Öz Evren
BölgeGenelGündemKeşanSiyaset

Çakır, 5 bin TL emekli ikramiyesi alamayan ÇKS kayıtlı çiftçi emeklilerini hatırlattı: Çiftçinin rızkıyla oynamayın, adaletli olun!

Öz Evren

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, tarım Bağ-Kur emeklisi çiftçilerin çok büyük bir kısmının, 5.000 lira ikramiyesi alamadığını belirterek, üreten çiftçilere büyük bir haksızlık yapıldığını söyledi. AKP ve MHP oylarıyla kabul edilerek Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kaydı olan çiftçilerin 5 bin TL ikramiye almadığını kaydeden İlçe Başkanı Çakır, “Emekliler içerisinde ayrımcılık yapan 5 bin TL emekli ikramiyesini almaya hak kazanmak, milli piyangonun büyük ikramiyesini kazanmaktan daha zor hale getirilmiştir” dedi.

EMEKLİLER ARASINDA ÇALIŞAN-ÇALIŞMAYAN AYRIMI YAPILDI

Anıl Çakır, Cumhuriyetimizin 100. yılı münasebetiyle çalışmayan emeklilere 5 bin TL ikramiye verilmesinin TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi)’de kabul edildiğini hatırlatarak, “Cumhuriyetimizin 100. yılı münasebetiyle emeklilerimize 5 bin TL ikramiye ödenmesine ilişkin kanun Mecliste kabul edilerek, paralar hesaplara yatırılmaya başlandı ama tüm itirazlarımıza rağmen çalışan-çalışmayan ayrımı yapılarak emeklilerin büyük bir kısmı mağdur edildi. AKP; emeklileri çalışan-çalışmayan diye ayırmak gibi bir garabete imza atmıştır. Kanun maddesinde geçen; “5510 Sayılı Kanun’un 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamına girecek şekilde faaliyette bulunanlar” ibaresi yüzünden esnaf ve çiftçi Bağ-Kur’u emeklileri kapsam dışında bırakıldı” şeklinde konuştu.

ÇKS VE ZİRAAT ODASI KAYITLI ÇİFTÇİLERİMİZ İKRAMİYEDEN MAHRUM BIRAKILDI

Tarım Bağ-kur’lu çiftçilerin de 5 bin TL ikramiye alamadıklarını söyleyen Çakır, açıklamasına şöyle devam etti: “Tarım Bağ-Kur emeklisi çiftçilerin çok büyük bir kısmı, 5 bin TL ikramiyesini alamamıştır. Çünkü emekli çiftçilerimiz, tarımsal faaliyetlerine devam etmektedir ve Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ve Ziraat Odası kayıtları faal durumdadır. SGK sisteminde aktif sigortalı olmadıkları halde, ÇKS ve ziraat odası kayıtları dikkate alınarak 5 bin TL ikramiyeden mahrum bırakılmaları, hatta bu yüzden adeta cezalandırılmaları büyük bir haksızlıktır.”

ÇİFTÇİLERİMİZİN MAĞDURİYETİ BİR AN ÖNCE GİDERİLMELİ

2003 yılından bugüne çiftçi emeklilerinin aylıklarının zaman içerisinde eridiğini kaydeden İlçe Başkanı Anıl Çakır, açıklamasında şu verilere yer verdi: “2003 yılında asgari ücretin 1,5 katından fazla aylık alan çiftçilerin emekli aylıkları zaman içerisinde erimiş asgari ücretin altında kalarak, bugün neredeyse tamamı 7.500 liraya mahkûm edilmişlerdir. Resmi rakamlara göre 65 yaş üzeri yaşlıların yüzde 65’i tarımda istihdam edilmektedir. Yani tarım nüfusunun çok büyük kısmı emeklidir. SGK verilerine göre 2011 yılında 1 milyon 121 bin olan tarım bağ-kuru sigortalısı sayısı bugün 453 bine düşmüştür. Buna karşın emekli sayısı 766 bin kişiye ulaşmıştır. Tarımla uğraşan Türk çiftçisinin %75’i emekli ve bunlar yaşını doldurmuş, ileri yaşlarda ÇKS kaydı var. Yaşamını sürdürmek için çalışmak ve üretmek zorunda. Bu insanların mağduriyetinin bir an önce giderilmesi gerekmektedir.”

ERDOĞAN HANEDANI ÇİFTÇİLERİMİZİN BU İHTİYACINI GÖRMEZDEN GELİYOR

Saray iktidarının çiftçiye nasıl zulmedeceğini şaşırdığını söyleyen Anıl Çakır, “Saray iktidarı çiftçimize nasıl zulmedeceğini şaşırmış durumda. Emekliler içerisinde ayrımcılık yapan 5 bin TL emekli ikramiyesini almaya hak kazanmak, milli piyangonun büyük ikramiyesini kazanmaktan daha zor hale getirilmiştir. Bütün itirazlarımıza karşı AKP ve MHP oylarıyla kabul edilen kanunla çiftçi kayıt sistemine kayıtlı emekli çiftçilerimiz söz konusu ikramiyeden yararlanamıyor. Devleti aile şirketi zanneden Erdoğan hanedanı TÜİK’ in eksik açıkladığı yüzde 60’ın üzerindeki enflasyondan habersiz olsa gerek ki çiftçilerimizin en küçük maddi desteğe ihtiyacı olduğu bu dönemde bu ihtiyacını görmezden geliyor. Söz konusu ikramiye emekli olduğu halde çalışmaya devam eden üreticilerimiz için bir ekstra ödenek anlamı taşımıyor. İktidarın insanlarımızı adeta aşağılayarak sadaka dağıtır bir tavırla verdiği 5 bin TL boğazına kadar borca bakmış çiftçimiz için hayati bir destek özelliği taşıyor” dedi.

ÇALIŞAN EMEKÇİLERİN BU İKRAMİYELERDEN YARARLANAMAMASI ÇOK ACI BİR DURUM

Çakır, hükümete ‘Adaletli olun!’ çağrısında bulunarak, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Emekli, memur, işçi ve çiftçiler mağdur. Medine hurmasıyla, kestane balıyla, manda yoğurduyla beslenme tavsiyeleri veren; ejder meyvesi tüketerek sarayda lüks içinde yaşayan, halktan kopuk zat-ı muhterem, tüm çitçimize 5 bin TL ikramiyeyi bile çok görüyor. Milyonlarca işçi, memur ve Bağ-Kur emeklisi ikramiyelerini beklerken, ileri yaşlarda geçinebilmek için çalışan emekçilerin bu ikramiyelerden yararlanamaması çok acı bir durum. Hükümeti bir an önce bu yanlıştan dönmeye davet ediyorum. Çiftçinin rızkıyla oynamayın, sizin için bunu yapmak çok zor biliyorum ama yine de sesleniyorum: Adaletli olun!” (ERDİN ÖZEK)

Kaymazlar Et

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu