engellemeler söz konusu oldu. Uzunköprü bu duruma düştü. Küçük bir düzeltme ile bu hallolabilirdi. Ama o bile öngörülmedi. Keşke böyle olmasaydı” dedi.

UZUNKÖPRÜ’DE DOĞRU YOL BULUNMUŞ

Akbulut’un sözlerine cevap veren Kılıç da Uzunköprü OSB’nin yerinin doğru seçilmesi halinde hiç kimsenin engel olamayacağını söyleyerek, “O zaman yeri çok tartışıldı. Ama en azından şu anda doğru yol bulunmuş. Uzunköprü’müze hayırlısı olsun” ifadelerini kullandı. Toplantı, konunun görüşülmesinin ardından sona erdi. (HABER MERKEZİ)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu