Anasayfa   /    Güncel    /    ÖZEL KEŞAN HASTANESİ GERÇEKLERİ

ÖZEL KEŞAN HASTANESİ GERÇEKLERİ

-

GÜNCEL      21 Nisan 2020 - 00:59     31704     0

ÖZEL KEŞAN HASTANESİ GERÇEKLERİ

Günlerdir Özel Keşan Hastanesi ile ilgili sorular, basın mensuplarına iletiliyor. Bilinen bazı gerçekleri, duyum ve dedikodularının önüne geçmek adına, yazmaya karar verdim. Yazının biraz geç hazır olmasının sebebi ise, vasıflı bir gazete olmamız ve teyit etmediğimiz hiçbir bilgiyi yayınlamama ilkemizdir. Fakat daha fazla beklememesi gereken bazı bilgilere ulaşmış bulunmaktayız. Şu zamana kadar Keşan ve çevre halkına azami titizlikle hizmet veren ve hizmetleriyle bölgede bir marka haline gelmeyi başarmış, Özel Keşan Hastanesi ile ilgili gerçekleri okuyacaksınız.

SALGININ ORTASINDA BİR HASTANE NEDEN HİZMETİNE ARA VERMEK İSTER?

Tam da salgının ortasında bir özel hastane hizmetlerine neden ara vermek ister? 

Birkaç gündür Keşan gündeminde Özel hastanenin neden faaliyetlerine ara verdiği konuşuluyor. Hatta sosyal medyada özel hastanede çalışan doktorlara edilmeyen küfür kalmadı. Önce bu sürüce nasıl gelindiği ile ilgili bilgileri paylaşmak istiyorum. 

PANDEMİ HASTANELERİNİN KAPASİTESİ YETMEZ İSE ÖZEL HASTANELER DEVREYE GİRECEKTİ

Corona salgını Türkiye’de Mart başında görülmeye başlayınca tüm hastaneler ve tedavi merkezleri önlemlerini almaya başladı. Bölgemizde bulunan hastaneler sırasıyla Edirne 1. Murat Devlet Hastanesi, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Uzunköprü ve Keşan Devlet Hastaneleri, pandemi hastanesi olarak ilan edildi. Yani bu hastaneler öncelikle Corona tanılı ve şüpheli hastaları alacak, eğer bu hastanelerin kapasitesi yetmezse, ilimizde bulunan iki özel hastane, yani Edirne Ekol Hastanesi ve Özel Keşan Hastanesi de pandemi hastanesi olacaktı. İlk sevk zinciri böyle kurulmuştu. Teoride oldukça mantıklı olan bu sistem, daha ilk haftadan itibaren aksamaya başladı. Nasıl mı aksadı?

SİSTEM DAHA İLK HAFTADAN NASIL AKSAMAYA BAŞLADI?

Öncelikle il ve ilçede faaliyet gösteren özel hastanelere tarama testi gönderilmediği bilgisine ulaştık. “Siz hastaları yatırın, şüpheli de olsa Corona tedavisine başlayın, daha sonra testleri alın bize gönderin” denildi. Böylelikle, pandemi hastanesi olmayan hastaneler, riskli hastaları kabul etmek zorunda kaldı. Daha ilk haftadan itibaren Edirne’ye sevk zinciri yeterli kurulamadı. Şüpheli, riskli hastalar, pandemi hastanelerine gidemeyince, Özel Hastaneler doğal olarak bu hastalara tıbbi tedaviye başladı. Özel Keşan Hastanesine, Sağlık Bakanlığı’nın yolladığı test kitleri yaklaşık 1 hafta önce gönderilmeye başlandı.

SES KAYDI MESELESİNİN GERÇEĞİ NEYDİ?

Bu arada sosyal medyaya düşen bir ses kaydı ortaya çıktı. İlçemizde bir kamu kuruluşunda çalışan bir görevli hastanede bir temizlik personelinin testlerinin pozitif olduğunu ve Keşan’da 1000 kişiye hastalık bulaştırdığını sosyal medya grubundan paylaştı. Her hastanede olduğu gibi kendi çalışanlarına Corona hastalığını anlatan ve bulaşma yollarına karşı çalışanları bilgilendiren eğitimler Özel Keşan Hastanesi’nde de defalarca tekrarlamasına rağmen bu temizlik görevlisi İstanbul’a yakınını ziyaret etmeye gitmiş ve Umre dönüşü bu yakınıyla bir arada bir gece geçirmişti. Yani Umre teması vardı. Ama bunu çalıştığı hastanesinden gizlemişti. Hastanede ilk değerlendirmesi yapılan ve şüpheli vaka kabul edilerek izolasyona alınan bu temizlik görevlisi ile birlikte yakın temas şüphesiyle 3-4 kişi daha izole edilmişti. Olayın aslı bunla bitmemişti. Bu olayı, bu çalışanın sosyal medyada 1000 kişiye bulaştırdığını yayan kamu görevlisi, özel hastane yönetimince deşifre edileceğini anlayınca, özel hastaneye gelerek defalarca özür dilemesine rağmen, hakkında yasal işlem başlatılmıştı. Ama ilginç olan bu kişinin çalıştığı kurum temsilcisinden tek bir ses çıkmaması, olayın arkasında şüphelerin artmasına sebep olmuştu. Özel hastane pandemi hastanesi olmaması nedeniyle temizlik görevlisi çalışanını Devlet Hastanesi’ne yani pandemi hastanesine gönderdi. Bu kişi ve eşi başarıyla tedavi olup iyileştiler. Ve Hastanede gözlem altındaki diğer kişilerin testleri negatif çıktığı halde, özel hastane yönetimi bu kişileri ücretli izine ve dinlenmeye gönderdi.

İKİ DOKTOR TESTLERİNİN POZİTİF ÇIKMASI SEBEBİYLE TEDAVİYE ALINDI

İlçe devlet hastanesi pandemi hastanesi olması nedeniyle neredeyse sadece Corana hastalarına bakarken, diğer hastalar da mecburen özel hastaneye başvurmak zorunda kaldı. İşte bu dönemde çalışanlarını güvene almak ve gereğinde yer değişikliği yapmak için sınırlı sayıda hekimle hizmet veren özel hastanede, 2 hekim şikayetlerinin başladığı gün istirahate alınarak, kendilerine test yapıldı. İlk testleri negatif olmasına rağmen tekrarlayan testleri pozitif olması nedeniyle, doktorların erken tedavilerine başlandı ve bu durum Sağlık Müdürlüğü ile paylaşılarak, gerekli filyasyon değerlendirmelerine de başlandı.

HASTALIK NASIL YAYILDI?

Bu arada hastalarla ilk kayıt ve çıkış işlemlerini yapan 2 sekreterde de pozitiflik görülmesi üzerine tedavi ve izolasyon uygulaması yapıldı. Bu vakaların artışı nedeniyle, acilen bolca test gönderildi ve taranan bütün çalışanlarda başka pozitiflik tespit edilmedi. İlginç olan ise, bu hastaneye başvuran hastalarının nerdeyse tamamı başka bir sağlık merkezinden tedavi almış ve yeterince iyileşmediği için özel hastaneye başvurmak zorunda kalmışlardı. Bu hastaların yoğunluğu, hastalığın özel hastaneye taşınmasına neden olmuştu. Salgın çıktığında defalarca denetlenen ve nerdeyse Edirne’deki en izole hastane diye bahsedilen bu kurum, Corona vakalarının artışı nedeniyle, deyim yerindeyse topa tutulmaya başlanmıştı. İl pandemi merkezinden, Edirne’deki en yüksek kurum amirliğinden ve yerelde sağlık yöneticilerinden, başlangıçta denetimler sonucu övgü alan bu merkez, artık bir hedef haline gelmişti. Oysa pozitif vakaların özellikle yurt dışı teması ve Umre ilişkileri incelense, bu vakaların hastalığı hem çevrelerine hem de sağlıkçılara yaydığı çok açıktı.

HASTANE ÇARESİZ OLARAK HİZMETİ BİR SÜRELİĞİNE DURDURMAK ZORUNDA KALDI

Hedef haline gelen hastane, faaliyetlerini durdurmaya zorlandı ve bu da yetmiyormuş gibi, kapanmayı kendi istiyormuş gibi açıklama yapmaya zorlandı. Hatta baskı sonucu durum değerlendirmesi yapan hastane yönetimi hekimlerinin görüşüne başvurulmuş ve tüm hekimleri bu dönemde sonuna kadar çalışmayı istediğini belirtmişti. Bu dönemde hastane, hastalardan hiçbir fark almadan çalışmayı ve salgında en ön saflarda savaşmaya devam kararı aldı. Bu karar sonucunda, yönetim kurumu adına İl Sağlık yöneticileriyle görüşmeye gidildi. Ama orada beklenmedik bir baskıyla karşılaşınca, hastane çaresiz olarak hizmeti bir süreliğine durdurmak zorunda kaldı. Bu konuda bir resmi yazı istendiğinde “Ancak siz hizmeti durdurma kararı alırsanız biz de size bu yazıyı verebiliriz” denildi. Verilen yazı yaşanılan süreci hiç de yansıtmamaktaydı. Sonuçta gelen yazı tamamen “Özel hastane bu kararı almış ve biz de uygun gördük” diye özetlenebilir. Üstelik tüm çalışanların, hizmetlerini sonuna kadar sürdürmeye kararlı olduğunu defalarca bildirmesine rağmen.

İşte salgın ortasında bir özel hastane ancak bu koşullarda hizmet vermeye ara verebilir. Özetlemek gerekirse, kapanma kararı hastaneye ait değildir. (GİZEM GÖRÜR)

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ