Anasayfa   /    Güncel    /    Pazaryeri toplantısında arbede yaşandı Helvacıoğlu: “Her ikisini de yapacağız”

Pazaryeri toplantısında arbede yaşandı Helvacıoğlu: “Her ikisini de yapacağız”

-

GÜNCEL      28 Agustos 2019 - 12:59     16180     1

Pazaryeri toplantısında arbede yaşandı Helvacıoğlu: “Her ikisini de yapacağız”

Keşan Belediye Başkanlığı tarafından, mevcut pazaryerinin durumu ve alternatif pazaryeri ile düzenlemeler konularının görüşülmesi için 26 Ağustos 2019 Pazartesi günü düzenlenen toplantı, sonuca ulaşılamadan yaşanan arbedeyle sona ererdi. Toplantının ardından, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında, farklı bir yerde yapılan toplantı sonrasında yapılan açıklamada, her 2 esnaf grubu için pazaryeri çalışması yapılacağı bildirildi.

Saat 19.30’da sıralarında, Keşan Belediyesi Konferans ve Tiyatro Salonu’nda Keşan Belediyesi Medya İletişim Grubu personeli Erdoğan Demir’in sunumunda başlayan toplantıya; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı ve Belediye Meclisi üyeleri, Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan TB (Ticaret Borsası) Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, Keşan'daki esnaf odalarının başkanları ile pazarcı esnafı katıldı.

 

HELVACIOĞLU: "NE YAPARSAK YAPALIM HAREKETLENME OLUYOR"

Toplantının açış konuşmasını Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu yaptı. Pazaryerinin sorun olduğunu, sıkıntı yarattığını hep birlikte gördüklerini dile getirerek sözlerine başlayan Helvacıoğlu, "Mevcut pazaryerinin gerçek amacına ulaşamadığına da şahit olduk. Çok Amaçlı Pazaryeri'nin sadece 10 bin m2 bir alanda olduğunu gördük. Sokaklardan kurtulmamız gerekirken, yine sokaklarda pazar kurulmaya devam ediliyor. Sokaklarda pazar kurulması Keşan’a yakışmıyor. Biz 'pazaryeri yerinde mi kalsın? Pazaryeri taşınsın mı? Keşan’da pazaryeri nerelerde olmalı' araştırmaları yaparken, nerede ne çalışma yapsak bu hemen dışarıya yansıması sebebiyle pazar ve çarşı esnafımızda bir hareketlenme oldu. Bunu da sık gördük. Oysa ben yaptım oldu anlayışıyla yapılan pazaryerinde ne yapacağımızı beraber karar verebilme sözü vermiştik. Bunu her biriniz biliyorsunuz. Ama ne hikmetse maalesef, bir telaş oluyor. Ne yaparsak yapalım bir telaş, bir hareketlenme oluyor. Yanılmalar veya yanıltmalar, 'ekmeğimle oynama', 'pazaryeri kalkacak mı?' ya da 'sana oy verdim' gibi cümlelerle sürekli eleştirildim. Ben ne pazarcı düşmanıyım, ne pazarcı rakibiyim. Belediyem de öyle, şahsım da öyle, beraber hareket edeceğimizi her platformda söyledim." dedi.

 

"BİZİM DE ÇABAMIZI LÜTFEN FARK EDİN"

Pazaryerindeki tüm esnafın daha iyi koşullara sahip pazaryerine sahip olması için mücadele ettiklerini vurgulayan Helvacıoğlu, “Keşan’ı markalaştıracaksak, Keşan’ı ileriye taşıyacaksak,  Keşan’ı Trakya’nın pazarı yapacaksak birlikte çalışmalar yapmalıyız. Siz istemezseniz canınız sağ olsun. Siz kullanacaksınız bu pazaryerini. Ancak beraber hareket etmek için müsaade edin. Çeşitliliğe bir fırsat tanımalıydınız. Tartışmalar oldu, kırılmadım gücenmedim. Siz acele ettiniz. Siz değerli pazarcı esnafımızın daha iyi şartlarda hizmet verebilmesi için bizim de verdiğimiz sosyal çabamızı lütfen fark edin. Bununla birlikte halkımızın da daha yüksek standartta hizmet alması için uğraşıyoruz. Birçok yerden ve yurtdışından Cumartesi günü misafir bekliyoruz. Bu pazaryerinde sıkıntıyı çeken sizlersiniz, yağmur, çamur güneşi siz çekiyorsunuz. Sizin fikirleriniz, yol haritanız bugün bizim için önemli." şeklinde konuştu.

 

“BEDEL ÖDÜYORUZ”

Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi kurulurken İller Bankası’ndan 30 Milyon TL kredi kullanıldığına dikkat çeken Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi; "Bugünün parasıyla burasının bedeli 70 milyon TL. Bugün bu pazaryeri kompleksini kurmaya kalksak 70 Milyon TL’ye mal olacak. İyi ki yapmış mıyız takdir sizin! Sonuçta belediye olarak borçlandık, aslında siz borçlandınız. Pazaryerinin kredi ödemesi olarak şu anda 12 milyon TL daha borcumuz var. Pazaryerinin üzerini kapatmak için malzemeler gelmiş yarısı depoda duruyor, yarısı nerede bilmiyoruz. Pazaryeri projesi bize o dönemde Meclis Üyesi olan Şenol Yalı tarafından anlatıldı. Bize projeyi anlattığında burası kapalı idi. Biz bu konuda toplantılar yapıyoruz, keşke bu pazaryeri yapılırken de bu toplantılar yapılsaydı. Göz göre göre keşke bu binayı yaptırtmasaydık da Çok Amaçlı Pazaryeri gerçek pazaryeri olsaydı. Geçmiş dönemlerde yapılan hataların bedelini hep birlikte ödüyoruz. Bunun CHP’si AK Parti’si yok. Şehrimizin bir vizyonu olacak gerçek bir pazaryerini oluştursaydık keşke. O dönem geride kaldı. Şimdi bundan sonra ne yapacağız bunu konuşmalıyız. Sorunları çözmek için sizlerle ortak hareket etmeliyiz. Yönetim olarak da anlayışımız bu. Saros’a 3 ayda 3 milyon insan geliyor. Ama 3 milyon insandan 30 bin kişi bile Keşan pazarına gelmiyor. Çevre ilçelerden de Keşan pazarına gelmiyor vatandaşlar. Hepimizin derdi pazaryeri Keşan’da kalsın. Kalsın ama düzenli hale getirmemiz gerekiyor."

“BEKLENTİLER BÜYÜKTÜ”

Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nde 11 Şubat 2017’de ilk pazarın kurulduğunu bildiren Başkan Helvacıoğlu, "Pazaryerinde tezgahın ilk açılmasından beri 3 yıl geçmiş. Beklentiler büyüktü, tüm sorunların ortadan kaldırılacağı da vaat edilmişti. Ancak sorunlar yeni pazaryeri ile bitmedi, artarak devam etti. Gerçekleri de konuşmamız lazım. Özellikle kış mevsiminde soğuk ve yağışlı hava, yazın ise sıcak pazarcımızın en büyük sorunu. Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’ndeki pazaryeri 11 bin 250 m2 alana sahip. 2017’den bu yana üstünün kapatılması için verilen sözler bugüne kadar geldi. Pazaryerinde 435 esnafımız var, pazaryeri kompleksi dışında kalan alanda da belediyemize kayıtlı 430 giyim işi ile uğraşan esnafımız var. Toplam 835 esnafımız bulunuyor. 2017’den bu yana tahsil etmemiz gereken rakam 2019 yılı dahil, pazaryeri esnafımızdan 1 milyon 491 bin TL. Tahsil edilen rakam 500 bin TL. 2 yıl geriden geliyoruz. 3 yılda belediyemizin pazaryerinden tahsil edilmesi gereken rakam 1.5 milyon TL. Tahsil edilen rakam ise 500 bin TL. Yani vadesi geçmiş alacaklarımızın olduğunu da bilin. Geçtiğimiz günlerde meydana gelen yangını hafta içi değil de Cumartesi günü olsaydı bu yangın maalesef söndürülemezdi. Yangın çıkan işletmeye geçmiş olsun, hızlı bir şekilde de söndürüldü. Siz pazarda iş olsun diye dua ediyorsunuz ben de sokaklarda kurulan pazar sebebiyle Cumartesi günleri 'Allah’ım bereket versin pazarcılara ama bugün bir şey olmasın' diye 4 aydır dua ediyorum."

 

"EĞER YAPMAZSAM, BU YOLLAR BENİ DE YOLLAR"

Helvacıoğlu, yaptığı bu konuşmanın ardından, pazaryeri ile ilgili olarak hazırlanan 4 projeyi, katılımcılara sundu. Her bir projenin içeriği hakkında bilgilendirmede bulunan Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi'nin kapatıldığı bu projeleri tanıtırken, Keşan'daki araç trafiği ve yolların durumuna da dikkat çekti. Hazırlanan alternatif projeleri tanıtırken, yolların bozukluğuna da değinen Helvacıoğlu, "Eğer yapmazsam, bu yollar beni de yollar." dedi.

 

KOCAMAN: "ÖNCELİĞİN BİZE VERİLMESİNİ İSTİYORUZ"

Mustafa Helvacıoğlu'nun, projeler ile ilgili görselleri sunup bilgi vermesinin ardından, toplantıya katılanlara söz verildi. Toplantının bu bölümünde, ilk olarak Keşan Tuhafiye ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman söz aldı. Belediye Başkanı Helvacıoğlu'nun, eski itfaiyenin olduğu yerde kendilerine bir pazaryeri yapabileceğini söylediğini kaydeden Kocaman, "Madem biz sıkıntılıyız, trafik sorunu bizden kaynaklanıyor, önceliğin bize verilmesini istiyoruz. Sorun biz isek çözümü beraber aramamız lazım. Sokakta kalmak bizim kararımız değil. Şu an biz pazarı sokakta kurma durumundayız. Hiç kimse komşusuyla, dükkan sahibiyle kötü olmaktan memnun değildir. Şartlar gerektiği için orada kararlıyız. Düzenli bir pazaryerinin yapılmasından yanayız. Sokakta kalmak istemiyoruz. 4 metreye 2,5 metre tezgahların bize yeteceğini düşünmüyoruz. İbrahim Aldanmaz Başkan’a yetebilir. Tezgah boyutu yetmediği için İlçe Milli Eğitim binasının olduğu yeri de istiyoruz. Milli Eğitim binasının olduğu yer de katılarak, 2 katlı bir pazaryeri yapılırsa, zaten buna hayır demiyoruz. Haftanın kalan 6 günü de, o alanlar otopark olarak da kullanılabilir." diye konuştu.

 

BAŞOĞLU: "SADECE ÇOK AMAÇLI PAZARYERİ'NİN OLDUĞU YER KONUŞULUYOR"

Toplantıda, daha sonra Keşan Tuhafiye ve Manifaturacılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Başoğlu söz aldı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binasının olduğu alan da dahil edilerek, 2 katlı bir pazaryeri yapılmasının önemine dikkat çeken Başoğlu, şunları söyledi; "Bize bir gün izin verildikten sonra kalan 6 gün otopark olarak da kullanılır. Siz bunu yaptıktan sonra biz yollardan kalkacağız. Buna hiçbir arkadaş da itiraz etmeyecek. 9 metre tezgah açan esnaf orada 5 metreye razı gelecek. Siz çözüm üretmeye çalışıyorsunuz, biz de çözüm için buradayız. Biz buraya geldiğimizden beri sadece Çok Amaçlı Pazaryeri'nin olduğu yer konuşuluyor." 

 

TUHAFİYE VE MANİFATURACILAR ODASI ÜYESİ ESNAF DA ÖNCELİK İSTEDİ

Keşan Tuhafiye ve Manifaturacılar Odası üyesi olan esnaflar da, yollarda tezgah açanların kendileri olduğunu, dolayısıyla bu durumdan kurtulmak için eski itfaiyenin bulunduğu alanda kendilerine bir yer yapılması gerektiğini vurgulayarak, önceliğin bu projede olması gerektiğini savundu.

 

GERGİNLİK OLUŞTU

Keşan Tuhafiye ve Manifaturacılar Odası üyesi olan esnafların bu talebi üzerine, Keşan Belediyesi'nin 10 milyon TL kredi hakkı olduğunu bildiren Helvacıoğlu, "Bu pazaryerini kapatmayalım, orasını mı önce yapalım?" diye sordu. Bu talebin, Keşan Sebze, Bakkal ve Manavlar Esnaf Odası tarafından kabul görmemesinin ardından toplantı bir anda gerildi. İki esnaf odası üyeleri arasında ağız münakaşası yaşanırken, Keşan Sebze, Bakkal ve Manavlar Esnaf Odası Başkanı İbrahim Aldanmaz, toplantıyı terk etti. Aldanmaz'ın ardından, çok sayıda esnaf salonu terk ederken, azalması beklenen gerginlik, daha da yükseldi. İtişmelerin yaşandığı gerginlik sırasında, Mustafa Helvacıoğlu da, gerginliğe neden olan açıklamalarda bulunduğu gerekçesiyle eleştiri yapıldı.

 

BAŞKANDAN"2 TARAFI DA YAPIYORUZ" AÇIKLAMASI GELDİ

Gerginliğin devam ettiği toplantıda, kalabalığa seslenen Helvacıoğlu, hem eski itfaiye, hem de mevcut Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi'ni yapacaklarını söyledi. Mustafa Helvacıoğlu, oda başkanları ile yöneticilerinin araya girmesiyle sakinleşen kalabalığın büyük bir bölümü salondan çıktı. Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu, konuyla ilgili olarak AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal önderliğinde, oda başkanları ile birlikte bir Ankara ziyareti yaparak, çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

“YAPILACAKLARI EN BAŞTA SÖYLESEYDİNİZ, BİZ BU KADAR SORUN YAŞAMAZDIK”

Gerginliğin yatışmasının ardından, salondaki esnaflardan biri, yapılabileceklerin en başta söylenmesi gerektiğini dile getirerek, "Yapılacakları en başta söyleseydiniz, biz bu kadar sorun yaşamazdık. Siz yapılabilecekleri sona bıraktınız. O yüzden şimdi burada kimse kalmadı." şeklinde konuştu.

 

AYNI GECE İKİNCİ TOPLANTI YAPILDI

Buradaki toplantıda sonuca ulaşılamadığı için Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı,  AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP Keşan İlçe Başkanı Hüseyin Zümbül, Keşan Tuhafiye ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman ve yönetim kurulu üyelerinin de katılımıyla, Ağadayı Hotel’de ayrı bir toplantı daha yapıldı. Basına kapalı olarak yaklaşık 45 dakika süren bu toplantının ardından, açıklama yapıldı.

 

HELVACIOĞLU: “MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI İÇİN TAKAS KONUSUNDA GÖRÜŞECEĞİZ”

İlk olarak konuşan Mustafa Helvacıoğlu, pazaryeri çözümü için Ankara ziyareti yapacaklarını aktararak, "Ankara’ya giderek Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Milli Eğitim Müdürlüğü binası için takas konusunda görüşmelerde bulunacağız. Bu ziyarete de ilçe başkanlarımız ve pazarcı esnafımızın oda başkanlarından oluşacak bir heyetle gideceğiz. Milletvekilimiz Fatma Aksal’ın da desteğiyle İller Bankası’nda kredi limitimizin arttırılması için girişimlerde bulunarak, hem mevcut pazaryerimizin üzerinin kapatılması hem de eski itfaiye binamızın bulunduğu alana giyim esnafımız için iki katlı bir pazaryeri yapımı için kredi imkanı yaratmaya çalışacağız." dedi.

 

KOCAMAN: "ANKARA ZİYARETİMİZ OLACAK"

Daha sonra söz alan Kocaman da yapılacak olan iki projenin aynı anda başlama sözünü veren Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu’na teşekkür ederek, “Sayın belediye başkanım ve ilçe başkanlarımızla bir Ankara ziyaretimiz olacak. Ondan sonra bu ziyaretlerde alınacak destekle birlikte bu projelerin yapılabileceğini düşünüyorum.” dedi.

 

KILINÇ: "ESNAFIN DEDİĞİ OLACAK”

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç ise şunları söyledi: “Pazarcı esnafımızın iyi yerlerde güzel bir ortamda hizmet vermesi için gerekli çalışmayı yapmak istiyoruz. Bu toplantıda konuyu çözüme ulaştırdık. Gönül istiyor ki pazaryerimizin üzerini kapatmak. Giyimci esnafımız da yiyecek satan esnafımızda mutlu olsun istiyoruz. Yeni projeler için de Ankara’ya giderek gerekli destek için girişimlerde bulunacağız. Ankara’dan gerekli desteği alacağımıza inanıyorum. Tabi ki pazarcı esnafımızın yanındayız. Esnafımız ne istiyorsa onlar olacak."

Hüseyin Zümbül de Cumhur İttifakı olarak esnafın yanında olduklarını ve Keşan için her şeyin çok güzel olacağını belirtti.

HELVACIOĞLU: "VEKİLİMİZ İLE BİRLİKTE ANKARA ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

Yeniden söz alarak toplantının son konuşmasını yapan Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı; “Keşan Belediyesi olarak sözümüzde aynı yerde duruyoruz. Çok Amaçlı Pazaryeri’nin üstünün kapanması ve eski itfaiye alanında düşündüğümüz ikinci pazaryerini de kot farkını da düşünerek iki katlı pazaryerinin yapılmasını hedefliyoruz. Bu vesileyle orada kot farkını da hesaplayarak yapacağımız iki katlı bir pazaryeri yapmamız halinde, pazaryerinin birincisi gıda pazaryerimiz, mevcut pazaryerinin içinde diğer pazaryerimizi de yollardan ve caddelerden kaldırmak üzere itfaiyenin olduğu alana iki katlı pazaryeri yaparak bu hayalimizi gerçekleştireceğiz. Bunu yapana kadar da pazaryerimiz mevcut yerinde kalacak. 1 hafta ya da 10 gün içinde Milletvekilimiz Fatma Aksal ile birlikte Keşan’ın da kanaat önderleri ile bir Ankara ziyareti gerçekleştireceğiz. Birinci ziyaretimiz Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binasının takası için Milli Eğitim Bakanlığı’na olacak. İkinci ziyaretimiz de kredi limitimizin arttırılabilmesi için İller Bankası sorumlusu Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza olacak. Bu işin olumlu sonuçlanması için elimizden geleni yapacağız. Keşan’ın gündemi 10 senedir pazaryeri. Geçmiş dönemlerde bu toplantıların yapılmaması, pazaryerinin doğru planlanmaması, üzerinin kapatılacağı söylenmesine rağmen kapatılmaması hem pazarcı esnafımızı hem halkımızı mağdur etmiştir. Şimdi gündemimiz tekrar pazaryeri. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla esnafımızın rahatlıkla tezgahını açabileceği, halkımızın konforlu bir şekilde alışveriş yapabileceği, yerli ve yabancı turistin güvenerek gelebileceği, şehrimizin ticari hacmini artıracak çok güzel pazaryerlerine kavuşacağına inanıyoruz."

(GİZEM GÖRÜR)

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

Toplam 1 yorum yapılmış.

TAMER NALBANTLAR
ŞUNU BELİRTEYİMKİ PAZARYERİNİN BİR SORUNU YOK EN MODERN PAZARYERİ YAPSANIZ BİLE PAZARCILARIN MÜŞTERİYE DAVRANIŞI ÇÜRÜK ÇARIK KOYMASI HİLELİ SATIŞ YAPMASI GİYİMDE MAĞAZALARLA AYNI FİYATA VERMESİ ONLAR İÇİN MÜŞTERİSİZLİK OLUR
2 Yıl önce

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ