Anasayfa   /    Siyaset    /    Yönetim, halkın sorularını yanıtladı

Yönetim, halkın sorularını yanıtladı

-

SİYASET      27 Temmuz 2019 - 10:23     15533     0

Yönetim, halkın sorularını yanıtladı

Keşan Online tarafından, dün düzenlenen "Halk Buluşması" programının canlı yayın konuğu olan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı ve Keşan Belediye Meclisi'nin AK Parti'li Üyesi Nehir Gergin, 116 günlük çalışmalar hakkında bilgiler verirken, yayına katılanlar, merak ettikleri soruları Helvacıoğlu beraberindekilere yöneltti.

Saat 15.00 sıralarında, Şapçı Prestige Hotel'de başlayan ve www.kesanonline.com adresi ile https://www.facebook.com/kesanonline/ facebook sayfasından yayınlanan canlı yayına konuk olarak; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı ve Keşan Belediye Meclisi'nin AK Parti'li Üyesi Nehir Gergin, izleyici olarak ise AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, Belediye Meclisi'nin bazı üyeleri, bazı esnaf odası başkanları, bazı STK ve siyasi partilerin temsilcileri vatandaşlar ve basın mensupları katıldı. Moderatörlüğünü, Keşan FM Yayın Sorumlusu Buket Birsen Çayır'ın yaptığı program, Helvacıoğlu'nun, programı düzenleyenlere teşekkür etmesi ve tüm katılımcılara "hoş geldiniz" demesiyle başladı. Daha sonra söz alan Çayır, Keşan Online olarak gündeme dair haberler yaptıklarını ve bu anlamda, teknolojiye de ayak uydurarak yayınlarını sürdürdüklerini söyledi. Program davetini kırmadıkları için Helvacıoğlu ile beraberindeki Balcı ve Gergin'e de teşekkür eden Buket Birsek Çayır, katılım gösterenlere de ayrıca teşekkür etti.

HELVACIOĞLU: “ANKETLERDE HALKIMIZ MEMNUN GÖRÜNÜYOR”

Program, Keşan Online tarafından yapılan ve vatandaşların Mustafa Helvacıoğlu'na yönelttiği sorulardan oluşan 10 dakikalık sokak röportajları videosunun izletilmesiyle başladı. Vatandaşların bu videoda yönelttiği sorularda, öğrencilerin sosyal aktivite alanlarının arttırılması, uzun minibüs yolculukları, Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde düzenleme yapılası, Erikli’nin çevre temizliği, trafik düzenlemesi, imar, yollar, parkomatlar, ihaleler, su faturaları, belediyenin sosyal medya kullanımı, pazaryeri ve çarşı esnafının dile getirdiği mağduriyetler sorulduğu videoyu izleyen Mustafa Helvacıoğlu, öncelikle, canlı yayında, vatandaşlara, 116 günlük görev süresinde neler yaptıklarını anlatacaklarını ifade ederek, "Ne mutlu ki ilkleri yaşıyoruz. Bu ilklerin içinde böyle bir program da var. 110. günde halkın karşısına ne yapacağımızı ne şekilde yapacağımızı, niyetimizi, amaçlarımızı, aynı şeyin arkasında durduğumuzu paylaşacağız. Keşan bizim. Videoda bir teyzemiz 'eskiye alıştık' dedi. Keşan kasaba kültüründen kurtulacaksa değişim sancılı olacak. Parkımız bahçemiz yollarımız, Keşan’a göre terzilik yapacaksak sancılı olacak. 100 gündür iyi bir belediyecilik olması için ekibimizle ne olacağımız değil, ne yapacağımız önemli. O kadar acele ediliyor ki ağzımdan 'yıkıldı' kelimesi çıkmadan 'burası yıkılıyor' deniyor. Öyle feryatlar yapılıyor ki kimin ayağına bassak onun canı yanıyor. Ama yaptığımız anketlerde halkımız memnun görünüyor. Keşan 40 yıldır aynı. Keşan değişecekse inanın çok tartışmalar yapacağız. Fakat çok insan mutlu olacak. Trafik Keşan'ı kaldırmıyor. 22 dakikada adliyeye giderken şimdi 9 dakikada gidiliyor. Henüz yüzde 8 uygulamayla başladık. 100'de 100'e gelince daha da hızlanacak. Trafik Komisyonu'nda herkes var. Hep birlikte konuşuyoruz ama ne hikmetse belediyeye mal oluyor. Ortak akılla çalışan bir Keşan'ı oluşturmak istiyoruz. Her türlü çalışmalarımızı beraber yapacağız. Projeler hazırlanıyor." dedi.

“KANUNA NASIL KARŞI ÇIKABİLİR, İSYAN EDEBİLİRİZ”

Pazaryeri ile ilgili 3 projenin olduğunu ve bu konuda sabırlı davranılması gerektiğine dikkat çeken Helvacıoğlu, "Oturup konuşalım. Yerinde mi kalacak, Atakent'teki 13 dönümlük yere mi yoksa Askeri Kantin'in arkasındaki yere mi taşınacak, bunlar projeler. Bunların tartışmalarını birlikte yapmalıyız. Sanki 2 yıl olmuş gibi acele eden arkadaşlarıma sabırlar diliyorum. Beraber yapacağız. Yalnız yapmayacağız. Eski Köy Garajı'nın Cumhuriyet Meydanı olacağını hep birlikte söyledik. Bizleri seçenlere sorumluyuz. Acele etmesinler. Bir deprem olsa başımıza yıkılacak. Sorumlusu biz olacağız. Eleştirilere açığız, kızmadık ve kızmayacağız. Sadece 50 kişiden değil tüm kamuoyundan sorumluyuz. Herkesin huzurunda hesap vermeye hazırız. Canla başla çalışacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bize kimse onun-bunun adamı diyemeyecek. Zaten bağrışmalar da bu yüzden oluyor. 10 bin gündür alışkanlıklar aynı. Yeni bir dünya geliyor. Keşan küme düşmüş. Bunu herkes biliyor. Köy minibüsü ya da Malkara minibüsü istediği yerde duramaz. Kuralları çiğnerse vebalini kimse çekemez. Kanuna nasıl karşı çıkabilir, isyan edebiliriz. 2012 yılında Keşan'da alınmış ve trafiği rahatlatan bir kural. İhaleler konusunda ise canlı yayınlıyoruz. Herkese yetişilemeyebiliriz. Ben artık Keşan Belediye Başkanıyım. O yüzden 'onu mu, bunu mu koruyor. O görüşten mi olmalıyız' diye bir şey yok. Bugün seçim olsa ilk önce kendi partim kızar belki. Belediyede siyaset biter, hizmet dönemi başlar. Ben Cumhur İttifakı ile seçildim. Ama sizlerin karşısında herkesin başkanıyım. İller Bankası'na 20, Dünya Bankasına 50 km. yol projemizi teslim ettik. Ciddi ekonomik sorunları olan bir belediye aldık. 300 bin TL para toplayamadığımızı, 25 milyon alacağımız olduğunu halkımız bilmeli. Halkımızın parasını bir başkasına yedirmeyiz. Keşan Belediyesi herkesin kurumu. Kaderimle yola çıktım, ecelimle yürürüm. Kefeni giymişiz. Neler yaşadığımızı bir biz bir Allah biliyor. 4 ayda görüştüğümüz 32 bin kişiden 2 bini sorun iletti." diye konuştu.

KATILIMCILAR SORULARINI YÖNELTTİ

Eski Köy Garajı esnaflarından Sefa Özcan, yıkılacağı söylenen Eski Köy Garajı'nın ne zaman yıkılacağı ile ilgili Helvacıoğlu'ndan tarih istedi. Mustafa Helvacıoğlu, net tarih paylaşamayacağını ifade ederek, "Eski Köy Garajı esnafı ile bayram sonrası bir toplantı yapacağız. Yaptığımız çalışmanın sonucu çıkmalı. Halkımıza Cumhuriyet Meydanı yapma sözümüz var. Ancak yarın yıkacağız diyemem. Verileri meclisimiz ile konuşup sonuca varacağız. Yıkılacak ama zamana birlikte karar vereceğiz." dedi.

"KEŞAN'DA HİÇBİR YOL KAPANMAYACAK"

Vatandaş Mehmet Sorgut'un yüksekokul bahçelerinde bank olmaması, kaldırımlar ve Devlet Hastanesi'ne giden yoldaki Ferhat Ağa Köprüsü'nün yapımıyla ilgili sorusuna cevap veren Helvacıoğlu, "Yüksekokuldaki öğrencilerimiz ile bir çalışma hazırlıyoruz. 500 bank için hazırlık yapıyoruz. 20 Mayıs'ta parkomat bitiyor. Çarşı merkezini o zaman yapacağız. Kaldırımlar genişleyecek yol tek şeride düşecek. Keşan'da hiçbir yol kapanmayacak. Biz her yerde durmaya alışmışız. Böyle bir şey olmayacak. Trafik alışkanlıklarımızdan da vazgeçeceğiz. Ferhat Ağa Köprüsü'nde çivi çakamıyoruz. Anıtlar Kurulu'ndan izin almamız gerekiyor. Köprünün yanından bir yol yapılsın diye düşündük, o da 3 milyon TL tutuyormuş. Yapılmışken 2 şeritli yapılması uygun görüldü. Tabelalar ile önlem alacağız. Geçici çözüm bu. Gelecekte de yan yol yapacağız. Hastanenin yanındaki arsa inşaata başlarsa onun imar yapısını değiştirirse ne yapabiliriz bakacağız." diye konuştu.

YILMAZ: "KEŞAN TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI NEREDE?"

Canlı yayını izleyenler arasında bulunan esnaflardan Yavuz Yılmaz, esnaflar adına konuştuğunu belirtirken, 61 eleman çalıştıran bir işletmenin sahibi olduğunu bildirerek, "Keşan'ımız çok merkezi bir yerde. Bankalar, hastaneler, esnaflar, pazarcılar olsun geniş kapsamlı olmalıyız. Çevre kasaba ve köylerden müşteri alıyoruz. Minibüs güzergahı değiştiğinden beri 50 yaş üstü müşterilerimiz poşetleri taşıyamamaktan şikayetçi. Minibüsler poşetleri almakta nazlanıyorlar. Başkanımızın sözlerinden 'Keşan’daki trafiği kaldıralım' dediğini anlıyorum. Köy Garajı yıkılacak dediniz. Bizim yeterince meydanımız yok mu? Siz ticaretle ilgilenmiyorsunuz. Ben size çalıştığımda ticareti bilen biri gelsin dedim ama şuan her şey yerle bir, seyyar satıcılar Keşan'ın göbeğinde. Eski belediye yıkılacak mı? Peki  yerine ne yapılacak? Pazaryeri yıkılacak mı esnaflar ne olacak? Esnaflara servis için izin verilecek mi? Verin imar 6 katlı otopark yapayım. Zincir marketler yapılmaya devam edilecek mi? Bakkalımız kalmadı. Eski itfaiyenin eski hastanenin yerleri ne olacak? Hastane taşınınca trafik azaldı. 61 tane sigortalı adam çalıştırıyorum ve benim adamlarım Devlet Hastanesi'nde işlem yapamıyor. Yeni Devlet Hastanesi'nde bir kalp ünitesi neden kurdurmuyoruz belediye olarak? Bu işi devraldığınızda belediyenin borcu açıklandı mı? Personel sayısı, geliri gideri nedir? Başkanımız 'esnaftan alacağımız var' dedi. 70 lira için evine icra giden olduğunu duydum. Borcu olanlar belediye olarak yapılandırmaya neden gidilmiyor? Ödeme planı çıkarılsın. Ödeme yapılmıyorsa o zaman gereken yapılsın. Ayrıca, 40 yıldır Keşan Ticaret ve Sanayi Odası'na aidat ödüyorum. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı nerede? Bakkalcılar Odası nerde? Birçok aidat ödüyoruz ama Keşan Ticaret ve Sanayi Odası bir ambulans bile almıyor." şeklinde konuştu.

BALCI: "KEŞAN’DA YAŞAYAN HİÇ KİMSEYİ İCRAYA VERMEDİK"

Bu sorular üzerine söz alan Helvacıoğlu, Keşan TSO Başkanı'nın toplantıya çağırılıp çağırılmadığını bilmediğini, kendilerinin de misafir durumda olduğunu ve bu sorunun programı hazırlayanlara sorulması gerektiğini iletti. Programı hazırlayanlar da Keşan TSO'nun davet edildiği bilgisini verdi. Borçluların icraya verildiği iddiaları üzerine söz alan Yakup Balcı da, "Keşan Belediyesi'nin Mali Hizmetlerden Sorumlu Başkan Yardımcısıyım ve 116 gündür görevdeyiz. Keşan’da yaşayan halkın 1 tanesinde icralık bir durum yok. Alacak isteme kağıdı ile icraya vermek demek yanlış. Keşan’da yaşayan hiç kimseyi şimdiye kadar icraya vermedik. 27 milyon TL'ye yakın alacak var. 12 milyon TL'si su, 5.5 milyon TL'si kira, diğerleri de ceza alacakları. Kronik hale gelmiş kira alacaklarına ihtar çektik. 20-25 kişi aradı. Herkese 7 gün süre tanıdık. Bu bir davettir. Herkes ticaret yapıyor. Böyle bir olay yok. Suya zam yapmak için 25 meclis üyesinin el kaldırması gerekiyor. Belli kesimlerde, belli borçlarla ilgili su kesimleri yapılıyor. Hiç kimseyi göz ardı etmiyoruz. Bana bile borç için yazı geldi. Herkese eşit mesafedeyiz. Vatandaşa 7 gün içinde gelin masaya oturalım diyoruz. Biz sadece kendi içimizde bir yapı oluşturarak kendimize bir yol haritası çizelim dedik. Keşan Belediyesi hiç kimseyi icraya vermedi." cevabını verdi.

“BEN NE BİLEYİM BANKADA 1MİLYON TL'Sİ OLDUĞUNU?”

Helvacıoğlu, yayının devamında söz alan Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Odası Başkanı Hüseyin Erkan, KKSS (Keşan Küçük Sanayi Sitesi)'nin yolları ve bu anlamda belediyeye ödenen vergiler ile ilgili sorduğu soruyu da şöyle yanıtladı; "Tabela Vergisi'ni sadece Keşan Belediyesi almıyor. Emlak Vergisi de bu şekilde. Önümüzdeki dönemde indirim sözümüz var ya da enflasyona göre yükseltmeme gibi durum yapabiliriz. Sanayi Sitesi yönetimi ile toplantı yaptık. Salim Şevik’e 'asfaltın sıvısını al' dedik tamam dedi. Ben ne bileyim bankada 1milyon TL'si olduğunu. Sanayinin acil iyileştirilmesi lazım. Karayollarına yan yollar ile ilgili proje hazırlatıyoruz. Sanayinin üstündeki çift şeritli yolu 9 Ağustos’ta ihaleye çıkaracağız. Yolu yaparken sanayinin, esnafın parasından destek olun dedik. Para vereceğim dedi. Şimdi belediye yaparsa 5 yıl içinde sözümüz var. Ancak hemen yarın yapamayız. 6 dönemdir bu Keşan yönetildi böyle bir toplantı bile olmadı. İstişare yaparak gideceğiz. Niye seni çağırmadılar toplantıya? Kulaktan duymayla bu işler yürümez. Önce hep birlikte masaya beraber oturacağız. Keşan’ın beklentisine hedef koyduk. Geçmiş dönemden fazla çalışıyoruz. Ama kamuoyu fark etmiyor. Bizden beklentiler çok. Gündemdeyiz diye hep belediye. Belediye değil beraber. Amerika'yı yeniden keşfetmiyoruz. Biz sorunları biliyoruz."

KOCAMAN: "BAŞKANIMIZ KENDİSİNE YAKIŞMAYAN ÜSLUPLA CEVAP VERDİ"

Toplantıda, pazaryerinin başka bir yere taşınması halinde esnafın bu durumdan nasıl etkileneceği ve pazaryerinin taşınmasının bir gereklilik olup olmadığını sorusunun ardından söz alan Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman, "Esnafı ziyaret ettiğimizde, esnaflarımızdan gelen sorulara belediye başkanımızın cevap vermesi için açıklama yaptık ve kendisi sert bir dille yanıt verdi. Bu projelerden haberimiz var. Ancak işleyişini bilmediğimiz için bize sürekli soru soran esnafın istediği cevap için kendisine soru sorduk. Belediye Başkanımız kendisine yakışmayan üslupla bize cevap verdi. Ben bunu şahsım için değil, esnafımız için istedim. Pazaryeri ile ilgili hata tekrarlanmasın diye bunu sorma gereği duydum. Pazaryeri ve çarşı esnafını birbirinden koparmayalım. Biz esnaflar olarak kesinlikle çarşıda kalmasından yanayız." dedi.

Canlı yayında sürenin kısalması nedeniyle soruların alınmasına ve daha sonra soruların cevaplandırılması talep edildi.

AYDEMİR: “AÇILIŞINIZI NEYLE YAPACAKSINIZ? MİLLİ EĞİTİM İLE Mİ YAPACAKSINIZ?”

Toplantının bu bölümünde söz alan Keşan Engellileri Koruma Derneği Genel Sekreteri Sedat Aydemir, mevcut belediye yönetiminin engellilere karşı samimi olmadığını savunarak, şunları söyledi; "Engelli plajı açmaya gidilecek ama bize hiç bir şey sorulmadı. Biz engelli değil miyiz? Bir engelli plajında duşları, kabinleri, yemek yerleri ve yürüme bariyerleri birbirine yakın olacak. Açılışınızı neyle yapacaksınız? Milli Eğitim ile mi yapacaksınız? Okullar ile mi yapacaksınız? Engelli Komisyonu kuruldu devamı gelmedi. Periyodik olarak devam edeceği söylendi. Asfalt ihalesi yapıyorsunuz, olayın özneleri engellilerdir. Engelliler için, kaldırımların yüksekliğini sordunuz mu firmaya? Şimdi engellilerin taşıma sorunu var. Minibüsçü kardeşlerimizi çağırıp 'Bu arkadaşları neden ücretsiz taşımıyorsunuz' diye sorabilirdiniz. Ayrıca Engelli Rehabilitasyon Merkezi'nin artık netleşmesi lazım." dedi. Keşan

Anafartalarspor Başkanı Salih Kirezci de Keşan'daki amatör spor kulüplerinin desteklenmesi ve bu anlamda tesisleşmeye dikkat çekti.

İŞLEK: “İLKOKUL SORUNUMUZ ÜST SEVİYEDE”

Yukarı Zaferiye Mahallesi Muhtarı Nedim İşlek de, mahalle çalışmalarında belediyeden yardım talep ettiklerini belirterek, şunları söyledi; "Yukarı Zaferiye Mahallesi'nde araç parkları sorunları ve altyapı sorunlarımız var. Yağmur Suyu Projesi tamamlanmadı. Asfalt yapılmadan tadilatın yapılmasını istiyoruz. İlkokul sorunumuz üst seviyede. Safiye Erol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ya da eski hastane binası bu sorunu gidermesine yardımcı olabilir. Bu konuda bir çözüm için yardım talep ediyoruz."

SÖNMEZ: "KUMSALLARIN KİRAYA VERİLMESİNİ YASAL BULMUYORUM"

Keşan Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Emine Sönmez ise, yapılan trafik düzenlemesinin ve yaya geçitlerinde yapılan çalışmaların son derece faydalı olduğunu dile getirerek, Keşan Belediyesi'ne teşekkür etti. Erikli Sahili'nde ise büyük sorunların olduğunu aktaran Sönmez, kumsalların kiraya verilmesinin yasal olduğuna inanmadığını, rant için sahillerin parçalanmasına karşı olduğunu dile getirirken, Engelsiz Yaşam Merkezi ile ilgili bir gelişme olup olmadığını sordu. Daha sonra söz alan Keşan Eğitim Dayanışma Federasyonu Başkanı Hasret Dinç, Huzurevi ve istihdam ile ilgili yapılan çalışmaların durumu hakkında soru yöneltti.

GERGİN: "PAZARYERİ İLE İLGİLİ ALINAN BİR KARAR YOK"

Soruların ardından söz alan Nehir Gergin, pazaryeri ile ilgili olarak Hasan Kocaman'ın da içerisinde olduğu bir ortamda sohbet yapıldığını dile getirerek, "Bu toplantıda fikir belirtildi. Sayın Başkanım daha sonra o günkü konuştuklarımız sanki konuluşmamışçasına açıklama yaptı ve bilgi kirliliği oldu. Pazaryeri ile ilgili alınan bir karar yok. Tarafların hepsi dinlenip karar verilecek. Pazaryerinin üstü kapatılması bir seçenek olup başka seçenekler de var. Mantık olarak baktığımızda herkesin aklına başka bir yer yatabilir. Kantin arkası ya da eski itfaiye önerileri gelebilir. Kıymetli olan bu öneriler hakkında verilen bir karar şimdiye kadar yok. Şuan hiçbir çalışma yapmamışken, kendi aramızda konuşmuşken, belediye dışına çıkarılıp halk ile karşı karşıya çıkarılmamız hoş değil. Pazaryeri ve çarşı esnafına zarar vermek akla aykırıdır. Neden yüzlerce esnafı karşımıza alalım? Şuanda pazaryeri konusunda havanda su dövüyoruz. Alınan bir karar yok çünkü. Esnaf kapatılsın derse sorun yok. Derdimiz pazarcı esnafı ve çevredeki insanlara daha güzel bir yer kazandırmak. Mevcut yerde ısıtma, soğutma, hamile vatandaşlara, engelli vatandaşlara hizmet sunma gibi bir olanağımız yok. Engelli rampası olmayan pazaryerine nasıl izin verildi bilmiyoruz. Üstünün kapatılma konusunu sadece seçenek olarak konuştuk. Öncelik vermedik. Görsellerin hazırlanması için çalışma başlatacaktık ki halkın yanlış yönlendirilmesi konusunda muzdaripiz. Pazaryeri esnafı, bulunduğu yerde devam etmek istiyorsa hiç sorun yok. Bir firma gelir üstünü kapatır gider ve biz de rahat oluruz. Pazaryeri konusu çok detaylı bir konu. 20-30 yıl sonrasına karar vereceğimiz bilinmeli. Doğrusu yanlışı konuşulsun. Ben de Engelli Komisyonu'ndayım. Volkan Erkan da komisyonda. Engelli Plajı konusu daha da iyi hale gelir. En azından başlamış olduk. 10 bin günde yapılamayan şeylerin 116 günde yapılmasını beklemek siyasi kaygı güdüldüğünü düşündürüyor. Spor kulüplerimize geldiğimizde, 12 amatör kulüp var. Tamamına belediye olarak maddi yardım yapamayız. Geçen belediye yönetiminden olan kaynak ile bizim elimizdeki kaynak arasında farklılık yok. Keşan'ı geçmiş dönem belediye yönetiminin bütçesi ile yönetiyoruz şuan. Bazı kulüplerimize tahsis edilmiş alanlardan daha fazla gelir elde etmenizi tavsiye ederim." cevaplarını verdi.

HELVACIOĞLU: "KOCAMAN VE DİĞER PAZARCI DOSTLARIMIZ ENDİŞE ETMESİNLER"

Daha sonra söz alan Mustafa Helvacıoğlu, pazaryeri konusunda derslerine çalıştıklarını vurgulayarak, "Kocaman ve diğer pazarcı dostlarımız endişe etmesinler. Biz vizyonumuzu ortaya koyuyoruz. Keşan’ın yeni başarılara ihtiyacı var. Yeni pazaryerine ihtiyacımız var. Değişim yaşayalım istedik. Keşan’ın üstünü kapatamazsınız. Geçmiş 10 bin günün maliyeti 100 güne mal edilemez. Elde bu kadar ekmek-köfte var. 10 yılda yapılamayanları yaptık. Engelliler ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Engellilere temizlik kampanyasına başladık. En çok teşekkürü engelli vatandaşlarımızdan almalıyız. Yönetim samimiyetsiz derseniz, ‘Hadi oradan’ derler adama. Huzurevi konusunda Uzunköprü Edirne'nin kotasını doldurmuş. Boşaltılan DSİ’nin orasını Orman İşletme Müdürlüğü ve biz istiyoruz. OSB konusunda ise ÇED Raporu bitmek üzere. 22 kurum olunca bakanlıklar arasında hızlandırmaya çalışıyoruz. Orada iş sahaları açılacak. İyilik Sağlık Eğitim Vakfı konusunda Kaymakam Bey'in önderliğinde bu vakfı kurmak istiyoruz. Kurban derilerini bu vakfa verebilecek ve böylece bazı sorunları çözebileceğiz inşallah. O yüzden şehrin vakfı olsun dedik. Bu vakıf güven versin dedik. Muhtarlar da olacak vakıfın yönetiminde. Eriklide 4 Ağustos'ta genel kurul var. Erikli halkı karar verirse, ‘Biz Keşan Belediyesi tabelasını asmaya hazırız’ dedik. Genel kurulda kendileri karar verecek artık. Şuanda sahilleri biz kiralamasak da, bunları engellemek için halkımıza yer bırakmak, tuvalet koymak, soyunma kabini koymak için Keşan Belediyesi olarak belirlenen fiyattan almak istedik. Bırakın birlikte karar verelim dedik ama meclis üyelerimizin büyük bir kısmı hayır dedi. Sağlık olsun. Şimdi bedava verseler almaz Keşan Belediyesi. Halkı düşünenler yollara çıksın ihalelerini alsın. Spor konusunda, Bakanımızla hem yüzme salonunun iyileştirilmesi hem de tesislerin iyileştirilmesi için konuştuk. Spor tesislerimizin kısa vadede iyileştirmek için bakanımız rapor istedi biz de hazırladık götüreceğiz. Kendisi bize bu konuda yardımcı olacak. Bürokrasi çok zorluyor. Karar veriyoruz 3 ay sonra oluyor. Bürokrasiden çiçek böcek bile ekemiyoruz. İşçi çıkarma konusuna geldiğimizde; şimdiye kadar 7 arkadaşımız ayrıldı. Geçen dönemi rencide etmek istemiyoruz. Fazla eleman çalıştırmaktan 12 milyon ceza yemiş. 61 kişi çıkartmam gerekirken 7 kişi çıkartmışız. Bütçe maaşa da gidemiyor. Ekmekle oynamayacağız diye söz verdim. Mazbata alırken 16 kişi işe alınmış. Partilimin oğlu gelmeyecek. Bilen kişiler gelecek. Belediye halkın istediği gibi yönetilecek."

GERGİN: “BASIN YOLUYLA İLETİŞİME GEÇMEK, ARAMIZA DUVAR ÖRÜYOR”

Canlı yayında, SARDOS Başkanı Faruk Eker, Keşan'da bisiklet parkları ve yolları konusundaki çalışmalara dikkat çekerken, Mustafa Helvacıoğlu, bisiklet park konusunda çalışma olduğunu, Bağkur Evleri mevkiinde de bisiklet yolu projesi hazırlayarak ,yüzde 50 hibe için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunacaklarını söyledi. Yayının bu bölümünde yeniden söz alan Helvacıoğlu, "Eski belediye binası, eski köy garajı ve pazaryeri konularında, birbirine iliştirerek açıklamalar yapıldı. Çarşı merkezinde elimizde kalan son yer eski belediye binası. Nasıl değerlendirsek sorusuna cevap aramamız lazım. Asıl sorumuz ne zaman nasıl yıkılacağına cevap aramak değil. Zaten hepsini aynı anda yapabilmeyi kaldıracak bir belediye yok. Esnafımıza haydi çıkın diyecek halimiz yok. Tabi ki esnaflarımız ile konuşacağız ve kararları bu toplantılardan sonra vereceğiz. Medyaya ulaşmak ne kadar kolaysa, bize ulaşmak da o kadar kolay. Bizler de istişare etmek istiyoruz. Basın yolu ile iletişime geçmek aramıza duvar örüyor." dedi. Helvacıoğlu da, Eski Köy Garajı'na deprem ile ilgili test yaptırırken eski belediye binasına da yaptırmak istedikleri ve böylece maliyeti tespit etmeyi amaçladıklarını söyledi. Canlı yayını sosyal medyadan takip edenlerin soruları kısa şekilde cevaplandırılırken, Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Başoğlu, yapılan açıklamalarda, oda yönetiminin pazaryeri projesini onayladığı yönünde bir algı oluştuğunu, ancak kendilerinin yaptığı açıklamada, sadece pazaryeri konusunda herhangi bir onay verme durumlarının söz konusu olmadığını kaydetti. Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Muhtarı Bayram Ali Kalfalar da, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, İŞKUR bir arada olması için bir alan ayrıldığını ve bu alana gereken düzenlemenin yapılması gerektiğini, ayrıca Türkiye genelinde 5 adet yapılacak olan Engelsiz Yaşam Merkezi'nin 4 tanesinin yapıldığını, sadece Keşan'ın kaldığını söyledi. Canlı yayın, daha sonra sona erdi.

(GİZEM GÖRÜR)

 

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ