Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşan

Gayrimenkul Danışmanı Aydoğan Ersöz: Sahte gayrimenkul ilanlarına 100 bin TL ceza kesilecek

Öz Evren

Gayrimenkul Danışmanı Aydoğan Ersöz, 1 Kasım itibariyle artık sahte ilanlarla internette fiyatların şişirilemeyeceğini ve tespit edilen her ilan için 100 bin lira ceza uygulanacağını duyurdu.

Ticaret Bakanlığı, internet sitelerinde açık kimliğini gizleyerek sahte hesaplar üzerinden gerçeği yansıtmayan, fiyat şişirmeleri ve aldatmacaları içeren ilanlar yoluyla taşınmaz ticaretinde vatandaşları mağdur eden ilan verilmesinin engellenmesi için karar almıştı. 1 Kasım itibariyle yürürlüğe giren bu kararın şişirme ilanları ortadan kaldıracağını söyleyen Aydoğan Ersöz, taşınmazını satmak isteyenlerin yetki belgesi bulunan emlakçı ile sözleşme imzalayarak sitelerde ilan verebileceğini belirtti.

BU KARARLA SAHTE İLANLAR DÜŞMEYE BAŞLAYACAK

Yürürlüğe giren yasa gereği bundan sonra emlak sitelerinde veya emlakçıların camlarına asmış olduğu ilanlarda sözleşme zorunluluğu olduğunu dile getiren Ersöz, “Bu sözleşmeler olmadan sözleşme yapılmadan siteye ilan verilemeyecek. Tabii ki bunun da amacı nedir?  Sahte ilanlara, bir de fiyat kızıştırma olayları var bizim emlak piyasamızda. Yani olmayan emlakları varmış gibi gösterip, ilanlara koyup ta haddinden fazla değerini de göstererek elindeki malını daha yüksek paralara satsın amacıyla, veyahut da daha düşüğe alsınlar diye ‘bu para etmez bu kadar’ gibi sahte ilanlar dolaşıyor sitelerde. Bunların önüne geçmek için bu önceden alınan, bir yıl öncesi alınan bir karardı. Yürürlüğe yeni girdi. Bununla birlikte emlak piyasasında tabii ki çok büyük rahatlama olacak. Artı böyle sahte ilanlar, şimdi ne olacak? Sitelerdeki birçok ilanlar, ilanlar yavaş yavaş düşmeye başlayacak. Herkes ilanları kaldıracak. Çünkü bu tip ilanların tespiti yapıldığında eğer bu ilanın sözleşmesi yoksa 100 bin liraya kadar para cezasına çarptırılacak” dedi

TAŞINMAZINI İLAN ÜZERİNDEN SATMAK İSTEYEN EMLAKÇI İLE SÖZLEŞME İMZALAYACAK

İlan sitelerinde taşınmasını satmak isteyenlerin tek adresinin emlakçılarla sözleşme yapmak olduğunu kaydeden Ersöz, “Şimdi ilan vermek istedikleri zaman bir kişi gidecek emlakçıya, emlakçılara da yetki belgesi varsa. Artık sitelere yetki belgesi isteniyor. Yetki belgesi ile o bilgilerin tamamını girmiş olacak. Siteye girecek ve yayına alacak. Yayına aldıktan sonra yarın öbür gün bunlarla ilgili denetimler başlayacak. Yani bunlarla ilgili şikayet söz konusu olduğu zaman denetimler başlayacak. Denetimler başladığı zaman mesela denetimdeki arkadaşlar vergi dairesinden, il ticaret müdürlüklerinden gelecekler. Geldiklerinde sitede ‘şu ilanım var’ deyip ‘şu ilanının sözleşmesini çıkar’ dediğinde o ilanına ait sözleşme numaraları var zaten. Orada da otomatikman sözleşmeli olarak orada da geçiyorsun. Oradaki bilgiler, oradaki bilgilerle birbirini tutuyorsa problem yok. Tutmadığı zaman sitelere giriş yapılamıyor. Emlakçıda alım satım sözleşmesi dediğimiz sözleşmeler mevcut. Bu sözleşmelerle gidecek bir malı varsa o malını satmak istiyorsa sen de siteye gireceksen karşılıklı bir aylık, iki aylık, üç aylık ne kadarsa karşılıklı anlaşma yapılacak. Bir sözleşmeye dökülecek bunlar. Sözleşmeye döküldükten sonra o süre de yazılacak. Karşılıklı imzaya alınıp bu sözleşmeye istinaden de siteye emlakçı denetimciler ‘senin böyle bir sözleşmen yok, bu ilanı da girmişsin, bu ilan sahte bir ilan, karşı tarafla bir anlaşman da yok, bunu da kanıtlayamadın’ deyip hemen otomatikman 100 bin liraya kadar cezaya tabi tutulacaklar” ifadelerini kullandı. (ÜNSAL YÜCEL)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu