Anasayfa   /    Siyaset    /    Sarıkeçe’den Helvacıoğlu’na sert cevap: “Fuar fuar dolaşıp, gelin ‘Saros’umuzun içine edin’ diyen ben değilim”

Sarıkeçe’den Helvacıoğlu’na sert cevap: “Fuar fuar dolaşıp, gelin ‘Saros’umuzun içine edin’ diyen ben değilim”

-

SİYASET      24 Temmuz 2019 - 10:52     16163     0

Sarıkeçe’den Helvacıoğlu’na sert cevap: “Fuar fuar dolaşıp, gelin ‘Saros’umuzun içine edin’ diyen ben değilim”

İYİ Parti Keşan İlçe Başkanlığı tarafından, dün, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanlığı binasında, gündemi değerlendirmek amacıyla bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklaması, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe tarafından gerçekleştirildi. Saat 14.00’de başlayan açıklamaya, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, Belediye Meclis Üyeleri Zafer Topçu, Coşkun Lofçalı ve parti üyeleri katıldı. Sarıkeçe’nin gündem konusu, Meral Akşener ziyareti ve sahillerin kiralanması oldu.

24 Temmuz Çarşamba günü İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal’ı ziyaret edeceğini ve Keşan’dan katılmak isteyen vatandaşlar için bugün saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’ndan otobüs kaldırılacağını ifade eden Sarıkeçe, “Genel Bakanımız, Abdullah Başkanı ziyaretinden sonra Dr. Sadık Ahmet’i anma etkinliklerine katılacak. Bu ziyaretinden sonra Bulgaristan’a geçip Naim Süleymanoğlu’nun ailesini, mezarını ziyaret edecek, ziyaretlerini tamamladıktan sonra Kapıkule’den tekrar yurda dönüş yapacak. Biz de bu coşkuyu Keşan kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.” dedi.

“BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLMESİ TARAFTARI DEĞİLİM”

Sahillerin durumu ile ilgili herkesin bir fikri olduğunu ifade eden Sarıkeçe, “Özellikle biz red kararını verdikten sonra herkes bir şeyler söyledi. Bir takım suçlamalar yapıldı. Millet İttifakına bunun sorumlusu gözüyle bakıldı. Sayın Mustafa Helvacıoğlu Ankara ziyaretinden sonra, bizzat şahsımı aradı. Bana ‘çok yoğun bir Ankara ziyareti gerçekleştirdim. Ankara’da çok güzel gelişmeler oldu, bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Yeni bir sayfa açıp, birlikte yönetimi hayata geçireceğiz. İnanıyorum çok güzel şeyler olacak.’ dedi. Bende bu konuşmadan sonra çok mutlu oldum. Bilgilendirdiği için teşekkür ettim. Daha sonra bir bilgilendirme toplantısını icra etmek istediğini, önce Cumhur İttifakı Meclis Üyeleri ve İlçe Başkanlığını, daha sonra Millet İttifakı Meclis Üyeleri ve İlçe Başkanlığı ile görüşeceğini bunu organize edeceğini ve bunun devamını sağlamak istediğini, önemli güncel konularını haftalık, aylık toplantılar halinde masaya yatırıp birlikte çalışma modelinde, sadece meclislerde değil meclis toplantıları öncesinde de güzel şeyler yapıp bir arada çalışacağımızın mesajını verdi. Teşekkür ettik kendisine. Ankara ziyaretinden sonra bizimle görüştüğünde işin içinin tamamen boş olduğunu sadece ve sadece sahillerle ilgili bize bu yerlerin kiralanması ile ilgili yetki yönümüze sunduğunu gördüm. Ankara’da bir sürü görüşme olmuş, lakin sadece elde avuçta sahillerin apar topar kiralanması var. Bize bunu çok iyi anlatamadığına inanıyorum. Bunu bize gerçekten iyi anlatsaydı, bizim meclis toplantısına gidene kadar kafalarımız karışık olmazdı. Meclise gittiğimizde bu işte bir sıkıntı olduğunu düşündük. Keşan’ın geleceği ile ilgili konularda risk almama taraftarıydım. Saros’u babamızın malı olarak görmüyorum, Saros bize mirastır. Bizden önce insanlar nasıl orada yatıp kalkıp, yüzmüş, oranın güzelliklerinden faydalanmış ise bizden sonraki neslin de oradan aynı şekilde yararlanması taraftarıydım. Birilerine peşkeş çekilmesi taraftarı değilim.” dedi.

“BU İŞ BU KADAR UCUZ DEĞİL”

Toplantıların ayrı ayrı yapıldığını, birlikte olmadıklarını söyleyen Sarıkeçe, sözlerine şöyle devam etti: “Bana çok mantıksız geliyor, siz bunları diğer STK’larla, Keşan’ın önde gelen diğer kuruluşlarıyla masaya yatırmadan, net olarak ne olacağını bilmediğimiz şeylere yetki istiyorsunuz. Hangi tarihte ne çıkacak, kime çıkacak, nasıl çıkacak? Tarihi belli olmayan şeye evet dememizi istiyorsunuz. Biz bu şartlara hayır deyince insanlara işin suçlusu bunlardır diyorsunuz. Bu iş bu kadar ucuz değil. Samimi olsaydınız bizi ayrı ayrı toplamazdınız. Neden bizi aynı zamanda almadınız? Neden Millet ittifakı ayrı, Cumhur İttifakı ile ayrı toplanıyorsunuz? Bir şeyleri mi saklıyorsunuz yoksa birileri bu işe talip olmuş, önceden bu işi bulup kırmışlar, bize evet demesi mi kalıyor? Kalanın adı Ahmet, Mehmet olmuş ya da dışarıdan gelmiş, ne fark eder ki? Sonuç olarak sahillerin, bölge insanının birileri tarafından işletilmesi yani halka ait olan sahillerin halkın elinden alınarak ücretli hale döndürülmesi yanlış. Bizler İYİ Parti olarak, laf olsun diye muhalefet yapmak istemiyoruz. CHP’li arkadaşlarımızın tersine de düşüneceğimiz zamanlar olur, yeter ki gerçekten inanalım. Bu işte bir anormallik var. Bu güne kadar onların her evet dediğine bizlerin evet dediği mantığı yok. Aramızda çok iyi kararlar alıp çok iyi uygulayacak kapasitede insanlar var. İlk meclis toplantısında da basın toplantısında da söyledik. Kimsenin evet ya da hayır demesine bakarak evet demiyoruz, tamamen kişisel tercihimiz.”

“BU TALANI BAŞLATAN HANGİ HÜKÜMET, HANGİ İKTİDAR?”

Saros’un düzensizliğini çözmek için birlikte hareket etmek istediklerini vurgulayan Sarıkeçe, şunları söyledi: “Madem iktidarsınız, madem iktidar belediyeciliğinden bahsediyorsunuz, madem samimisiniz, buyurun birlikte hareket edelim. Sahillerdeki düzeni hep beraber kaldıralım. Bu düzensizliği, bu başıbozukluğu hep beraber kaldıralım. Ankara yollarına birlikte düşelim. Bu güne kadar talan edilmiş yerleri geri kazanalım veya bir düzene sokana kadar birlikte mücadele edelim. Erikli’nin tatil beldesi olduğunu insanlara anlatalım. Böyle bir yerde 20 bin TL gibi fahiş fiyatları konuşmanın nasıl bir mantığı olur. Burada bir samimiyetsizlik görüyorum, kaldı ki bu talanı başlatan hangi hükümet, hangi iktidar? Burada CHP, İYİ Parti’yi suçlamaktan ziyade bu kadar keşmekeşi Saros’a getiren kim? CHP ve İYİ Parti değil. Biz Saros’un kuzeyindeyiz, güneyinde Saros devam ediyor. Burada böyle bir talan var mı görüyor musunuz? Orada turizm adı altına birilerine peşkeş çekmeleri görüyor musunuz? Ben görmüyorum, insanlar gayet mutlu yaşıyorlar. Çünkü orası da tatil beldesi. Bugün bu işlerin buraya gelmesine sebep, en az hükümet kadar kendisidir. Fuar fuar dolaşıp, gelin ‘Saros’umuzun içine edin’ deyip bir çanta da pirinci elinde tutuşturan ben değilim. O yüzden arkadaşlara aynen iade ediyorum.”

Sarıkeçe aynı zamanda, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar’ın 24 Temmuz’un “Dr. Sadık Ahmet ve Batı Trakya Türkleri Anma Günü” olarak anılmasının meclise sunduğu tekliften dolayı teşekkür ederek Meclis’ten de geçeceğini umut ettiklerini dile getirdi.

“BİR SÜRÜ YAPILACAK İŞLER VARKEN GEREKSİZ GÜNDEMLER YAPARAK İNSANLARI BİRBİRİNE DÜŞÜRÜP BURALARA GETİRMENİN BİR MANTIĞI YOK”

Sahillerin durumundan ziyade esas değinmek istediği konunun özellikle pazar esnafının sorunları olduğunu belirten Sarıkeçe, sözlerini şöyle sonlandırdı: Bizim burada yaz dediğimiz kısa bir süre. Kış mevsimi gelecek. Maalesef kış mevsimi de yüzünü gösterecek, gerek yağmur, gerekse soğuk. Mevcut pazaryerinin kapatılması ve manifaturacılar konfeksiyoncular esnafının durumunun birkaç ay sonra ivedilikle, Eylül ayını beklemeden olağanüstü toplanıp gündemde konuşulmalı. Saros’u da çok önemsiyorum ama Saros’tan daha önemli, yola çıkarken insanlara verilen vaatler vardı. Bir tanesinin pazaryerinin üzerinin kapatılmasıydı. Bunun hali hazırda gerçekleşmemesini eleştiri anlamında söylemiyorum, orada binlerce insan, binlerce esnaf var. Gelin daha ciddi konulara kafa yoralım. Oradaki esnafın sözlerini dikkate alıp bu konu ile ilgili çalışmalar başlatalım. Eski itfaiyenin bulunduğu alanın üzerinin kapatılmasını istiyor. Bana göre de çok mantıklı. Her iki tarafında aynı anda başlayıp, kış sezonuna hazır hale gelmesi bizlerin en büyük isteği. Çünkü bizler işimizi bir saatte halledebiliyoruz. Pazara çıkmasak ta manava ya da pazara gidiyoruz ama o insanlar o hizmeti vermek zorunda. Pazarcıların kaderi bu. Bu konu ile ilgili Sayın Helvacıoğlu’nu boş gündemler yaratıp ortamı germektense bu konu ile ilgili bir an önce neler yapabiliriz onlara bakmalıyız. Keşan Belediyesinin bu işleri süratle bitirmesinde yardımcı olacak çözümler bulmak için bizde elimizden gelen yardımı yapalım. Ama bizler Keşan’ın gerçek sorunlarına yollarına, kaldırımlarına yani yapmasına söz verip de yapamadıklarımızı bir an önce hayata geçirelim. Çünkü Eylül, Ekim ayından sonra kelimelerini değiştirecekler, inandırıcılığı kalmayacak. Kalmadığı zamanda bende burada yaşayan biri olarak üzülürüm. Yazık günah, bir sürü yapılacak işler varken gereksiz gündemler yaparak insanları birbirine düşürüp buralara getirmenin bir mantığı yok.”

(GİZEM GÖRÜR)

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ